Blu-ray değil; M-Disc!

DVD'yi, Blu-ray'i unutun! Bu yeni diskler, rakiplerinden çok önemli bir farka sahip!

  • Ender Duman
Torunlar da izlesin!

Günümüzde hala yoğun olarak kullanılmakta olan optik depolama medyaları ne yazık ki üzerlerine veri yazıldıktan en fazla on yıl sonra, eğer çok şanslı biri değilseniz, artık kullanılmaz hale geliyorlar. Bugün optik diske yazdığımız verilerin, bırakın torunlarımız tarafından kullanılmayı, bundan birkaç sene sonra hala okunur halde kalacağının bile garantisi yok. Ama Millenniata firmasının ürettiği 25 GB kapasiteli yeni M-DISC, bildiğimiz disklerden değil: Firma, disklere kaydedilen verilerin 1.000 yıl dayanacağını garanti ediyor.

M-DISC'de, bildiğimiz geleneksel optik disklerde kullanılan ışığa duyarlı organik tabakalar yerine daha kalıcı metal tabakalara kayıt yapılıyor. Daha önce de bu teknolojiyi kullanan DVD'ler bulunuyordu. Ancak yeni Blu-ray diskler tam 25 GB depolama kapasitesi sunuyorlar. Disklere veri yazabilmek için M-DISC uyumlu yazıcılar kullanmak gerekiyor. Ancak diskler normal Blu-ray oynatıcılarda okutulabiliyorlar.

Ağustos ayında piyasada olması beklenen yeni disk ve yazıcının fiyatına ilişkin henüz bir bilgi yok. Eğer elinizde torununuzun torununun torununa ulaştırmak zorunda olduğunuz veriler varsa, Ağustos ayını beklemeniz gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

m-diskler normal optik yazıcılarda yazılmıyor ki hem m-disk alacaksın hem de yazıcısını alacaksın iyi masraf çıkarır :D boşuna, gerek yok bunlara para yatırmaya ;)

@11 Haz 2013 13:26 alma kardeşim sende git lazım olanı al.

Flash bellek varken ve hdd'ler varken kim bunlara para verir ki?

@11 Haz 2013 13:52 flas ve ssd lerin ömürleri 5 yıl olarak lanse ediliyor bir daha düşün derim

@11 Haz 2013 15:52 Aslında aşiretli bir ailedensen aktarman gereken tarihin var onu aktarırsın.

HDDnin katmanı pilastik mi ki buna para verelim? Kaliteli olduğu ve sarsmadan kullanıldığı sürece HDD en iyi seçenektir.

son kullanıcı için değil belliki. İhtiyacı olan gizli servisler ve veri şirketleri kullanır bence.

ne yani benim dvd ve blu ray arşivim 10 yıl çöp mü olacak?

@11 Haziran 2013 18:31 dvd zaten bitti sayılır. bluray o kadar çabuk bitmez ama onunda ömrü 10-15 yıldır. teknoloji gittikçe daha çok bulut depolayamaya kayacak.

Bildiğim kadarıyla iyi malzeme kullanılan DVD'ler özenli muhafaza edildiğinde 100 yıl kadar bozulmadan dayanabiliyor...

@18 Haziran 2013 23:43 YANLIŞ. DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW vb. gibi "DVD" tabanlı tüm materyaller, yazma işleminden sonra, zamana paralel moleküler bozunum geçiriyor. ortalama 4-5 yıl sonra, okunamaz hale geliyorlar. bu durumu DVD teknolojisini geliştiren PHILIPS firması kabul etti. benim DVD-R üstünde yedeklerim vardı, bazıları okunamaz hale geldiler. sadece DVD-ROM kalıcı sabittir, bozulmadan durur.

çok saçma bir haber. değil 1000 yıl, 10 yıl bile geçmeden ne dvd, ne bluray, ne mdisc, ne flash bellek kalacak. teknoloji yepyeni bir çizgiye girecek, bulut depolama herşeyin üstüne çıkacak. wifi erişim hızı 100 kat artacak ve bu sayede filmleri herkes online izlemeye başlayacak. resimlerimi ben depolamıyorum mesela, icloud ve onedrive depoluyorlar.

@11 Temmuz 2018 23:38 Bulut sistemini depolayan yer yanarsa?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost