Bill Gates'in en zor anlarından biri: Windows 98 "Mavi Ölüm Ekranı" olayı 25 yaşında

Bill Gates'in hayatı boyunca yaşadığı en zor anlardan biri kesinlikle buydu: Windows 98 tanıtımında yaşanan "Mavi Ölüm Ekranı" olayı 25 yaşında...

Bill Gates'in en zor anlarından biri: Windows 98 "Mavi Ölüm Ekranı" olayı 25 yaşında

Windows 8’in lansmanından Xbox 360’da görülen hatalara (Red Ring of Death) kadar, Microsoft’un pek çok büyük hatası on yıllar içerisinde zaman zaman karşımıza çıktı. Ancak şirket tarihinin en unutulmaz gaflarından biri 25 yıl önce bugün, 20 Nisan 1998’de yaşandı.

O sırada Microsoft, Windows 95 işletim sisteminin halefi olan Windows 98'i geliştirmeye devam ediyordu. Microsoft'un kurucu ortağı ve o sırada CEO’su olan Bill Gates, Chicago'daki yıllık COMDEX ticaret fuarındaki açılış konuşmasında, Mayıs ayında üretime hazır hale gelmesine ve Haziran 1998'de resmi olarak piyasaya sürülmesine sadece birkaç hafta kalmış olan Windows 98’i tanıtıyordu.

Sunum sırasında yardımcısı Chris Capossela da Gates’e katıldı. Harici giriş aygıtlarını hızlı bir şekilde bağlamak ve hemen çalışmasını sağlamak için Windows 98'de bulunan Tak ve Kullan desteğini göstermek istedi.

Capossela, Windows 98 PC'ye bir tarayıcı bağlayarak bunu gösterdi. Bilgisayarın tarayıcıyı nasıl tanıdığından ve sürücülerini yüklemeye başladığından bahsediyordu. Ve sonrasında, Windows 98 yüklü PC, ünlü Mavi Ölüm Ekranını (BSOD) gösterdi.

Açılış konuşmasına katılanlar kısa sürede alkışlamaya başladı. Çoğunun Capossela’nın durumuna sempati duyduğu düşünülebilir, sonuç olarak pek çok kişi hazırlandıkları bir sunumun patronları önünde yanlış gittiği bir anı yaşamıştır.

Neyse ki Capossela BSOD göründüğünde soğukkanlılığını korudu ve hemen “devam ediyoruz” diyerek sunumu bozmadı. Capossela’nın durumuna karşı anlayışlı gibi gözüken Gates de gülümseyerek “Windows 98’i henüz yayımlamamış olmamızın sebebi bu olsa gerek” dedi ve sunuma devam etti.

Mavi Ölüm Ekranı ilk defa Windows 98 ile ortaya çıkmamış olsa da, COMDEX açılış konuşması kesinlikle Microsoft'un Windows işletim sistemlerinin bu “özelliğini” popüler hale getirdi. BSOD, en son sürüm Windows 11 de dahil olmak üzere bilgisayarlarda görünmeye devam ediyor ve Microsoft’un bu tür PC sorunları için gösterilen ekranın rengini değiştirerek yeniden tasarlamak istemediği görülebiliyor.

Bu ünlü an sırasında karşımıza çıkan Chris Capossela ise şu anda Microsoft’ta Başkan Yardımcısı ve Pazarlama Direktörü olarak görev yapıyor.