Cebiniz artık bunu da yapacak

Cep telefonu ile yapamadığımız bir bu kalmıştı; sonunda onu da yapabileceğiz!

Oturduğunuz yerden kapıyı açmak ister misiniz?

Seri üretim için Edison Junior üzerinden kaynak bulmaya çalışan DoorBot isimli şirket, Wi-Fi bağlantı sayesinde kapıdaki kişiyi akıllı telefonunuzda görmenizi sağlayan özel bir kapı kilidi üzerinde çalışıyor. Lockitron anahtarsız kilit sistemini özel bir yazılımla destekleyen DoorBot, isterseniz yine mobil cihazınız üzerinden kapıyı da açmanıza imkan sağlıyor. Bunun için evde olmanız bile gerekmiyor.

Kapıdaki kişinin görüntüsü ve sesi de akıllı telefona gönderildiğinden, ne istediklerini, kimi aradıklarını sorabiliyorsunuz. Kızılötesi ışıklar sayesinde geceleri de görüntü alınabiliyor. Zımparalanmış alüminyumdan üretilen akıllı kilitler, su geçirmez bir kasaya sahip. Ziyaretçiler cihaz üzerindeki tuşa basarak konuşabiliyor. Birden fazla cihazla (örneğin bir akıllı telefon, bir tablet) iletişim kurabilen kilit, Android ve iOS'u destekliyor. Cihaz sadece dört kalem pille çalışıyor.

250.000 dolar gibi bir sermayeye ihtiyaç duyan firma şimdiye kadar sadece 18.688 dolar toplayabildi. Bağış yapabilmek için 40 gün kaldığını düşünürsek, firmanın istediği miktarı toplayabilmesi için her gün en az 5.400 dolar bağış yapılması gerekiyor. Eğer cihaz ilginizi çektiyse ve mutlaka bir tane edinmek istiyorsanız 169 dolar ödeyerek ön sipariş verebilirsiniz. Kapıyı açma işini de yapan tam otomatik bir sistem istiyorsanız, o zaman 319 doları gözden çıkartmanız gerekiyor.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

PES PES :)

hemen alırım

bu gibi teknolojilerin olduğu yerde güvenlik olmaz rahat kırılır

PARANIZ VARSA ALMAYI BIRAK ORTAK OLMAYA BAK ..!

millet yolunu bulmuş valla..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir