Bir döneme damga vuran filmin oyuncuları dev film şirketine savaş açtı

Kült korku filmi serisi Blair Cadısı'nın ilk fiminin bazı oyuncuları, yeni filmin çekileceğinin duyurulmasının ardından Lionsgate'ten bazı taleplerde bulundu. Bu kapsamda oyuncular, hem geriye dönük hem de geleceğe yönelik para ödenmesini talep ediyor.

Bir döneme damga vuran filmin oyuncuları dev film şirketine savaş açtı

LionsGate, geçtiğimiz haftalarda 1999 yılında ilki çekilen kült korku filmi serisi Blair Cadısı'nın yeni filminin çekileceğini açıkladı. Ancak serinin 25. vizyon yıldönümü yaklaşırken, 1999'daki filmin oyuncu kadrosu ilginç bir hamlede bulundu.

Heather Donahue, Michael Williams ve Joshua Leonard'dan oluşan birkaç isim, Lionsgate'e yönelik ortak bir bildiri yayınlayarak orijinal filmdeki rolleri için geriye dönük ve gelecekteki artık ödemelerini talep ettiler. Bu artık ödemelerin, 90'ların sonunda SAG-AFTRA (ya da yasal bir ekip) tarafından düzgün bir şekilde temsil edilmiş olsalardı alacakları meblağa eşit olduğu iddia ediliyor.

Oyuncular yaptıkları açıklamada, "Filmimiz şimdiden iki kez yeniden çekildi ve her ikisi de hayran / gişe / eleştirel bakış açılarından hayal kırıklığı yarattı. Bu filmlerin hiçbiri orijinal ekibin önemli yaratıcı katkılarıyla yapılmadı. Blair Cadısı'nı yaratan ve 25 yıldır hayranların neyi sevdiğini ve istediğini dinleyenler olarak, biz sizin en büyük ama şimdiye kadar kullanılmamış gizli silahınızız" diyor.

Oyuncuların son talebi ise orijinal The Blair Witch Project'in bütçesine eşdeğer 60.000 dolarlık bir meblağın tanınmamış yeni bir film yapımcısına ilk uzun metrajlı filmini çekmesi için ödenmesi. Bu teklife göre, ödeneğin herhangi bir şartı olmayacak ve Lionsgate filmin haklarını hiçbir şekilde alamayacak.