Bir efsanenin daha sonu geldi...

Moore Yasası olarak bilinen "2 yılda 2 kat hız" tezi resmi olarak tarihe gömülüyor. Gerçek burada...

  • Halil Mollaoğlu
PC gücü: Moore Yasası'nın ömrü hesaplandı
İşlemci: Şimdiye kadar işlem gücü hep Moore Yasası'na göre arttı.

Boston Ünversitesi'nin bilim adamları Moore Yasası'nın mutlak sona ulaşacağı zamanı hesapladı. Bilim adamlarının görüşlerine göre maksimum hesaplama gücü hızının üst sınırına yaklaşık 75-80 yıl içerisinde ulaşılacak.

Moore Yasası tümleşik elektrik devrelerinin karmaşıklığının her iki yılda bir minimum bileşen maliyetiyle ikiye katlanmasını ön görüyor. Uzmanlar ise bu etkinin üst sınırını hesapladıklarını iddia ediyorlar.

İleri seviye minyatürleşme gibi teknik olgular ve buna bağlı etkilerin sonucunda 75-80 sene içerisinde işlemciler teknik açıdan aşılamayacak sınırlara ulaşacak; kainattaki ışık hızı gibi.

Şu sıralar bu hipotez bilim dünyasında tartışılıyor. Geçtiğimiz yıllar birçok bilim adamları Moore Yasası'nın sonunu tahmin etmeye çalıştı. Fakat şimdiye kadar yasa hala geçerliliğini koruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Nasıl yasa olmuş anlamadım. Kanıtlanabilir bir şey değilki.

mörfi yasaları dışındaki bütün yasalar tutarsızdır. herşey yolunda gidiyorsa mutlaka ters giden birşey vardr.

bana kalırsa yazılımla ilgili çok büyük bir gelişme olacak.
Çok büyük programları bile bir kaç mb hale getirebilecek bir sistem geliştirerek işlemci hızlarını arttırmaya gerek kalmayacak.
Yapay zeka sistemler bunun başlangıcı olabilir.

İleri seviye minyatürleşme gibi teknik olgular ve buna bağlı etkilerin sonucunda 75-80 sene içerisinde işlemciler teknik açıdan aşılamayacak sınırlara ulaşacak; kainattaki ışık hızı gibi.
-------------------------------------------------------------------------------
yalnız ışık hızı aşıldı

<bana kalırsa yazılımla ilgili çok büyük bir gelişme olacak.
Çok büyük programları bile bir kaç mb hale getirebilecek bir sistem geliştirerek işlemci hızlarını arttırmaya gerek kalmayacak.
Yapay zeka sistemler bunun başlangıcı olabilir.>

dediğin şey zaten yıllardır var olan(en azından benim için 22 yıldır) bir imkan. frameworkler bu işe yarar, RDBMS, java engineler de aynı vb.
bu, işlemcilerin hızlanması ihtiyacını azaltmaz, merkezi hizmet yazılımları da giderek artan çok büyük kaynak ister. yapay zeka dediğin de yoğun sensör, olasılık hesapları ve yaklaşım hesapları yapan algoritmalardır yani etki-tepki şuursuzluğunun daha hesaplı halidir.
işlemcilerdeki hız ihtiyacının sebebi program kodlarının çok büyümüş olması değildir. birkaç satırlık bir makina kodu bile bir işlemciyi süründürmeye yeter. sorun artan ve çeşitlenen bilişim ihtiyaçlarının tek bir işlemciyle sırayla yapılamama sorunudur ve bu nedenle de çoklu işlemci SymetricMultiProcessing/MultiThreading mimarisine geçilmiştir. bu sistemler 70-80li yıllarda mainframe sistemler olarak vardı ve bizler bu sistemler üzerinde bilişimci olduk. şimdi bu sistemler süperbilgisayar sınıfına girdi. o dönemin kişisel bilgisayarları da bu sistemlerin görevlerini devralacak kapasiteye ulaştı.

ışık hızını aştığımızı bile iddia etmişler ya:)sesle mi karıştırdılar acaba:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play