Bir devir daha kapanıyor!

Zor günler geçiren dev şirket, aldığı son kararla bir devrin kapandığını resmen duyurdu!

Burak Öztürk

1975'de ilk dijital kamerayı üreten Kodak, hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde iflas koruma başvurusunda bulunmuştu. Ve fotoğraf devi, aldığı yeni kararla artık dijital kamera üretmeyeceğini açıkladı.

Şirket geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada artık kar marjı çok düşük olan dijital kamera, cep video kamerası ve dijital resim çerçevesi alanlarında faaliyet göstermeyeceğini, Temmuz ayında bu alanlardan çıkacağını açıkladı. Her nekadar Kodak dijital kamera üretmeyi bıraksa da, Kodak markalı ürünler piyasada olacak ve Kodak bu ürünlerin lisansını başka şirketlere satacak. Şirket daha önce de böyle adımlar atmıştı ve geçen sene stratejilerini açıklarken ürün ve parça sayısını azaltacaklarını duyurmuştu.

Kodak yönetiminden Pradeep Jotwani yaptığı açıklamada günümüzün şartlarına göre daha çok kar marjı olan ürünler üreteceklerini ve bu karar sayesinde Kodak'ın yıllık 100 milyon dolar tasarruf edeceğini belirtti. Kodak, bundan böyle fotoğrafçılar tarafından kullanılacak baskı makineleri, fotoğraf kağıtları, kamera filmleri gibi yan ürünler üzerinde yoğunlaşacak. Aynı zamanda Kodak markalı kamera aksesuarları ve bataryaların da üretimi devam edecek.

Son bir not: Kodak, şimdiye kadar sattığı ürünlerin garantilerini devam ettirecek ve teknik destek vermeye de devam edecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

vay be, koskoca Kodak; Samsung, Nikon ve Canon'un azizliğine uğradı..er geç belliydi zaten sonun bu olacağı ama erken oldu ya..Fakat ne yazık ki Olympos, Sony ve benzer kamera üreticilerinin de gidişatı bu..

3000 TL'ye pro bir makina sat daha karlı.
500 TL'ye 6 makinenin satılması:
1- Nakliye ve lojistik sorunu
2- Yedek parça sorunu
3- Daha çok müşteriyle uğraşma sorunu
4- :):) saçma sapan vsvsvs sebepler

Üzücü bir gelişme olmuş dijital kamerayı ilk defa üreten bir şirketin bu hale gelmesi.

iflas ettik hemen kepenk indirmiyecez bunu uzun vadeye yayacaz demenin başka bir yolu olsa gerek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play