"Beğenme" düğmesi gelmeyecek çünkü...

Facebook'ta "beğen" düğmesini icat eden isim, beklenen "beğenme" düğmesi hakkında ilk kez konuştu!

  • Zeynel A. Öztürk
"Beğenme" düğmesi gelmeyecek çünkü...

Facebook'ta arkadaşınızın paylaştığı bir gönderi için "beğen" yerine "beğenme" düğmesine basmak istediğiniz olmuştur. Ancak bildiğiniz gibi sosyal ağ, böyle bir düğme sunmuyor.

"Beğenme" düğmesi bir yana, beğen düğmesi bile Facebook'ta zamanında çok tartışılmış. Bu bilginin kaynağı ise Facebook'un beğen düğmesinin mucidi ve eski CTO'su Bret Taylor. Taylor ile konuşma fırsatı bulan Techradar, "beğenme" düğmesinin sosyal ağda neden kullanılmadığını (ve belki de hiçbir zaman kullanılmayacağını) öğrenmiş.

Taylor, beğenme düğmesini çok kez konuştuklarını, böyle bir düğmenin ismi hakkında bile görüş paylaştıklarını söylüyor. Ancak Taylor'a göre böylesine olumsuz bir düğmenin sosyal ağda "birçok talihsiz sonucu" olabilirdi. Taylor, beğen düğmesini eklemelerinin nedenini şöyle anlatıyor:

"Düğmeyi sunmamızın ilk nedenlerinden bir tanesi, insanların çoğu zaman bir şeyi onaylamak istemeleri ancak bu konuda söyleyecek bir şeylerinin olmamasıydı. Ve birçok yorum, "wow", "cool" gibi tek kelimeden oluşuyordu. Bu yüzden beğen düğmesi, tek bir tıklamayla aynısını yapmanızı sağladı. Düğmenin sadece "beğenmek" hissini sunmadığını söyleyebiliriz."

Taylor, "beğenme" düğmesinin aynı şekilde işlemeyeceğini, aksine beraberinde bolca olumsuzluk getirebileceğini söylüyor. Eski CTO, bir şeyi beğenmiyorsak, onun hakkında muhtemelen söyleyeceğimiz birkaç kelime olduğunu ve dolayısıyla beğenmediğimiz gönderiler için bir yorum yazmamız gerektiğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

palavra facebook reklam primlerinin düşmemesi için eklemiyorlar ne de olsa milyarlarca kullanıcımız katrilyonlarca beğeni ve paylaşımlar pentabytelarca veriler elimizde siz de haklısınız...

"beğen" düğmesini icat eden isim! !!?? Ne zor şey icat etmiş o öyle!

Youtube de hem beğen, beğenme var hem de yorum var. Atıyorum bir paylaşımda "beğenen 20, beğenmeyen de 10 oluyor. Alt kısımda, bunu beğenmeyenler şöyledir böyledir gibi yorumlar oluyor.. Beğenenlere de de laf çakılıyor. Kısaca 'beğenmedim' düğmesi kesinlikle olmalıdır.

@21 Eki 2014 16:23 orada videolara beğenmedim deniliyor. ama facebook kişisel bir şey ve orada beğenmedim diyenle kavga çıkar. Ayrıca Youtube da birbirine ana bacı küfreden büyük bir topluluk var. facebooka da dadansınlar yani. kesinlikle beğenmedimi beğenmedim....

Sen de yorum yaz