Bu sefer oldu: Starship'in dördüncü test uçuşu başarıyla tamamlandı

İlk üç fırlatmada Dünya'ya sağlam bir şekilde dönemeyen Elon Musk'ın Starship'i, dördüncü denemede kendini ispatlamayı başardı.

Bu sefer oldu: Starship'in dördüncü test uçuşu başarıyla tamamlandı

Daha önceki test uçuşlarında sağlam bir şekilde Dünya'ya geri dönemeyen SpaceX’in Starship’i, dördüncü fırlatma denemesinde bunu hafif hasarla başardı. Elon Musk'ın SpaceX'i Perşembe günü mega Starship roketinin ilk tam test uçuşunu tamamladı ve araç, ABD'deki bir üsten havalandıktan sonra patlamadan Dünya'ya döndü. Daha da önemlisi, su üzerine de olsa, yumuşak iniş yapmayı başardı.

Önceki üç fırlatma patlamalarla sonuçlanmıştı. Bu kez roket ve uzay aracı kontrollü bir şekilde yere inmeyi başararak bir saat süren uçuşu şimdiye kadarki en uzun ve en başarılı uçuş haline getirdi.

SpaceX CEO'su Elon Musk, X üzerinde şu mesajı yayınladı: “Birçok karo kaybı ve hasarlı bir kanatçığa rağmen Starship okyanusa yumuşak bir iniş yapmayı başardı!

Starship inişe geçmeden önce yaklaşık 211 km yüksekliğe ulaşarak saatte 26.000 km'den fazla bir hızla yol aldı. Atmosfere girişte uzay aracının bazı parçalarının yeniden girişin yoğun ısısı sırasında koptuğunu görüldü. Ama araç, Hint Okyanusu'na yumuşak iniş yapabilecek kadar sağlam kaldı.

SpaceX, Mart ayında da patlamalardan kaçınmaya çok yaklaşmıştı. Ancak uzaydan uzaklaşırken uzay aracıyla teması kaybetti ve kısa bir süre sonra patlama yaşandı. Güçlendirici de uçuş sırasında, körfezin çeyrek mil üzerinde parçalandı.

NASA, bu on yılın sonlarına doğru astronotlar tarafından Ay'a yapılacak iki iniş görevi için Starship’e güveniyor.

SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk’ın da büyük planları var: Musk, insanları ve Mars'ta bir şehir inşa etmek için gerekli altyapıyı kızıl gezegene taşıyacak Starship filolarını hayal ediyor.