Bu 10 Chrome Eklentisinden Bizce Uzak Durun!

Chrome eklentileri hayatınızı kolaylaştırıyor olabilir, ancak bu 10 eklentiden uzak durmanızda fayda var!

  • Zeynel A. Öztürk
Bu 10 Chrome Eklentisinden Bizce Uzak Durun!

Web tarayıcısı eklentileri hayatınızı kolaylaştırabilir. Ancak bazen sizi izleyip, bilgilerinizi başkalarının eline verebildiği gibi, sistem kaynaklarını tüketip, normalden fazla reklam görmenize de neden olabilir. Hangi eklentilerin bu işleri yaparken suçüstü yakalandığını bilmeniz zor; ancak aşağıdaki 10 Chrome eklentisinden uzak durarak işe başlayabilirsiniz.

1. Adblock Plus

Adblock Plus, Chrome'un en popüler eklentilerinden biri, ancak aynı zamanda kaynak tüketimi bakımından en cömertlerinden bir tanesi. Kaynakların tükenmesi ise hızlı tarayıcınızın yavaşlaması anlamına gelebilir. Adblock Plus reklamları engelleme konusunda başarılı olsa da, aşırı kaynak tüketimi, sizi eklentiyi kullanmaktan vazgeçirmeye yetecek bir neden.

2. Hola

Farklı ülkelerin Netflix filmlerini izlemeye yarayan Hola, aslında devasa bir Botnet gibi çalışıyordu. Hola kendisini bu sistemden uzak tutmaya çalışsa da, tedbirli olup eklentiyi kullanmamanızda fayda var.

3. FindMeFreebies

Eklentinin ismine baktığınızda ücretsiz şeyleri bulmanızı sağladığını düşünebilirsiniz. Ancak eklentinin tüm yaptığı, giriş sayfanızı bu işi gören bir reklamla değiştirmek.

4. ShopGenius

Bu eklenti, ürünler hakkındaki yorumları bulduğunu söylese de, eklentiye gelen yorumlar pek işe yaramadığını söylüyor. Dahası eklentiyi kaldırmak zor hatta imkansız. Uygulama mağazasındaki açıklamaya göre eklenti, üçüncü partilere URL bilgisi de sağlıyor.

Şimdiye kadar silmediyseniz, ShopGenius'u şimdi silmenizi tavsiye ediyoruz.

5. Website Destroyer

Web sitelerini havaya uçurmak çok keyifli bir iş gibi gelebilir. Aslında eklenti, söylediğini yapıyor ve çeşitli silahlarla siteleri patlamanıza izin veriyor. Söylemediği şey ise para kazanmak için silah satmaya çalıştığı.

Siteleri havaya uçurarak zaman geçirmek istiyorsanız, bunun için Kick Ass bookmarklet'i kullanabilirsiniz.

6. Super Browse for Netflix

Netflix'teki "gizli kategoriler" bir süre önce interneti çalkalamıştı. Eklenti işe yarasa da, sizden yılda 1,99 dolar talep ediyor. Belki pahalı değil ama kodları kendiniz kullanabileceğinizi düşünürsek, neden eklentiyi bir kenara bırakıp, tasarruf etmeyesiniz?

7. Autocopy Original

Bu eklenti, seçtiğiniz metni otomatik olarak panoya kopyalıyor; böylece CTRL+C'ye basmanıza veya Kopyala'ya tıklamanıza gerek kalmıyor. Ancak sürekli metin kopyalamıyorsanız bu işlevin çok faydalı olduğunu söylemek zor. Dahası geliştirici wips.com, eklentisinin "belirli web sayfaları hakkında anonim bilgi topladığını" söylemesi oldukça şüpheli görünüyor.

8. Hover Zoom

Yola masum bir eklenti olarak çıksa da Hover Zoom, daha sonra bir firma tarafından satın alınarak casus yazılıma dönüştürüldü. Eklenti verilerinizi toplayıp sattığından, onu silmekten başka çareniz yok.

9. SpeakIt!

Bilgisayarınızın haberleri veya WikiPedia girdilerini size okuması kulağa müthiş geliyor. Eklenti bu işi yapıyor ancak aynı zamanda bol miktarda veri topluyor. Dahası ücretsiz sürümü kullanan birçok kullanıcı, eklentinin düzgün çalışmadığından şikayetçi.

10. Antivirüs eklentileri

Antivirüs üreticilerinin sunduğu eklentiler, genellikle firmalarına gelir sağlamaktan fazlasını yapmıyorlar. Antivirüsünüzün web trafiğini zaten izlemesi gerekiyor; o halde web tarayıcısı eklentisine ne gerek var?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

10. Antivirüs eklentileri - Bakınız: Avast

AdBlock Plus, hayatı kolaylaştıran en güzel eklentilerden biridir...

@15 Kasım 2016 09:28 onun yerine ublock kullanabilirsiniz daha başarılı

@15 Kasım 2016 09:28 uBlock çok daha iyi, Firfox veya Opera web tarayıcısın da kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Chrome ve chrome tabanlı tarayıcılarda ADGUARD Firefox 'ta UBLOCK ORİGİN kullanın reklam engelleyici olarak kafanız rahat etsin 2side rami çok az tüketen engelleyiciler :)

Yemin ediyorum hepsi ihtiyacım olan ve daha önce kullanmadığım uygulamalar. Hepsi de çok kullanışlı. Teşekkürler.

"1. Adblock Plus" bunun yerine ublock Origin çok daha iyi, hafif ve hızlı çalışıyor. Chrome, son zamanlarda RAM canavarı oldu. Opera'ya göre kıyaslama yapılacak olunursa Crhome ile Firefox, RAM canavarı olmuşlar diyebiliriz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play