BitDefender Box: Antivirüsün kutu hali!

Bu cihaz sadece basit bir kutu değil... O aslında, gelişmiş bir antivirüsün ta kendisi!

  • Ercan Uğurlu
BitDefender Box: Antivirüsün kutu hali!

Mac ve PC kullanıcıları olarak elbette virüslerden korunmak için muhtemelen siz de çeşitli antivirüs yazılımları kullanıyorsunuz. Ve muhtemelen her defasında antivürüs veritabanına gelen yenilikler için yazılımı güncelliyor, ardından sabit diskinizi virüslere karşı taratıyor ve aynı işlemi ağınızda bağlı olan her bir bilgisayar veya cihaz için yapıyorsunuz. Buna ek olarak cep telefonları ve tabletleri de hesaba katarsak bu işlemin aslında ne kadar yorucu ve sıkıcı olduğu aşikar.

Ama bu arada unuttuğumuz bir şey var: Ev güvenlik kameraları ve akıllı televizyonlar...

Her ne kadar ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da internetle birlikte evlerde yer alan akıllı cihaz sayısı gün geçtikçe artıyor ve bu cihazlar potansiyel birer tehlike halini alabiliyor. Halihazırda şu an çok sayıda nete bağlı cihazı kullananları tenzih edersek, önümüzdeki dönemde evlerde daha fazla internete bağlı cihaz göreceğiz. Peki bu cihazların virüslerden etkilenmesini nasıl engelleyeceğiz? Tabii ki BitDefender Box gibi ilginç bir cihazla....

BitDefender tarafından geliştirilen BitDefender Box, akıllı telefonunuz tarafından yönetilebiliyor ve internete bağlı çok sayıda ürünü olanlar için harika bir çözüm olma iddiasında. Zira bu cihazı ağınıza dahil ettiğinizde, ağa bağlı olan tüm cihazlarla senkronize olarak her birini saldırılara, virüslere, trojan ve çeşitli siber ataklara karşı korumalı kılabiliyor. Her bir cihazı tek noktadan yönetebileceğiniz BitDefender Box, kutu fiyatının yanında ayrıca ilk yıl sonrası abonelik ücreti de istiyor. 199 dolarlık fiyat etiketine sahip olan BitDefender Box, sonraki yıllarda 99 dolarlık bir abonelik ücreti talebinde bulunuyor.

Önümüzdeki dönemde akıllı evlerin gelişimi, Nesnelerin İnterneti'nin daha fazla hayatımızda yer etmesi ve elbette kullandığımız elektronik cihazların sayısının artmasıyla bu gibi çözümlere başvurmamız kaçınılmaz gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

esed nod 6 kullanıyorum çok iyi

@22 Nisan 2015 13:39 o ( eset ) kendini bile koruyamaz... çöp o...

Terminatördeki skynette gelişmiş bir virüs cihazıydı :)

satmaz, o fiyata abone olacak adamın aklına şaşarım türkiye şartlarında!

Mstar daki karakterimi korusunda

Para tuzağı! Gerekliliği fazlaca abartılmış, Dünya genelini bilmem fakat Türkiye'de hiç kimse buna 5 para vermez. Alan yok satanı ......

bitdefolgitinder..! tokatçı firma..

güzel proje düşünülür

Comodo bize Android tabanlı bir Virtual Kiosk/Desktop hazırlasa, mükemmel olurdu. Herhalde içinden hiç çıkmazdım:) Böylece Android Yazılımları'nı da Windows'ta rahatlıkla kullanabilirdim. 1 adet Mini Android Comodo ROM + 1 adet Mini Comodo Emulator. Hepsi bu kadar! Resetleme, Kalınan Yerden Devam, Otomatik Başlangıç, Hızlı Açılış, Düşük Kaynak Gereksinimleri, Kaynak Sağlama Ayarları, Shared Space gibi özellikler de eklenirse, Gelişmiş Virtual Kiosk/Desktop hazır!..

Güzel bir ürün ama pahalı! Kullanıcılar isterlerse, bu ürünün bir benzerini Raspberry Pi + Free Comodo IS + Free Avast Antivirüs ile de oluşturabilirler. Hatta çok daha iyi bir ürün ortaya çıkabileceğini söyleyebilirim. Firewall + Web Kalkanı + E-Posta Kalkanı + Website Filtering. Yapmanız gereken tek şey bir Raspberry Pi satın almak, XP SP3 kurmak ve sonra da Free Comodo IS ve Free Avast'ı uzlaştırmak, son olarak da bağlantıyı paylaştırmak. İşte size süper bir Security Server!

"Raspberry Pi" derken dikkat ederseniz versiyon numarası vermedim. Orada kastedilen şey Raspberry Pi'nin Windows XP, Vista, 7, 8 gibi Windows Sürümlerini de destekleyecek yeni versiyonudur; çünkü Raspberry Pİ 1 sadece Linux'ları desteklemektedir, Raspberry Pİ 2'nin ise, özel bir Windows 10 sürümünü destekleyeceği söylenmiştir ama karamsar değilim, Raspberry'nin yeni versiyonlarının tüm sistemleri destekleyeceğini düşünüyorum. Raspberry Pi en ucuz güvenlik kombinezonu için verilen bir örnektir.

Diğer taraftan Comodo'ya önerim şudur: Antivirüsün LAN üzerindeki tüm cihazlara erişebilmesi ve LAN üzerinde Cloud olarak davranmasıdır. Yani bir Security Server oluşturduğumuzda antivirüsün LAN'deki diğer cihazlara da erişebilmesi, onları tarayabilmesi ve temizleyebilmesi gerekir. Böylece bir evdeki, bir ofisteki tüm sistemler tek bir noktadan da korunabilirler. Bir Security Server'da olması gereken diğer önemli üniteler şunlardır: Web, FTP E-Posta Tarama Kalkanı ve Uzaktan Erişimli Antivirüs.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play