Bu genç, bitcoin ile bir servet kazandı ve...

Bitcoin ile kendisine küçük bir servet kazanan genç, hedeflerini büyültüyor!

Bitcoin kazancı ile ortaya çıkan VR: Marvel...

13 yaşındayken büyükannesinin kendisine verdiği 1000 doları bitcoin yatırımı için kullanan genç, bir buçuk yıl sonra parasını geri aldığında 100000 dolara ulaşmıştı. 15 yaşında da bu parayı, internet üzerinden özel ders hizmeti Botangle'a çevirdi.

Artık 17 yaşında olan Erik Finman, şimdi de sanal gerçeklik dünyasına atılmaya hazır gözüküyor.

Finman, Çarşamba günü başlattığı Indiegogo kampanyası ile Android akıllı telefonlarda çalışan bir VR (sanal gerçeklik) başlığı olan Marvel için kaynak arıyor.

Marvel'ı diğer VR setlerinden ayıran önemli bir özellik bulunmakta: Bu başlığın hedefi sadece kullanıcıların 360 VR içeriklerini deneyimlemeleri değil. Marvel, bilgisayarınızın yerini almak istiyor.

Android telefonunuzu bağladığınızda, açık olan uygulamalar başlık tarafından çevrenizde bir yarım çember şeklinde size gösteriliyor ve arka planda istediğiniz bir görüntü bulunuyor, kumsal, ay yüzeyi veya bir şehir. Başınızı sağa sola çevirerek farklı uygulamalara bakabiliyor ve kolaylıkla odağınızı tam ekran internet tarayıcılar, konuşmalar ve daha pek çoğu arasında değiştirebiliyorsunuz. Kullanım kolaylığı için de Bluetooth aracılığı ile klavye ve Mouse bağlayabiliyorsunuz.

Bir sanal gerçeklik uygulaması açtığınızda da Marvel bunu tanımlayarak sizi uygulamanın 360 derecelik ortamına yerleştiriyor. Diğer bazı VR başlıklarının aksine, Marvel'ın sahip olduğu algılayıcılar etrafa baktığınızda hareketlerinizi doğru bir şekilde algılayabiliyor.

Görüntü açısından ise Marvel, Oculus Rift ile büyük benzerlik göstermekte. Bu siyah başlık, Oculus Rift gibi bir telefonun sığabileceği büyük bir "siperliğe" sahip. Samsung Gear VR gibi bu başlığın da ihtiyacı olan tek şey bir telefon ancak Marvel'ın uyumlu telefon listesi çok daha uzun. Finman, başlığın Lollipop veya daha yüksek herhangi bir Android telefon ile çalışabileceğini söylüyor.

Bu özellikler ve uyumluluk ile beraber de Marvel, kendisi ile benzer olan Samsung Gear VR'dan daha yüksek bir fiyata sahip. Finman, başlığı 250 dolara (erken alıcılar için 200$) satmakta. Indiegogo finansal hedefi ise 500000 olarak gözükmekte ve başlangıçta 2000 başlık üretilmesi planlanmakta.

Tabii ki Finman, bu proje üzerinde tek başına çalışmıyor. Projenin üzerinde çalışan yedi yada sekiz kişi bulunuyor ve Finman'in Mashable'a söylediğine göre bu kişilerin arasında elektronik üretimi ve dağıtımı konusunda tecrübeli isimler de bulunuyor. Finman'ın abisi Ross da Marvel'ın gelişimine Massachusetts Institute of Technology robotik geçmişini kullanarak yardımcı olmuş durumda.

Finman'in söylediğine göre ürün için üretici ile anlaşılmış durumda ve onay verildiği anda üretime başlanılacak. Ancak Finman, çoğu toplum destekli geliştiricinin karşılaştığı sorunlar ile henüz karşılaşmamış durumda. Üreticilerin istenilen özellikleri sunmamaları, dağıtımların büyük gecikmelere uğraması ve ortakların vazgeçmeleri gibi sorunlar bu problemlerin sadece küçük bir kısmı.

Finman, bir milyon dolarlık destek bulabileceğine inanmakta ve gelecekte üretimi ABD'ye taşımak gibi bir hedefi bulunuyor. Ancak eğer bu kampanya az miktarda bile başarılı olursa, mobil VR dünyasının çok daha ilgi çekici bir hâl alacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bizde de kuran ile fasuyle buyutmeye calisan TUBITAK gencleri var artik....

@06 Mayıs 2016 13:47 Katılıyorum

@06 Mayıs 2016 13:47 Senin derdin Kuran mı yoksa başka bir şey mi? Finman akıl etmiş bir girişimde bulunmuş. Sen Teknolojik olarak bir icat yaptın da Kuran mı engelledi seni bulmaktan. NASA Kuran dan işaretleri takip ederek araştırma yaprken sen kendi kitabına düşmansın.

@06 Mayıs 2016 13:47 Senin gibiler nasıl yetişmiş ona bakıyorumda. Bir Kuran eksik olmuş ve senin gibi biri çıkmış. Acaba seni ekersek ne çıkar (ve sana katılanları)...

Din ve kitap/-larını alay konusu etmek, ne kadar ifade özgürlüğü olabilir? Bilmiyorum! Bence hangi din/hangi kitap da olursa olsun, kimse ifade özgürlüğü altında böyle bir alay edici yorum yapmaya hakkı yok ve özellikle demoktratik ve etik bir davranış da değildir... Ve benim şu anda yapmış olduğum yorum, kesinlikle demokratik ifade özgürlüğü kategorisinde yer alıyor, çünkü hiç kimsenin onurunu kırmadan, etik bir davranış sergiledim. Sanal dünyada kendimizi kamoflaj etmemeliyiz. SalihVerensoy

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir