Çalışanın korkulu rüyası: Mobbing

Özellikle gelişmiş ülkelerde son yıllarda yaygınlaşan mobbing, Türkiye'de de tanımlanmaya başlandı.

Çalışanın korkulu rüyası: MOBBİNG

Özellikle gelişmiş ülkelerde son yıllarda yaygınlaşan mobbing, Türkiye'de de tanımlanmaya başlandı. Mobbing, işyerinde duygusal taciz veya psikolojik terör olarak biliniyor. Mobbing genellikle üst lisans mezunu, işlevsel başarıları ve yaratıcılığı yüksek, gelecek vaadeden çalışanlara uygulanan duygusal saldırıdır. Amacı ise çalışan üzerinde sistematik bir baskı oluşturarak etik olmayan yaklaşımlarla dayanıklılığını çökertip, işten ayrılmasını sağlamaktır.


Mobbing çalışanı nasıl etkiler?

Mobbinge uğrayan kişinin motivasyonu düşer, kendine ve işyerine olan güveni azalır, çalışanlar arasında uyumsuzluk başlar, iş verimliliği düşer. Ayrıca kişinin psikolojik bozukluklar yaşamasına yol açar. Mobbinge uğrayan çalışan, yaptığı işten keyif almaz, işyerine gitmekte isteksizlik duyar, psikolojik travmalar yaşamaya başlar, sağlığı riske girer.

Mobbingi uygulayan kişi ise, görünür davranışlardan uzak, görünmez bir saldırı uygular. Çalışanı psikolojik olarak taciz eder, kasıtlı kötü davranışlarıyla iş ortamının dışına atmaya çalışır. Genellikle kaygısı, çalışanın parlak iş hayatı sayesinde yükselmesi, başarılı olması hatta kendi yerine geçmesi düşüncesidir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Mobbing günümüz iş dünyasında çalışanların arasında ki rekabet ortamı yada empati eksikliği sonucu oluşan psikolojik bezdirme,taciz süreci,Bu süreç kişinin motivasyonunu düşürdüğü gibi,ekip çalışması,örgüt kültürü gibi kavramları doğrudan etkilemektedir.
Aslında bu kavramların doğrudan işletmenin verimliliğine olan etkisinide göz önüne almak gerekir.

Mobbing iş dünyasında, özellikle büyük şirketlerce onlarca yıldır var. Sadece ingilizcesini bilmiyorduk. Kendini müdürün karşısında küfretmemek için zor tutan çok eleman tanıdım. İstifayı basıp gittiler...

ne yazıkki ülkemizde mevcut buna maruz kalan tanıklarımda var aralarında cok buyuk cekişmeler oluyor

Advis akademik danışmanlık firması sahibi Abdullah Apesteli Bu konuda çok uzmandır.Yaklasık bu sene içinde 5 çalışanına bağırıp çağırıp gece saat 12 lere kadar zorla çalıştırıp işten istifa etmelerine yardımcı olmustur.

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
1
Çalışanın korkulu rüyası: MOBBİNG
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir