CD'nin sonu çok da uzakta olmayabilir!

Bir gün bunun olacağı belliydi: İşte CD'lerin sonunun iyice yaklaştığının kanıtı!

  • Cem Şancı
Müzik CD'leri artık kimsenin umurunda değil

Müzik endüstrisi tarihinde ilk defa, online müzik servislerinin sağladığı gelir, müzik CD'lerinin satışını geçmiş durumda. ABD'deki istatistiklere göre, online servislerden dijital olarak şarkı satın alan veya Stream müzik servislere abone olan müzik severlerin yarattığı gelir, müzik CD'lerinin yıllık satış gelirlerini aşmış durumda.

Bu yıl ABD'de online müzik servisleri 1.87 milyar dolar gelir getirmişken, müzik CD'lerinin satışı 1.85 milyar dolarda kaldı.

Bu yeni gelişmeyle birlikte, müzik CD'lerinin birkaç yıl içinde iyice kaybolması ve plakların başına geldiği gibi, CD'lerin de sadece anı veya özel koleksiyon için yayınlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

CD'lerin taş plak gibi nostaljik anlam kazanması zor gibi geliyor bana ama zaman neler gösterir kim bilir.

kutulu oyunları da artık usb ye atmalılar 32 gb bellek nedir günümüzde 32 den yüksek oyunlar zaten pahalı oluyor onlara da 2 tane bellek verebilirler.

@25 Mar 2015 17:20 Kota ile can çekişen memleketimizde oyunların her geçen gün online indirme seçeneği ile gelmesi ayrı bir problem. Ama kaçma şansımız yok.

Aranan beyin bulundu

vaybe adamın ülkesinde online müzik geliri bile milyar dolarmış... bizimkiler sinek avlıyor.. günümüzde gb kullanımı artıkça yeni ve büyük hafıza birimlerinin çıkması kaçınılmaz oldu.. belkide bu hafıza birimlerini doldurmak için gb çıktı! neyse işte birişi geliyor diğeri gidiyor.. olay bu..

Oyunları Steam gibi servislerden dijital alıyorum. Müzik için Spotify'a üyeyim. Filmleri stream olarak Turkcell'in servislerinden internetten izliyorum. CD ve DVD benim için çoktan öldü bile.

olmaz olmasına imkan yok nasıl nostaljik olsun hala satışta çok cd var

Geçen yazdan beri DVD-R olmayan laptop kullanıyorum. CD-DVD'nin yokluğunu hiç hissetmedim. Onlar olmadan da oluyormuş demek ki.

müzik endüstrisi CD'lerden elini ayağını çeksede daha uzun bir zaman bilgisayar kullanıcılarıyla birlikte olacaktır.Devir taş plak devri değil bilgisayar devri dolayısıyla bilgisayar enstrumanları kolay kola yok olmaz.1970 lerde çıkan floppy diskler bile 2000'li yılları dahi gördüyse CD o kadar da çabuk öleceğini düşünmüyorum

Şöyle bi düşünüyorumda ben en son 6-7 sene önce almıştım müzik CD si hala varmıymış :D

kaliteden anlayanlar cd dinler cd kalitesiyle mp3 kalitesi birmi?

BluRay var. Facebook bile yedekleme için kullanıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost