Birkaç hafta içinde Android'e gelecek en önemli özellikler

Google, Android'in çok yakında bir dizi yeni özelliğe kavuşacağını duyurdu. Bu özellikler arasında Android Auto üzerinden hızlı yanıt verme özelliği, Gemini yapay zeka uygulamasına daha kolay erişim, Google Docs'ta el yazısıyla geri bildirim yapabilmek gibi yetenekler ve daha fazlası var.

Birkaç hafta içinde Android'e gelecek en önemli özellikler

Google'ın birkaç hafta içinde yayınlamayı planladığı yeni güncelleme ile Android işletim sisteminin kazanacağı yeni özellikler heyecanla bekleniyor. Peki nedir bu güncellemeler? Gelin, birlikte göz atalım...

Wear OS ile yol tarifleri

Google Maps ile yapılan navigasyon yönlendirmeleri artık Wear OS akıllı saatleri üzerinden de erişilebilir olacak. Bu da navigasyon için telefonunuzu çıkarmanıza gerek kalmayacağı ve bunun yerine doğru yöne gittiğinizden emin olmak için bileğinize bakabileceğiniz anlamına geliyor.

Google Docs'a el yazısıyla notlar ekleyin

Google Docs arayüzünü bilgisayarlarda kullanmak telefonlarda kullanmaktan daha kolay, ancak Google işleri biraz daha mobil dostu hale getirecek bir değişiklik sunuyor. Android telefonunuzda bir Google Doc dökümanı düzenlerken, parmağınızla veya bir kalemle el yazısı yazabilecek, ek açıklamalar ve geri bildirimler ekleyebileceksiniz.

Android Auto metin yanıtları

Android Auto, yeni güncellemeyle artık metin mesajlarını sesli okuyabilecek, hatta uzun metinleri özetleyecek. Ayrıca, yanıt vermek için öneri de yapacak. Böylece yolda daha hızlı yanıt verebilirken dikkat dağınıklığını en aza indirebileceksiniz. Google, biri ne kadar uzakta olduğunuzu sorduğunda Google Haritalar'dan tahmini varış sürenizi paylaşmak için bir düğmeye basmanızla size yanıt seçenekleri de çıkaracak. Yani yapay zeka araba içindeki iletişiminize destek olacak.

Google Mesajlar'da Gemini

Google'ın Gemini yapay zeka uygulaması Google Mesajlar'a entegre edilecek. Yapay zekayı etkinlikler için fikir üretmek, mesajlarınızı taslak haline getirmek veya doğrudan Google Mesajlar uygulamasında Gemini ile sohbet etmek için kullanabileceksiniz.

Tüm sağlık verileriniz tek bir yerde

Android'deki Fitbit uygulaması yeniden tasarlandı ve artık diğer fitness uygulamaları ve giyilebilir cihazlardan gelen sağlık verilerinizi okuyabilecek. Google, AllTrails ve MyFitnessPal uygulamalarından ve Oura Ring giyilebilir cihazından alınan verilerin Fitbit uygulamasında görüntülenebileceğini söylüyor.

Spotify için yayın kontrolleri

Spotify Connect, Spotify'dan evinizdeki diğer cihazlara ses akışı yapmanızı sağlıyor. En son Android güncellemesi Spotify Connect cihazlarını çıkış değiştiriciye ekleyerek Spotify kullanarak ses yayınlamayı kolaylaştıracak.

Geliştirilmiş erişilebilirlik özellikleri

Google, Android'e iki harika erişilebilirlik özelliği ekliyor: Google Lens için geliştirilmiş bir ekran okuyucu ve Lookout'ta eklenecek resim alt yazıları... Android'in ekran okuyucusu Google Lens'te Google Maps derecelendirmelerini, açılış ve kapanış saatlerini ve kameranızın gösterdiği herhangi bir yerin yol tarifini okuyabilecek. Android ayrıca telefonunuzdaki ve internetteki resimler için yapay zeka tarafından oluşturulan altyazıları da okuyacak.

Google kısa süre önce de, Android için yeni özellikleri yayına almıştı. Bunlardan bazıları ise şöyle:

Google Fotoğraflar'da öne çıkan videolar: Google Fotoğraflar, konum, yıl veya ay gibi birkaç bilgi girmenize olanak tanıyor ve filtrelerinizle eşleşen tüm fotoğraf ve videoları kullanarak otomatik video oluşturuyor.

Google Haritalar'da paylaşılan listeler: Arkadaşlarınızla plan yapmak için Google Haritalar'ı kullanabilirsiniz. Birden fazla kişiyle paylaşılan bir liste oluşturabilir ve seçimlerinizi açıklamak için notlarla birlikte ziyaret edilecek yerler ekleyebilirsiniz.

E-postalara hızlı yanıt verme: Gmail kısa süre önce Wear OS akıllı saatinizden e-postaları yanıtlamanıza izin vermeye başladı.

Korumalı fotoğrafları yedekleyin: Google Fotoğraflar'ın Kilitli Klasörü artık buluta yedeklenebiliyor ve böylece parola korumalı fotoğraflarınıza herhangi bir cihazdan erişebiliyorsunuz.