Bu Efsaneye Göre Windows, Gelecekte Tamamen Linux'a Kayacak

Açık kaynağın efsane ismi, Microsoft'un attığı adımların en sonunda Windows'un Linux'a katılmasıyla sonuçlanacağına inanıyor!

"Windows, Linux'a katılabilir"

Microsoft, son birkaç senedir açık kaynaklı yazılımlara büyük bir saygı ve sevgi gösteriyor. Açık kaynağın önemli isimlerinden geliştirici Eric S. Raymond'da göre bunun bir sonraki aşaması, Windows'un sonraki sürümünün tamamen Linux'ta çalışması olabilir.

Raymond, yeni blog gönderisinde Microsoft'un geçtiğimiz günlerde Windows System for Linux 2'yi (WSL2) yayınladığına değindi ve şu an Edge'i Linux'a uyarlamak için çalıştığını söyledi. Bundan yola çıkan geliştiriciye göre Microsoft, bir gün Windows çekirdeğini (kernel) bırakarak Linux çekirdeğine geçebilir. WSL2, değiştirilmemiş Linux ikili (binary) dosyalarının Windows 10'da herhangi bir emülasyona gerek olmadan çalışmasına izin veriyor. Bunun yanında Microsoft geliştiricileri, WSL'yi geliştirmek için Linux çekirdeğine de işlevler ekliyorlar.

Raymond'a göre Linux, masaüstü savaşını "Windows'u yerinden ederek değil, onu yanına alarak" sonunda yenebilir.

Windows'un Linux çekirdeğini kullanmasının getirebileceği avantaj ve dezavantajlar, derin bir konu. Raymond'un tahminlerinin doğru çıkıp çıkmayacağını zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Saçma, Windows hâlâ neredeyse altyapısının çoğu Win32 oluşturuyor ve daha bir çok yazılım altyapısı var. Win32, .Net Framework, WinRT ve UWP; bunlar sadece içinde olan altyapılardan bir kaç tanesi. Üzerine bunların emülatör olarak 32 bit sürümleri de var. Linux'ta çalışabilecek .Net Core ile yani gelecek .Net 5 (.Net Core ile .Net Framework'un birleşimi) daha yeni yeni oturuyor. Bu eski altyapısını tamamen geçirmesi zaman alır. Eğer yaparsa ayrı bir sürüm çıkarabilir. Adı da Lindows olur xd

Microsoft ve diğer yazılım üreticileri programlarının Linux versiyonlarını da yayınlarlarsa zaten Linux'un pazar payı genişleyebilir. Şimdi mesela 4 GB RAM ile linux kullandığınızda RAM yeterli gelebiliyor ama Windows kullanıyorsanız daha program bile çalıştırmadan 1.5 GB kadarı işletim sistemi tarafından kullanıldığı için şayet ekran kartı da RAM'den kullanıyorsa (512 MB gibi) RAM'in yarısı baştan dolmuş olabiliyor. Bu durumda Windows Linux'tan 2 kat fazla RAM kullanımı ile başlamış oluyor.

Sen de yorum yaz