Ve beklenen oldu: Dev şirket zor durumda!

Bir zamanlar kendi alanında tek isim olan teknoloji devi, en sonunda bugün iflas bayrağını çekti!

Kodak... Çok değil, 15 yıl önce fotoğraf dendiğinde akla gelen ilk isim oydu. Ancak son dönemlerde Kodak ismini yeni ürün haberlerinde değil, hep "iflas edecek" haberlerinde duymaya başladık. Ve bugün beklenen oldu; Kodak, ABD'de iflas koruma başvurusunda bulundu.

İflas koruma başvurusu aslında tam anlamıyla bir şirketin iflas ettiği anlamına gelmiyor; bir nevi yardım çağrısı olarak değerlendirilebilir. Kodak'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin şu anda 5 milyon dolar civarında mal varlığı bulunurken, borçları 7 milyon dolara yaklaşmış durumda.

Kodak hissedarları, bu adımın hayati önem taşıdığını zaten daha önce de belirtmekten çekinmiyorlardı. İflas koruması, Kodak için yeni bir başlangıç; belki de son umut olarak görülüyor. Bu sayede Kodak'ın, sıkışıp kaldığı geçmişinden kurtularak yenilikçi adımlar atması oldukça önemli.

Bilindiği gibi Kodak, özellikle geleneksel fotoğrafçılık zamanlarında neredeyse tek isimdi. Filmli kameraları her zaman beğeni toplayan şirket, dijital fotoğrafçılığa geçerken oldukça geç kaldı ve rakiplerinin gerisinde kalmaktan kurtulamadı. Oysa ki 1993 yılında ilk dijital kamerayı geliştiren de, Kodak'tan başkası değildi. Ancak seri üretime geçmemesi ve filmli kameralardan vazgeçememesi, Kodak'ı bu günlere getiren en büyük hata olarak değerlendiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

haydi gençler para toplayak yardım edek :D

artık cook gec dostum :)

sen git ellerinle sonunu hazirla.. yazikk...

Teknoloji ve günümüz dünyası biz farkında olmasakta işte böyle birşey! Tek bir hatalı karar dev gibi bir şirketin sonu oluveriyor!

hangi akılsız hala filmli makineleri üretelim demişse büyük bir devi yıkmış oldu. mantıksız fikirsiz kabiliyetsiz:D

Ancak f/p ürünleriyle yeniden hayata dönebilirler.

her çıkışın bir ınişi olacaktır mutlakiyet olamaz. illaki .. bu kapitalizmin rekabet dinamiğine aykırıdır. yapacak birşey varsa yapılsın ama olmayacaksa olmaz..

Asla yıkılmaz denen büyük şirketlerin yıkılış nedeni işte. En güçlü oldukları alandan vazgeçememeleri. Kendi yeniliklerine gözlerini kapamaları. Yazılım ve web şirketleri bu konuda çok iyiler. Microsoftla googleden kurtulmamız çok zor bu yüzden.

Bizim televizyonlarda ünlüler toplansın, telefonlara cevap verilsin yardımlar toplansın (!)

Sen de yorum yaz