Bu mucizevi makinenin, parçalarını kurtarmak için eski sabit diskleri nasıl parçaladığına inanamayacaksınız

Sabit diskler çok yüksek teknoloji ile üretilen pahalı cihazlar ve içinde değerli parçalar barındırıyorlar. Onları çöpe atmak yerine geri dönüştürmek endüstri için çok daha kazançlı bir işlem. İşte bu mucizevi cihaz, bu işi saniyeler içinde, büyük bir ustalıkla yapabiliyor.

Bu mucizevi makine, parçalarını kurtarmak için eski sabit diskleri parçalayabiliyor

Geleneksel sabit diskler genellikle faydalı bileşenler içerir. Ancak bunları manuel olarak sökmek çok yoğun emek gerektirir.

Mevcut durumda eski sabit diskler genellikle bir parçalayıcıdan geçirilir ve bu işlemden sonra geriye kullanılabilir bir şey kalıp kalmayacağı genellikle şansa bağlıdır. Şimdi Garner Products adlı bir şirket DiskMantler ismini verdiği bir cihaz ile daha iyi bir çözüme sahip olduğunu iddia ediyor. Peki bu cihaz nasıl çalışıyor?

Bu makine bir sabit diski parçalara ayırmak için şok, harmonik ve titreşim karışımını kullanıyor. İşlem, devre kartları, tahrik tertibatları, aktüatörler ve nadir toprak mıknatısları gibi parçaları serbest bırakmak için vidaları ve diğer bağlantı elemanlarını gevşetiyor. İşlemin çoğu sabit disk için sekiz ila 90 saniye arasında sürüyor. Kaynaklı helyum diskler için ise yaklaşık iki dakika sürdüğü bildiriliyor.

Bir DiskManter, günde 500 kadar sabit sürücüyü parçalarına ayırabiliyor. Aslında bu hızla gezegendeki e-atıkların beşte birini efektif bir şekilde geri dönüştürmek mümkün.

Şimdilik Garner'ın geri dönüşüm çabaları okyanusta bir damla gibi görünüyor ancak şirket, nadir toprak mıknatısları gibi değerli bileşenleri parçalara ayırmak ve üretim sürecini baştan başlatmak zorunda kalmadan geri kazanmaya yardımcı olabilirse, bu kesinlikle net bir pozitif bir etki yaratacaktır.

Ayrıca keşfettikleri titreşimle söküm yöntemini taklit edecek başka çözümler, e-atıkların doğaya karışmadan endüstriye dönüşüne büyük katkı sağlayabilir.