CHIP Online'dan A'dan Z'ye USB 3.0 rehberi

CHIP Online yeni USB standardını didik didik etti, tüm detayları ortaya döktü...

  • Ali Güngör
CHIP Online'dan A'dan Z'ye USB 3.0 rehberi
USB 3.0'ın diğer adı Superspeed

Kah yeni çıkan daha hızlı işlemciler, kah yeni ekran kartları derken bazen unutulan çok önemli bir teknoloji var: USB.
Universal Serial Bus bilgisayarımıza hemen hemen her aygıtı bağladığımız standart bağlantı haline geldi. Sadece çevre birimlerini de değil, cep telefonumuzu, dijital fotoğraf makinemizi, masaüstü lambamızı bile taktığımız çok kullanışlı bir teknoloji. Hayatı daha standart ve konforlu hale getiren bu teknolojinin üçüncü sürümü geliyor.

USB 3.0'ın diğer adı SuperspeedUSB 3.0 bekleneceği üzere atası USB 2.0'dan çok daha hızlı. 5Gb/s veri aktarımı ile inanılmaz bir rakama, USB 2.0'ın 10 katından da fazlasına ulaşıyor. Zaten diğer adı da Superspeed USB. Bu inanılmaz hız sayesinde özellikle yeni standartla çalışan USB bellekler ve harici USB sabit diskler çok daha hızlı çalışacak. Günlük hayatta sık sık yaptığımız bu tip veri transferlerinin süresi inanılmaz kısalacak. Zamandan karlı çıkacağız. Yeni HD kameralarla yaptığımız çekimlerin kapladığı alan düşünülürse zaten artık çoktan böyle bir hıza ihtiyacımız var.

Yeni standarda geçiş ne kadar rahat olacak?

İlk USb 3.0 kontrol çipini NEC yaptı

NEC geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın ilk USB 3.0 destekli kontrol çipini duyurmuştu. µPD720200 en son USB 3.0 standartlarını içeren ve eski standartlarla uyumlu olan bir modeldi. Intel'in eXtensible Host Controller Interface (xHCI) yapısı üzerine kurulu.

Bir santimetrekare alana sahip çip, bilgisayarın PCI Express bağlantısına takılıyor. NEC şu sıralar seri imalata geçeceğinden daha sene bitmeden USB 3.0 destekli bilgisayarlar görebileceğiz. Üzücü haber ise USB 3.0 destekleyip bu hızdan faydalanabilecek bir donanımın henüz ortada olmaması.

USB 3.0'a geçişin en güzel yanlarından biri USB 1.1'den USB 2.0'a geçiş kadar ağrısız ve zahmetsiz olacak olması. Bu geçişte teknik bir sorun pek yaşanmamıştı. Ancak insanlar USB 2.0 ürünler seçeceklerine "Nasıl olsa USB" diyerek dikkatsizce USB 1.1 ürünler almıştı. Tüketicilerin ülkemizi teknoloji çöplüğüne çevirmemesi çok önemli. Bu yüzden USB 3.0 destekleyen ürünler yaygınlaştığı zaman bunları tercih etmeye dikkat edin. USB 2.0 elbette kötü değil ama yeni standartla aralarında dağlar kadar hız farkı olacağını görüyorsunuz.

USB 3.0 ve elektromanyetik koruma katmanı

USB 3.0 cihazları birbirine bağlayan kablo

Peki USB 3.0 bu hızı nasıl sağlıyor? İçinde ne var? Eski standartlarla ne kadar uyumlu olacak?
Hızın 480/s'den 5Gb/s'ye çıkması için donanımsal değişiklikler yapılmış. Hata düzeltme ve veri transferi protokolleri donanımın potansiyelini biraz kısıyor. Ancak USB 3.0 hala inanılmaz hızlı, bunlara güvenlik ve uyum için gerek var.

Donanımsal değişikliğe dönersek, USB 2.0'daki ince ve korumasız kablolar, daha kalın, iç içe pek çok tel içeren korumalı kablolarla değiştirilmiş. Korumanın amacı sinyal sağlamlığını bozan elektromanyetik paraziti engellemek. Bu kabloların adı SDP yani "Shielded Differential Pair".

Her araçta bulunan AE, yani uyum sağlayan eşitleme devresi, bağlantının durumunu ölçerek sinyalin gücünü gerekli şekilde ayarlayan bir teknoloji. Farklı kalitedeki kablolar ve kablo uzunluklarının oluşturacağı sorunları aşmaya yarıyor. Şimdiki USB'lerde yaygın olarak yaşanan sorunları çözmeyi amaçlıyor. Arka taraftaki USB portlarıyla ön taraftaki portlar arasında fark var. Bazen bir tarafa bağlayınca çalışmayan aletler, farklı portlar deneyince çalışıyor. Bunun pek çok sebebi olabiliyor ancak biri kablo uzunluğu. USB 3.0'da AE sayesinde bunun bir önemi kalmayacak.

USB 3.0 cihazları birbirine bağlayan kablo
Şu an 3.4 Gb/s bağlantı hızına sahip olan HDMI'de bile olmayan teknolojilerden biri AE. HDMI kabloları konusunda bir standart olmadığı göz önüne alınırsa hem hız, hem kalite, hem de sorunsuzluk açısından USB 3.0, HDMI'nin de önüne geçecek.

SATA ve PCI Express 2.0'ta bu türden AE'ye mesafe çok kısa olduğundan ihtiyaç yok. Bu yüzden standartlar açısından kıyaslama yapmaya da gerek yok. Bu iki standartta bu sorun yaşanmıyor. Mesafe demişken, USB 1.1'de 3 metre, USB 2.0'da 5 metre olan maksimum kablo uzunluğu standartı , USB 3.0'da tekrar 3 metreye geriliyor. AE'ye rağmen kablonun standartının kısalması çelişkili ve kafada soru işaretleri yaratıyor.

Standart A ve Standart B kavramları...

USB 3'ün bus yapısı

Bu arada en çok merak edilen şeylerden biri geriye dönük uyumluluk. USB 3.0, USB 2.0 ile geriye dönümlü olarak tam uyumlu. Çünkü USB'nin kullandığı korumasız kabloları da içeriyor. Bu kablonun adı Unshielded Twisted Pair, yani UTP kablosu daha sonra detaylı olarak bahsedeceğimiz önemli parçalardan biri.

Basit USB 3.0 Standart A modeli bağlantı günümüzün iri USB uçlarından kullanıyor. Sadece biraz daha uzun ve arkasında beş ekstra pin'i var. Bu pin'ler ikincil topraklama sağlamanın yanı sıra iki taraflı "Dual Simplex" veri alışverişini sağlıyor. USB'nin önceki sürümlerinde iki data kablosu olmasına karşın ikisi birden ya veri gönderiyor ya da alıyordu. USB 2.0'ın bağlantısı sadece "Half Duplex"ti. Soket uyumluluğuyla birlikte ekstra pinleri çok güzel yerleştirmişler. Çift taraflı veri transferi inanılmaz bir hız katıyor. Bunu uyumluluğu bozmadan becermek büyük başarı.

USB 3'ün bus yapısıUSB 3.0'ın Standart B modeli ise biraz daha kare duruyor. Yazıcılarda gördüğümüz bu USB şeklinde, uyumluluk tek yönlü olacak. USB 3.0 soketlere USB 2.0 takılabilecek ama aksi geçerli olmayacak. Bunun için de adaptörler çıkartmaları muhtemeldir. USB 3.0'a has olan pinler bu B modelinde tepeye yerleştirilmiş. Bu Standart B modelinin bir farklı türevi de mevcut. Bu türevde fazladan güç ve topraklama hatları var.

Mini USB 3.0: Yeni standardın küçük kardeşi

Micro USB B Standartı

Mikro bağlantılara gelince, mini USB 3.0 standartı merak ediliyor. Gelecek nesil cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri bu mikro bağlantılara ihtiyaç duyacak. Standart belli değil çünkü birbirinden karışık üç farklı model var. Mini USB'de eski tip USB 2.0 bağlantısının yanına küçük bir ek koyarak, USB 3.0'a has şeyleri buraya koymayı planlıyorlar.

Micro USB B StandartıCep telefonu yapımcıları A, B ve AB modeli çözümlerden Micro AB çözümünü seçerlerse işler biraz daha kolay. Çünkü bu standart A ve B modellerinin de takılmasına imkan tanıyor. Yine de çok çirkin göründüğünü, USB'nin basitliğini götürdüğünü belirtmeliyiz.

USB 2.0 kablosunun USB 3.0 içinden geçtiğini okuyup da hızın arttırılıp arttırılamayacağını merak edenleri de bilgilendirmeyi ihmal etmeyelim. İki kablo belli amaçlar haricinde aynı anda çalışmayacak. Kısacası uyumluluk olacak ancak hem USB 3.0, hem de 2.0 takarak hızı arttırmak mümkün olmayacak. Nedeni basit, iki standardın protokolleri farklı. USB 2.0 karşıdaki alıcı niyet edilen alıcı olsun olmasın paketleri yolluyor. USB 3.0 da aynı veri transfer tiplerinde yolluyor. Ama karşıdaki alıcıyı kontrol ederek yolluyor. USB 2.0'ın veri transfer tiplerini ve modelini örnek almasının sebebi sürücü yazanların işini kolaylaştırmak anlayacağınız.

Bağlayın bağlayabildiğiniz kadar...

USB 3.0'ın bus mimarisi

USB 3.0'ın avantajlarından biri de daha fazla cihaz bağlanabilinecek olması. Tam 127 tane! Gücü çok daha idareli kullanabildiği için bu mümkün. Peki bunu nasıl yapıyor? Paketleri asenkron yolluyor. Veri paketleri karşı tarafta birleştiriliyor. Yönlendirme zincirinde bağlantılar ancak ihtiyaç duyulduğunda kullanılıyor. USB 3.0'da hublar, routerlara benziyor.

USB 3.0'ın bus mimarisi


USB Flash belleğe dosya yollandığında artık paketler araçtan araca, veri paketinin başlığında kodlanmış yolu takip ederek gidecek. Yolculuk baştan planlanmış anlayacağınız. Böylece hangi paket nereden geliyor, nereye gidilecek belli oluyor. Host, zincirin daimi bir parçası olduğu için mesela bağlı bir kameradan Flash belleğe giden veri önce buraya, sonra belleğe gidiyor.

Paketler her hub tarafından tutuluyor. Bunlar artık port çoğaltıcı gibi değil, network router gibi çalışıyor. Her hub depola ve ilet şeklinde çalışıyor ve kullanmadığı bağlantıları kapıyor. Tabii ki sırada bir paket beklemiyorsa. USB 3.0 düşük frekans bir sinyal ile bunları gerekince uyandırıyor. Kullanılmayan araçların gücü kapatması sistemi verimli hale getiriyor. Bunu da cihazların tamamen kapanmasına izin vermeden önce kullanılmayan devre bölümlerini kapatarak, adım adım yapıyor.

USB 3.0 ile video aktarımı

Basit ve temiz USB görünümü korunuyor

USB 3.0 paket yayınlayamıyor ancak veri stream edebiliyor. Bu da USB 3.0 ile bağlı bir cihazdan kesintisiz film izleyebileceğimiz anlamına geliyor. Bu arabirim genelde dosya alınıp atılması için tasarlandığı için, video aktarımında dosyadan parçalar alıp bunları aktarıyor. Sonuçta sorunsuz ve hızlı bir bağlantı olduğu sürece kullanıcılar için önemli değil. Performans gerçekten etkileyici olacak. Çünkü USB 3.0 takılı cihazları PC'nin kendi parçası gibi kullanmasını sağlayarak performansı düşüren darboğazların önüne geçiyor. Kaynakları daha az tüketen, daha verimli bir sistem.

Geriye hangi işletim sistemlerinde çalışacağını sormak kalıyor? Tabii ki Windows 7 ve Vista uyumlu olacak. Ancak Windows XP için resmi destek çıkmayacak gibi görünüyor. Çünkü USB 3.0 yaygınlaştığında sistem kaynakları düşük bilgisayarlar bile Windows 7 ile çalışıyor olacak. Yine de birileri oturup Windows XP için sürücü yazarsa şaşırmamak lazım. Linux'a gelince, şu anda USB 3.0 desteği eklemek için çalışmalar sürüyor. Bir süre daha deneysel kalması gayet doğal. USB 3.0 özellikleri hazır olsa da Intel'in referans host kontrol tasarımının hazır olmadığını hatırlamakta fayda var. MAC için ise bir açıklama yapılmadı. Intel'in referans tasarımını bekledikleri çıkarımını yapmak mümkün. Bu tip teknolojileri Apple hızlı bir şekilde alıp kullanmaya başlıyor.

Henüz tamamlanmamış olan USB 3.0, özetle performans, verimlilik ve uyumluluk vaat ediyor. Bu sözünde de duracak gibi gözüküyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

iyimiş. ama daha gelmesi çok uzun sürer.

Öncelikle yazı çok güzel olmuş ChipOnline' a teşekkürler. Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu ChipOnline'nın yapması gerekenin bu olduğudur.
İnanın gün içerisinde ChipOnline'dan gelen 10 haberin 9 u magazin veya geyik üzerine kurulu. Elbette arada konu dışı, sosyal veya eğelenceli haberler de görmekte fayda var ancak çoğunluk bu tip haberler değil bilişim ağırlıklı gerçekten haber niteliği taşıyan yazılar olmalıdır. En azından benim düşüncem budur.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.

şu soketlerin standartını biraz ufaltsalardı laptoplarda yerden tasarruf edip soket sayısı artardı. soketler artık takoz gibi ve öylekii bazı cihazlar soketinden küçük :)

gelmesi 2010 ama fiyatları uçuk olmasa alınabilir.

Usb yi hiç sevmesemde pc bileşenleri içinde versiyonlar arası bariz en fazla performans farkı hep usb de oluyor.

ee laptoplarda usb 2.0 dan 3.0 geçebilecek mi

yav artık çıkarın 2.0, 3.0 ne bu usb.bi kablo mesafesine ışık hızı ile gitmemiz lazım.optik çıkış yapıp ışık hızına geçelim.hadi yavvvv.yoksa teknolojinizmi yetmiyor.hani çok iyiydi ışık hızına geçcek millet biz halen telle melle uraşıyoz.niye son teknoloji en son biz ulaşabiliyoruz onun içinmi?

inş. masaüstü pc lere usb 3.0 slotlarını takmak için PCI kartlar yapılır

USB 3.0 gelcek diye harici hdd bile almadım :) 1TB'lık normal sabit disk aldım USB 3 çıktığında %100 ihtimalle USB 3 destekli HDD kutularıda piyasaya çıkar. Onlardan alcam. Bu USB 3 süper bişey olacak HDMI kablonun yerine bile geçer.

herşey iyi güzel hızlı falan ama bu usb3 konnektorları biraz fazla mı büyük yoksa....sonuçta artık cepler yavaş yavaş bazı kişiler için bilgisayarların yerlerini almaya başlıyor ve usb ile cep gibi 2 pratik cihazın birleşmesi eninde sonunda olabilecek birşey gibi duruyor...ama bu kadar konnektorla nasıl olur orası biraz...neyse en azından hızlı...

isterse 4.0 çıksın kingston gibi şirketler 10 mb yazma hızlı flaş bellekler sattığı sürece bir işimize yaramaz 5gbps

Usb 3.0 ile usb den kaliteli ekran kartı artık hayal değil :D

birde şunun cevabını versinler bakayım hangi işletim sistemi desteklemiyor. İpucu çoğunluğun kullandığı OS

bence chip editörlerinin dikkatine; son sayfada yanlış bilgi veriyorsunuz çünkü Linux kernel'in şu anda usb 3.0 desteği var ve intel tarafından da bu konuda tam destek veriliyor. Ayrıca Microsoft şu anda windows 7 için usb 3.0 desteği vermeyecek çünkü planları bir sonraki işletim sistemi için olacak yoksa adamlar nasıl para kazanacak. Microsoft bir sonraki işletim sisteminde Linux kernel kullanım kararı alacak galiba :)

Linux Usb 3.0 desteği veren ilk işletim sistemi oldu bile. http://sarah.thesharps.us/ bu adreste sürücüleri yazan hanımefendinin blogunu takip edebilirsiniz.

piyasadaki dahili hdd lerden en hizli olani bile saniyede 150 MB kopyalama hizi varken,sanki usb 3.0 da flash disklerle saniyede 5GB veri aktarabilecekmisiz gibi bir anlatim var yazida.cok yanlis.gelecege donuk bir teknoloji usb 3.0 ama 10 senesi var saniyede 5GB aktarim yapan diskler gorebilmek icin.

Yorumculara görüşlerini paylaştıkları için teşekkür ederim. Bazı yorumlarda yazıda yanlışlık olduğu belirtilmiş. Yorumlarda verilen bağlantı ve yapılan bilgi güncellemeleri elbette yararlı ancak yazıda yanlışlık yok. Linux desteğinin henüz geliştirilmekte olduğunu yazmamın birinci sebebi yazıyı 5 Temmuz'da yazmış olmam ve 8 Temmuz'da yayınlanması. Blog'u verilen hanım da ayın 7'sinde yakında geliyor demiş. Bu yüzden 8'inde değiştirme ihtiyacı hissetmedim. İkinci sebep ise ayın 9'unda ise kod çalışıyor ancak alıp kendiniz yaparsanız çalışıyor demiş. Linux dağıtımında kernel'e eklenmesini beklemeniz gerekli demiş. İşte bu yüzden resmi Linux USB 3.0 desteği olarak belirtmedim. Bu tür güncellemeleri yeni bir Linux sürümünün haberinde toplu şekilde sunmanın daha ilgi çekici olacağını düşünüyorum.
http://sarah.thesharps.us/ adresi zaten verilmiş, buyrun tekrar bakın.

"piyasadaki dahili hdd lerden en hizli olani bile saniyede 150 MB kopyalama hizi varken,sanki usb 3.0 da flash disklerle saniyede 5GB veri aktarabilecekmisiz gibi bir anlatim var yazida.cok yanlis.gelecege donuk bir teknoloji usb 3.0 ama 10 senesi var saniyede 5GB aktarim yapan diskler gorebilmek icin"

diyen arkadaşımız hesaplama hatası yapmış. Yazıda bahsedilen 5 Gb (gigbit) tir. 5 GB (gigibyte) değildir. 5gigbit ise 640 MB (megabyte) yapar. Yani USB 3 standartının bant genişliği, saniyede 640 MB.

Cihazlar 640 MB saniyede bir okuma yazma yapabilirmi tartışılır, ancak şu da biliniyorki SATA III veri yoluda 600 MB. Yani bir plakalardan oluşan mekanik aygıtlar için bu kadar bant genişliği ayrılmış. Oysa ramler gibi mekanik olmayan bileşenler için 640MB ayrılması bence çok doğal ve gerekli.

Unutulmamalı ki eskilerde kalan DDR 400 Mhz lik bir ram bile saniyede 3200 MB lık bir veri transferi sunabiliyor.

bu teknolojiyi 30 yildir ordular kullaniyo onlar simdi usb 7,5 kullaniyo sivillere daha anca 3,0 veriyolar 8 yil sonra bize 7,5 i vercekler ordular su anka icadlari olan scenic xV u kullanacaklar neler yapabildigini anlatsamda anlamazsiniz zaten daha cok geridesiniz

Evet ordular uzayı baştan sonra bile dolaştılar bize hala marsa gidecez diyolar. Ordular böyle ...

scenic xV diyen arkadaşa selamlar olsun hiç kimse merak edip bakmadı mı bu nedir ne değildir diye???? Ben baktım şayet ancak hiçbir şey bulamadım :D kendisi C.I.A mensubuysa ve ordan öğrendiyse vs vs lafım yok AMA DEĞİLSE SALLAMASIN BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞTURMASIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ordular mı daha iyidi, CIA mı derken bence en iyisi "biz daha marsa gidecez, ordular böyle" en iyisiydi bence. Peki hard diskimizin hızı bu USB^ye yetişir mi, yoksa boşuna mı satın almış oluruz, fiyatı en az ve en öok ne kadardır, bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

ASUS usb 3.0 sata3.0 teknlojisini üzerinde barındıran anakrtını tanıttı.
p6x premium du sanırım.
Yani usb hızlıyken hdd yavaş kalacak derdini ortadan kaldıracak.
çünkü 2side aynı hızlarda yani 600megabyte larda gezinecek(son hızda cihazlar olduğunu varsayarsak)

tühh artık laptopa bi USB 3.0 Hub alıcaz...

Süper ama bizim donanım nolacak komple anakartı değiştirmemizmi gerekecek yoksa usb portlarınımı...?

Sen de yorum yaz