Bu ülkede artık Windows yasak!

Dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi kuşkusuz Windows; ama bu ülkede durum biraz farklı.

  • Ümit Öncel
İran'ın çok ilginç Linux seçimi
Şu anda İran'da bilgisayar programları sokaklarda özgürce satın alınabiliyor.

İran da resmi olarak Windows işletim sistemini bırakıp, yerine Linux'a geçmeye karar veren ülkelerden biri oldu. Devletin bilişim konularında yetkili ismi olan Mohammad Sephery-Rad, bu kararın uzun süreli politik ve güvenlik değerlendirmeleri sonucunda alındığını açıkladı.

İlk akla geldiği gibi İran'ın Windows'u terk etme sebebi, arasının pek de iyi olmadığı ABD'ya ait bir ürünü kullanmayı reddetmek değil, gerçek sebep temellerini çok daha rasyonel bir düşünceden alıyor . Şu anda İran'da yazılım konusunda yürürlükte olan bir telif yasası bulunmuyor. Bu yüzden ülke çapında tüm Windows işletim sistemleri kopya olarak ve özgürce dağıtılabilir. Fakat Dünya Ticaret Örgütü'ne girmek isteyen İran için bu çok da parlak bir durum değil. Sephery-Rad, eğer Dünya Ticaret Örgütü'ne girebilmek için ülkede aktif olarak kullanılan tüm Windows işletim sistemlerine lisans almak gerekecek olursa, 1 milyondan fazla PC için milyonlarca dolar yatırım yapmak gerekeceğini söylüyor.

Sephery-Rad, bu çapta bir yatırım yapmak yerine Windows'un ücretsiz alternatifi Linux'u ülke çapında kullanmaya başlamanın çok daha mantıklı olduğu görüşünde. Üstelik bu sayede açık kaynak kodlu Linux üzerinde istedikleri tüm değişiklik ve geliştirmeleri de yapma imkanları olabilecek. Sephery-Rad'ı en çok düşündüren konu ise yıllardır Windows kullanmaya alışmış halkın, bu geçiş sürecine hızla adapte olup olamayacakları.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

onlar kendi linuxlarını hemen hemen bizimle aynı zamanda çıkarmışlardı.... bakalım ne yapacaklar...

ya nasıl olacak bu olay anlamadım doğrusu.bu ekonomi ile ilgili galiba bizim desenize milyonlarca liralar haybeden gdiyo dışarıya....

bi oyuna 100 lira veren yurdum insanı iş windowsa 100 lira vermeye gelince binbir laf söylüyo. oyunu bitirirsin paran da gider ama windows'u hep kullanırsın. bence bas parayı Linux'la falan uğraşma zaten mp3'ü bile çalmak için internetten codec indiriyo. millet övüp övüp duruyo diye bi deneyeyim dedim Linux'u, ama pişman oldum berbat birşey...(Ubuntu LTS 8.04)

İran'ı tebrik ediyorum. Devletimiz pardus'a olan desteğini artırmazsa yakında teknoloji alanında iran bizi geçer. Buna hiç şaşırmayın. Teknoloji hiç kimseyi beklemez.

cok buyuk devrim bence helal olsun

yasak kolay şey.ha ALİ HOCA ha HOCA ALİ.abd nin windowsunu kullanmıyorsun fin denm. vs ulkekerin urettiğini kullanıyorsun.binlerce yıllık geçmişi olan ülke onun bunun ürettiğini kullanmak-yasaklamakla övünüyor.benim düşüncelerim.meraklı

az gelişmiş zihniyetlerin az gelişmiş ve komik çözümleri.... sdece güldüm bu habere

20 Mart 2009 Cuma, 08:35 yorumunu bir oku ilke sınırı açma az gelişmiş ülkenin komik çözümü demişsin akkıllı düşün ne alakası var kunix e geçmek komik bir düşüncemi adamlar ne yapsın bizim ülkemiz gibi götürüp parasını windows verecegine akıllılık edip açık kaynaga geçiyor ama dur sendeki zihniyet farklı baban sabancı ailesine mensup ya ondandır

iranı tebrik etmek gerek..kullandığımız windows ne kadar güvenli ..? acaba diyorum bazen Pc de yaptığım bütün herşey microsofta bilgi olarak gidiyormu..

"cok buyuk devrim bence helal olsun".böylece devrim kavramınıda çöpe atmış olduk.meraklı

Bende bu yoruma güldüm kendi teknolojilerini geliştirmek isteyen ve bunu bir bahaneye bağlayan ülkelere neden güldün anlamadım. İran'ın savunucusu değilim ama kendin nükleer enerjileri konusunda bile ciddi çalışmaları var, aynı zamanda iran birçok iyi yazılım geliştiricilerin memleketi, hal böyle olunca gülmek değil destek olmak gerekiyor. İran linux kullanmaya başlarsa, linux gelişiminde ciddi ivme kazanacak bizde bedavaya iyi sistemler kullanmaya başlıyacağız. Linux için 1 geliştirici bile degerli.

"az gelişmiş zihniyetlerin az gelişmiş ve komik çözümleri.... sdece güldüm bu habere"

Ayakta alkışlanacak bir karar.Micropos hegemonyasına dur demişler.Bravo.Ayrıca linux'u beğenmeyipte laf söyleyenler önce kullanmayı öğrensinler.Linux'u beğenmeyen kullanamadım diyen kişinin kendi cahiliyetinden kaynaklı bir durumdur.Kaldı ki Ubuntu şu ana kadarki en kullanıcı dostu sürümdür.

Ayakta alkışlanacak bir karar.Micropos hegemonyasına dur demişler.Bravo.Ayrıca linux'u beğenmeyipte laf söyleyenler önce kullanmayı öğrensinler.Linux'u beğenmeyen kullanamadım diyen kişinin kendi cahiliyetinden kaynaklı bir durumdur.Kaldı ki Ubuntu şu ana kadarki en kullanıcı dostu sürümdür.

micrososft'un kapalı kutu olan, nereye ne bilgi ilettiği belli olmayan, güvenliği hep tartışılan, üstüne de bir dünya para verilen işletim sistemini kullananlar ilerici oluyorsa ben gericiyim arkadaş.

İran'ı tebrik ediyorum. Fikrini ve hayatını tüm baskılara rağmen kendisi belirleyen bir ülke. Maalesef ülkemizi cesaretsiz, risk almaktan kaçınan, teknolojide ileri gitmiş ülkelerin kuyruğu olarak görüyorum.

Yasaklamaları bence gerekli, ülke insanları windows kullanmaya alışıksalar, bunu kırmak ve linux öğrenmelerini sağlamak için en azından bir süre windows'u engellemek yararlı olacaktır. Böylece ülkeleri için daha faydalı olacak açık kaynak yazılım sektörü bölge halkının da teknoloji yönünden gelişmesini sağlayacak. Windows kullanarak bilişim sektöründe gelişecek tek ülke amerika ve microsoft'tur.

"""""", 1 milyondan fazla PC için milyonlarca dolar yatırım yapmak gerekeceğini söylüyor. """""" bunu bir de türkiye için düşünün kim bilir kaç lira veriyoz.

yasaklama bence çok saçma ve serbest ticarete aykırı her ne kadar tekel durumunda olsada windows u yasaklamamaları lazım

Geçmiş Geçmemiş Bizene!!! Ama şunu unutmamak gerekir:

bazı arkadaşlar windows tan linux a geçmekle ilgili kararın en iyi olacağını söylerken şunu unutmamalıdır ki her web sitesi veya her program linuxta verimli çalışmıyor.wine gibi emuyazılımlarıda güzel ve kullanılabilir fakat inanın bana çok daha fazla zaman ve bir okadarda tecrübeisteyen bir durum linux kullanmak.bir modem tanıtmak için 6 günüm gitti. :) ama sonunda farklıyöntemleri kullanım. netten yardım aldım ama sadece uyumlu sürücü konusunda.

deneme yanılma windowsta kolay fakat linux te çok karışık.hele bir kod giriş penceresi varki (consol) sadece iki harften oluşuyor arayüzü.köklü eğitimden veya tecrübeden sonra linux kullanılabilir.Linux o zaman keyfine tam mnanasıyla çalışabiliriz.Bu yüzden sadece geçti kaldı yorumları değil işin geçek boyutu önemlidir.

Linux 'u beğenmeyenler lütfen bir ziyaret etsin : http://www.whylinuxisbetter.net.
Siteyi Türkçe okuyabilirsiniz.

ya arkadaşlar sırf muhalefet olmak için microsoft'a laf yapıyorsunuz , herhangi bir yakınlığım vs yok microsoftla ancak iran dediğiniz bir ülkeye bakarmısınız, yasal hiç bir yanları yok, telif hakları yok,o yok bu yok, böyle bir ülkeden bahsediyorsunuz.kullansalar ne olur kullanmasalar ne olur.)) % 90 pazar payına sahip olan bir kurumu neden eleştiriyorsunuz, kolaysa başkalarıda yapsınlar. elin japonlar yapsın, çin neden yapamıyor, almanya vsv yani yapmak geliştirmek uğraş vermek kolay bir şey değil, sırf anti microsoftcu olacağız , laf sokacağız diye yazan arkadaşlar var, microsoftan vazgeçmem, tüm programlar,hayatımız iş yerimiz okulumzu microsoft olmuş sizlerde konuşuyorsunuz ,,

Aslında konu bu işe ilk başlayan olmak. Ama MS işi gerçekten çok abartıyor. Bende tabiki alıştığım sistemden kolay kolay vazgeçemem ama, yapa gelmiş olduğu durum insanı sinir ediyor. Benim elimde dört tane bilgisayar var, hepsine lisans alsam 1000 $ ediyor. Peki neden almak zorundayım ki, her yeni makine aldığımda neden aynı işletim sistemine para bayılmalıyım, üstelik yeni bir makinede bu sürümü kullanmak zorundasın deme hakkını nasıl buluyor, ben istemiyorum Vista. Belki Win 7 yada XP alacağım, Vista benim işimi görmüyor, çalıştığım programlar Vista ile çalışmıyor. Biri bana bunu anlatırsa sevinirim.

nasil zihniyet anlamadimki herseyimiz windows olmusmus biz istemezsek olmaz öyle degilmi? herkes elestirsin dursun irani, adamlar ekonomilerine
toz kondurmuyor.., ülkemizde halk issizlikten yoksulluktan inlemeye basladi biri camasir makinasi dagitiyor ötekide teget geciyor.. haliylede yorumlara baktigimizda sonuc: üretmeyelim gelistirmeyelim herseyimiz wondows ne mutlu windows diyene

microsofun linansları ust model altakini kapsar şeklindedir.. yani vista alırsanız oun bir altı xp yı kullanabılırsınız..
soran olursa vista linsanını gosterırsnız.
vista versiyonlarını bılmıyorum ama ultimate alırsanız tum alt urunlerı kullanırsınız..
http://www.whylinuxisbetter.net. komple yalan dolan...
admin hesabı wındowsu karsılastırırken root hesaplı lınux lutfen! guestı koymayın oraya!

ıflah olmaz oyuncu nedemek ! OS mu belırleyecek bnm oyun oynamamı yada oynamamı !
ıste bu yuzden ve yuzlercesınden dolayı lınuxden bı sey olmaz!
*ev kullanımı ıcın..

İran en iyisini yapıyor. Adamlar orada kendi teknolojilerini yapmayı hedefliyorlar. Biz burda onu bile yapamıyoruz. Aklı çalışan birçok insan var Türkiye'de niye görmezden geliyorlar anlamış değilim.

ÇÜNKÜ DIŞARIDAN KUMANDAYLA YÖNETİLİYORUZ DA ONDAN

Çünkü Türkiye'de beyin göçü var arkadaşım. Aklı çalışan çok doğru ama onları biz, bizim ülkemiz özellikle ülke büyüklerimiz destek, teşvik etmediği için göçüp gidiyolar. Bizde böyle yerimizde sayıyoruz.

"Aslında konu bu işe ilk başlayan olmak. Ama MS işi gerçekten çok abartıyor. Bende tabiki alıştığım sistemden kolay kolay vazgeçemem ama, yapa gelmiş olduğu durum insanı sinir ediyor. Benim elimde dört tane bilgisayar var, hepsine lisans alsam 1000 $ ediyor. Peki neden almak zorundayım ki, her yeni makine aldığımda neden aynı işletim sistemine para bayılmalıyım, üstelik yeni bir makinede bu sürümü kullanmak zorundasın deme hakkını nasıl buluyor, ben istemiyorum Vista. Belki Win 7 yada XP alacağım, Vista benim işimi görmüyor, çalıştığım programlar Vista ile çalışmıyor. Biri bana bunu anlatırsa sevinirim."

tamamen haklısın. bu insanlara zorla birşeyleri benimsetmekten başka birşey değil. ama birçok kişi lisan parası ödediğini bilmiyor bile. linux ücretsiz ve daha sağlam bir işletim sistemi olmasına rağmen alışkanlıkları değiştirmek zor oluyor. çünkü kimse çaba göstermek istemiyor.

"ıflah olmaz oyuncu nedemek ! OS mu belırleyecek bnm oyun oynamamı yada oynamamı !"

yazıyı dkketle okursanız en son oyunları oynamanız için (şimdilik) windowsa bağımlısınız yazıyor. oyun oynamanıza veya oynamamanıza karışılmıyor.eğer öyleyse windows kullanın deniliyor. arkadaşlar güzel açıklamış. keşke windowsta kendi zayıf yönlerini açıklayabilse... ama yapamazlar çünkü çok zayıf yönleri var. herkez bilirse ne olur aman aman...

Windows'un türkiyede de yasaklanması lazım..

Sen de yorum yaz