Bluetooth ve WiFi direct ile dosya aktarımı!

Windows'ta Bluetooth ve ondan çok daha hızlı olan WiFi Direct ile nasıl dosya gönderilir? Açıkladık!

  • Zeynel A. Öztürk
Bluetooth ve WiFi direct ile dosya aktarımı!

Windows'lu PC'nizdeki dosyaları ağ üzerinden diğer cihazlarla paylaşmak oldukça kolay. Anack iş, dosyaları bir cihazdan direkt olarak diğerine göndermeye geldiğinde her şey o kadar da kolay olmayabiliyor. Dosyaları göndermek için eposta, NFC gibi teknolojileri kullanabilirsiniz ancak eposta her zaman çok pratik olmadığı gibi NFC de, çoğu bilgisayarda desteklenmiyor.

Windows'la gelen iki dosya gönderme seçeneğinin kullanımı ise başta zor olabilir. Ancak WiFi Direct ve Bluetooth'u nasıl kullanacağınızı öğrendiğinizde, dosya gönderme işleriniz için başka yardımcı aramanıza kalmayacak.

Windows 8.1'de Bluetooth ile dosya aktarımı

Dosyayı bir cihaza veya bilgisayara göndermeden önce, iki cihazı eşleştirdiğinizden emin olmalısınız. Çoğu cihazda takip etmeniz gereken yöntem, aynıdır. Öncelikle iki cihazı "bulunabilir" hale getirmeli, ardından kodun iki cihazda da aynı olduğunu doğrulamalısınız.

Windows 8'de Bluetooth işlevine ulaşmak için Charms menüsünü açın ve Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Bilgisayar ve Cihazlar > Cihazlar yolunu izleyin. Windows 8.1'de Cihazlar yerine BlueTooth'u açın.

Bluetooth'u etkinleştirdikten ve cihazlarınızı eşleştirdikten sonra, uyarı alanında Bluetooth simgesini bulun. Bu simgeye sağ tıklayın ve "Dosya Gönder" seçeneğine tıklayın. Windows sizden hedef cihazı seçmenizi isteyecek. Seçimi yaptıktan sonra dosyayı alacak olan cihazda işlemi onaylayın. İlerleme çubuğu sona geldiğinde, aktarım tamamlanmış olacak.

WiFi Direct ile dosya aktarımı

WiFi Direct'e giriş

Aktaracağınız dosyanın veya dosyaların boyutu büyükse WiFi Direct'i tercih etmeniz daha yerinde olacaktır. Bununla birlikte bazı kısıtlamalar, WiFi Direct'i her cihazda kullanmanıza izin vermeyebiliyor. WiFi Direct'i kullanabildiğiniz sürece Windows 8.1 ve diğer cihazlar arasında çok hızlı veri aktarımının keyfini çıkarabilirsiniz.

Windows 8.1'de WiFi Direct ile veri aktarımı

WiFi Direct ile dosya göndermek, hemen hemen Bluetooth üzerinden dosya göndermek kadar kolay. Ancak öncelikle cihazınızın WiFi Direct'i destekleyip desteklemediğini öğrenmelisiniz. Bunun için Win+R'ye basıp CMD yazarak Komut Satırı'nı açın ve ipconfig /all komutunu verin. Wi-Fi Direct işlevine sahipseniz, yukarıda gördüğünüz gibi bir girdiye rastlayacaksınız.

WiFi Direct protokolü henüz gelişim aşamasında olduğundan dosya transferlerini üçüncü parti bir araçtan yardım almadan tamamlayamıyorsunuz. Windows 8.1'de kullanabileceğiniz birkaç araç var. Bunlardan bir tanesi, masaüstünde, Windows 8 uygulaması olarak, Android, iOS ve Windows Phone'de çalışan, ücretsiz olarak sunulan Feem.

Feem'i yüklediğiniz her iki cihazın kablosuz ağa bağlı olduğundan emin olun ve Feem'i çalıştırın. Dosya göndermek için önce Browse düğmesine tıklamanız gerekiyor. Göndereceğiniz dosyayı seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın. Dosyanın saniyeler içinde ikinci cihazınıza ulaştığını göreceksiniz.

WiFi Direct, kablolu aktarımdan hızlı olmasa da 1,5GB'lık dosyayı 10 dakikada aktarabiliyor. Aynı boyuttaki veriyi Bluetooth üzerinden aktarmanız ise neredeyse 125 dakika sürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Symbian ve Andro için dukto var o da oldukça hızlı

1. USB kablo varken bunca fantaziye ne gerek var? 2. Bluetooth 3.0/4.0/4.1 oldukça hızlı. 3. Samsung için Kies var zaten. Başka 3. parti yazılıma gerek yok.

@04 Oca 2015 00:25 her zaman yanında kablo taşıyamazsın. her cihaz bluetooth 3-4 sürümlerine sahip değil. olsa bile aktarım yine yavaş. herkes samsung kullanmıyor.

usb den hızlı arkadaş kim kabloyla uğraşmak isterki kablosuz hızlı transfer varken

Windows Phone kullanıyorsanız böyle şapşirikliklere gerek kalmaz (: Oooo, henüz Windows 10'dan bahsetmedim bile ;)

İki windows 8.1 li pc arasında 50 gb büyüklüğündeki dosyaların aktarımı için ne tavsiye edersiniz nasıl yaparız ?

@04 Oca 2015 09:24 2pc'de aynı ağa bağlı ise DUKTO programını kurun o şekilde dosya aktarımını hızlı bir şekilde yapabilirsiniz :) Bu arada telefonlar için uygulaması da var bilginiz olsun :)

iphone kullanıcıları olarak ilk yöntemi kullanamıyoruz:(((

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&hl=tr Bunu kullanın fazla ugrasmayın android ıcın

hiç verimli değil maalesef belki bende bu kadar düşük hızlarla transfer yapmıştır ama "kablosuz dosya transferi" denilen çok daha basit bir android programla bile kat kat hızlı transfer sağlayabiliyorum üstelik windows tarafında program da gerekmiyor. ftp protokolü ile çalışma prensibi var.

bunun birde telefona yüklenen wifi file transfer var o daha verimli ve oldukça basit androidde uygulamayı yükleyip açıyorsunuz başlat deyince size ağdaki IP adresini veriyor bunuda tarayıcının adres çubuğuna yazın ve istediğiniz klasöre dosyanızı atın. ben modem üzerinden modemin eski biraz :) 2Mb/s ile attım .ancak birde telefonlarda wifi hotspot özelliği varsa onunla denedim o daha hızlı 5-6mb/s ile dosya aktarımı yapabilirsiniz bluetooht dan kat kat hızlı ve pratik :)

Feem çok uğraştırıyor. Ayrıca bilgisayarımda olan bir özelliği kullanabileyim diye bu gereksiz yazılıma para vermek "SAÇMA!" Wifi File Explorer'ın ücretsiz sürümünü telefonuma indirir web browser üstünden tak tak atarım dosyalarımı. Hele bir de PC'de sanal ağ olur da telefondan bu sanal ağa bağlanırsam 802.11n teknolojisinin verdiği hızla dosya atıyorum. Mesela bu yorumu yazarken 720p 6 bölüm dizi attım telefona :)

share it öneririm arayüzü oldukça kullanışlı ve basit

Bir arkadas yazmis, shareit kullaniyorum, gayet basit, kaliteli ve hizli, android wp ios pc arasinda dosya aktarimi yapabiliyor.

sağ tıklayınca dosya gönder diye birşey çıkmıyor ki :(

Admin teşşekürler Harika bir program...

Sen de yorum yaz