Bilgisayarınız sanal gerçekliğe hazır mı?

Sahip olduğunuz PC, sanal gerçeklik için hazır mı? Bu bedava aracı indirin, kendiniz test edin!

Bilgisayarınız sanal gerçekliğe hazır mı?

Oculus Rift ve HTC Vive gibi başlıkları yavaş yavaş son kullanıcıların gündemine girmeye başlarken teknoloji dünyasındaki sanal gerçeklik devrimi de artık iyice kendisini hissettirmeye başlıyor. 3D ortamda bilgisayar oyunu deneyimi sunan ve diğer programları da çalıştırabilen bu cihazları satın almaya hazırlanan kullanıcıların aklında ise şu soru var: "Sahip olduğum PC bütün bu görevler için uygun mu?"

Bilgisayarınızın VR cihazlara hazır olup olmadığını öğrenmenin artık hem ücretsiz, hem de çok basit bir yolu var. Oculus Rift'in üreticisi Oculus VR tarafından yayınlanan bu basit yazılım aracı sizin için bütün kontrolleri yerine getiriyor. Diğer yandan HTC henüz Vive için minimum sistem gereksinimleri hakkında resmi bir duyuru yapmasa da, bu değerlerin Oculus Rift'tekine benzer olacağı tahmin ediliyor.

Oculus sitenin Windows için indirebileceğiniz bu Rift uyumluluk aracını bilgisayarınıza indirdiğiniz EXE dosyasına çift tıkladıktan sonra açılan pencere üzerinden kullanabiliyorsunuz. Hızlı bir biçimde sisteminizi analiz eden program PC'nizin sanal gerçeklik cihazına uyup uymadığını, eğer uymuyorsa sorunun nereden kaynaklandığını gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ben neler olduğunu yazayım da boşuna indirmeyin. En az: Nvidia GTX970 yada AMD290 ve üstü grafik kartı. 8gb ram ve üstü. Intel I5 - 4590 ve üstü. 3 USB 3.0 portu ve 1 USB 2.0 portu. Ve gördüğüm kadarıyla Windows7 SP1 64Bit işletim sistemi yetiyor. Çok düşük sistem gereksinimleri var değil mi ? :D

@21 Ocak 2016 19:48 benim işlemci i7 onuda olumsuz diye gösterdi :S .Hadi ekran kartını anlarım uygunsuz diye.

@21 Ocak 2016 19:48 " Please note that we focus on single-core performance CPUs, therefore not every i5 and i7 card will meet Rift's recommended system specifications" bundan dolayı sanırım tek çekirdekli istiyor.

Ohannesburger sayın seyirciler. Yani Sanal Gerçeklik (Virtual Reality = VR) olayının standart olması 2020 yi bulur. Herkes 3000 $ lık PC mi toplayacak, üzerine 600 $ verip Oculus Rift mi alacak? Bu iş cacık olmaz umarım.

Nvidia sanal gerçekliğin akıcı olması için şimdiki işlem gücünün 7 kat artması lazım diyordu. Bunlarla sadece açabiliyor mu ne yapıyor.

AMD işlemci nedense gereksinimlerde hiç yok!

Benim sistemim fazlasıyla yeterli ama bu sanal gerçeklik zımbırtıları hiç ilgimi çekmiyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost