Bir daha Facebook telefonu görmeyebiliriz!

Facebook, kendi markasını taşıyan bir cep telefonu üretecek mi? Beklenen cevap belli oldu...

Bir daha Facebook telefonu görmeyebiliriz!
Mesajlaşma ürünleri başkan yardımcısı David Marcus (sağda)

Facebook, kendi markasını taşıyan bir telefon üretmek konusunda dersini almış görünüyor. Facebook'un mesajlaşma ürünleri başkan yardımcısı David Marcus, iki sene önce HTC First ile yaşanan başarısızlığın ardından böyle bir telefonu bir daha "muhtemelen üretmeyeceklerini" söyledi.

Facebook'un giriş ekranı Facebook Home ile gelen, HTC ve Facebook ortaklığıyla üretilen HTC First, "Facebook telefonu" olarak da tanınıyordu. Nisan 2013'te 99 dolarlık yurtdışı fiyatıyla satışa sunulan cihaz, hiç ilgi çekmeyince fiyatı AT&T tarafından 99 cent'e çekilmişti.

Telefon satmıyor olması, Facebook'un mobilden para kazanmadığı anlamına gelmiyor. Kaliforniya merkezli firmanın Temmuz'da yaptığı açıklamaya göre ikinci çeyrekteki reklam gelirlerinin yüzde 76'sı, mobil cihazlardan gelmekteydi. Marcus'un Perşembe günü söylediklerine göre ise mobil cihazlarda harcanan sürenin yüzde 25'i, Facebook'un uygulamaları olan Messenger, WhatsApp ve Instagram'da geçiyor.

Marcus, Facebook ve Messenger'ı ayrı uygulamalar olarak sunma kararlarının son derece doğru olduğunu gördüklerini de söylerken, birçok kullanıcının Facebook'a kaydolmadan Messenger'ı kullanabildiğini vurguladı. Yönetici önümüzdeki aylarda Messenger'ın fotoğraf paylaşma yeteneklerini geliştireceklerini, böylece kullanıcıların fotoğrafları duvarda paylaşmak zorunda kalmayacaklarını söyledi.

Haziran ayındaki bir açıklamaya göre Facebook'un Messenger'ını ayda en az bir kez kullananların sayısı, 700 milyona ulaşmış durumda. Bu sayı, Eylül'de 900 milyon kullanıcısı olduğu açıklanan WhatsApp'a oldukça yakın. Facebook, sosyal ağdaki kullanıcı sayısının (WhatsApp ve Instagram hariç) ise 1,5 milyar olduğunu iddia ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bir zahmet Facebook telefon üretmesin. Zaten haddinden fazla telefon üreten firma var. Daha kötüsü artık bu firmalar birbirini olumsuz etkileyerek bazı firmaların kapanmasına yol açıyor. Gerçi Facebook telefonları üretirken kendinden ziyade üretici firmaları tercih ediyor ama onlarda bu işten olumsuz etkileniyor. İmajları zedeleniyor.. İnsanlar facebook'suz yaşayabilir. Örnek ben. Teknoloji sosyalleşmeye bence katkıda bulunmuyor çok daha ciddi sorunlara yol açıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir