Bir dönem sona erdi, WhatsApp ücretsiz oldu!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, artık sizden tek kuruş bile istemeyecek!

Bir dönem sona erdi, WhatsApp ücretsiz oldu!

Dünya'nın en çok kullanılan iletişim hizmetlerinden WhatsApp, bazı kullanıcıların ücretli üyelik yüzünden sorun yaşaması nedeniyle artık ücretsiz olacağını duyurdu.

İlk bir sene ücretsiz olarak kullanabildiğiniz WhatsApp, bu sürenin ardından sizden yılda 0,99 dolar ödemenizi istiyordu. Ancak firma yeni duyurusunda bu yaklaşımın "çok iyi işlemediğini" söyledi. Açıklamaya göre kredi kartı olmayan birçok WhatsApp kullanıcısı, bir senelik süre dolduğunda aileleriyle iletişim kuramayacak olmaktan endişe duymaya başladılar.

WhatsApp, yaptığı açıklamada ücret sistemini önümüzdeki haftalarda uygulamanın farklı sürümlerinden kaldıracağını ve bundan sonra herhangi bir ücret talep etmeyeceğini söylüyor. Bununla birlikte Re/code'un raporuna göre WhatsApp için ödemede bulunmuş olanlar için herhangi bir geri ödeme yapılmayacak.

Bu gelişme, firmanın üyelik olmadan nasıl para kazanacağı konusunu ister istemez akla getiriyor. Ancak WhatsApp, işleri dengelemek için üçüncü parti reklamlara başvurmak gibi bir planının olmadığını vurguluyor. Dolayısıyla bu gelişme, kısa dönemde WhatsApp deneyiminizi olumsuz etkilemeyecek gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Içinde reklam barındırmayan sade kullanışlı çok güzel bi text uygulaması. Whatsapp da reklam görmektense yıllık 1 dolar vermeyi tercih ederim

0.99 dolar ödeyemeyen bebeler yüzünden reklam görmek istemiyoruz inşallah ilerleyen yıllarda reklam falan girmez devreye.

Uygulama içi satın alma yolda o zaman...

Bunu bir kenara yazın. Facebook, sahibi olduğu Messenger ve WhatsApp uygulamalarını tek platform altında birleştirecek. Zaten bir iki ay önce Messenger'da Facebook zorunluluğu kalktı. İsteyen numarasını yazarak Messenger açabiliyor tıpkı WhatsApp gibi. Birkaç özellik (duvar kağıdı vs) daha eklenince iki uygulamanın birbirinden farkı kalmayacak. Ve ikisi birleşecek. Bu dediklerimi unutmayın. WhatsApp'ın 2 yıl ömrü kaldı..

@18 Ocak 2016 16:35 facebook Inc. messenger kullanıyor. Watsap ise Google' ın ;)

@18 Ocak 2016 19:20 ne diyorsun sen :D

@18 Ocak 2016 19:20 WhatsApp Google'ın mı?? Facebook'un Whatsapp'ı yaklaşık 2 sene önce satın aldığından haberin yok galiba?

@18 Ocak 2016 19:20 Kim alırsa alsın, Whatsapp'ın öz babası Yahoo'dur.

WhatsApp kullanmıyorum. Rahatım.

Yerinde bir karar ama umarım reklam olmaz çünkü hemen hemen reklamsız nadir uygulamalardan bir tanesi..

Mevcut düzen gayet güzeldi, zaten bu sistemle bu günlere geldi bu başarıları elde etti. Şimdi ne diye böyle bir yenilik arayıp risk alıyorlar ki. Verdiğim senelik 1 doların bana bir zararı yoktu, helali hoş olsun, hatta keşke zam gelseydi de reklam ve uygulama içi satın alma olmasaydı.. Ben messengerdeki ve diğer mesajlaşma uygulamalarındaki saçma sapan hareketli emojiler istemiyorum, whatsapp hafif ve sadeyken güzel.. Parası neyse verirdik..

bilgilerimizin daha kolay çalınmasını sağlamak için olabilir mi? ne yazarsan yaz önce amerikaya gidiyor vay be..

Android de hala ücretsiz olabilir mi? 1 yıl dolmak üzere iken bir kac kere para istedi. Ödemedim sonra uyarılar kesildi :)

Bilgilerimizi istihbarat örgütlerine veya başkalarına satarak daha fazla gelir elde ediyor zaten.Adamlar bizim paramıza mı muhtaç! Ücretsiz yapalım ki daha çok kişi rahat rahat kullansın dediler..... Arka planda daha çok para kazanacaklar kimbilir.

@18 Ocak 2016 18:55 şükürler olsun ki aslında ne olduğunu bilen insanlar da var

Whatsapp'ın nasıl para kazandığını ya da kazanacağını öğrenmek için sadece bazı anahtar kelimeleri kullanmanız yeterli. Örneğin www.gmail.com yazarsanız Google tarafından whatsapp'a verilmiş gmail reklamını görebilirsiniz. Bu ve daha sonra rastlayacağınız anahtar kelimeler karşılığında göreceğiniz reklamlar para kazanmak için yeterli.

Bu kadar kullanisli, basit, sade, minimalist ve en onemlisi reklamsiz bir uygulamaya yilda degil 1 dolar, 10 dolar veririm. Yeter ki bu hali bozulmasin. Korkuyorum simdi reklamlar falan cikmaya baslayabilir.

Reklam gelmeyecek ama gorunuse gore Plus gelecek. Sadece aboneligi olanlarin kullanabilecegi ek ozellikler barindiracak. Nereden mi biliyorum? Gorunen koy kilavuz istemez...

büyük olasılıkla Whatsapp Store tarzında bir hizmet sunacaklardır. Duvar kağıtları, smiley, sticker, çeşitli değişiklikleri içerir şeyler olacaktır. Belkide facebook messenger gibi farklı uygulamalar ile bütün bir hizmet verecek zenginlik içerecektir. ne olursa olsun bunu kâra çevirmek isteyeceklerdir. reklamlı, reklamsız fark etmez. kullanıcısı fazla olan bir uygulama ve bu muhakkak kâr odaklı olmak zorunda

ne saçma sapan bir sebep öne sürmüşler..

Merak etmeyin reklam felan vermezler. Data mining ile bilgilerinizi satarak milyarlar kazanıyorlar zaten..

Ben ne zaman son kullanma tarihine baksam o tarih gelince ayni tarihi bir sonraki seneye atiyor...bunca yildir tek kurus ödemedim

bunu skype gibi düşün skype de reklam varmı yok bundada yok

whatsap bir vatandaş tarafından tasarlanmıştı google ile alakası yok facebook onu sahibinden aldı

@20 Ocak 2016 22:46 Whatsapp'ın öz babası iki Yahoo çalışanıdır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir