Chrome 56, HTTP'ye Bir Tekme Daha Attı!

Google, Chrome'un yeni sürümüyle HTTP'yi sendeleten bir hamle daha yaptı! İşte Chrome 56...

Chrome 56, HTTP'ye Bir Tekme Daha Attı!

Google, tüm siteleri güvenli HTTPS'ye taşımaya yönelik yeni bir adım daha attı. Yeni yayınlanan Chrome 56, hassas bilgilerinize gerekli özeni göstermeyen sitelerde size bir uyarı gösteriyor.

Chrome 56 ile birlikte HTTPS kullanmayan, ancak sizden kredi kartı bilgilerinizi veya parolanızı isteyen siteleri ziyaret ettiğinizde, adres çubuğunda bir ünlem işaretiyle birlikte "Güvenli değil" ibaresini görüyorsunuz. Google'ın zamanla HTTP'de kalan tüm sitelere yapacağı muamelenin bir işareti olan bu yenilik, kredi kartı bilgilerinizin bağlantınızı dinleyen herhangi biri tarafından kolayca çalınmasını engellemeyi amaçlıyor.

Chrome 56'daki yenilikler bununla bitmiyor. Chromium blog'a göre Facebook'un web sayfası, mobilde artık yüzde 28 daha hızlı açılıyor. Bu geliştirme, daha önce haberini sizlerle paylaştığımız yeni önbellekleme yöntemine dayanıyor. Bu yöntem, PC'nize kaydedilen önbellek verilerinin kullanımını artırıyor, böylece gecikme süresi, güç tüketimi ve veri tüketimi azalıyor.

Yeni Chrome sürümüne geçmek için tarayıcınızın "Chrome Hakkında" bölümünü açabilirsiniz veya Chrome'u cihazınıza ilk defa yükleyeceksiniz, aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İndirin: Chrome 56

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Merak etmeyin, Google Ads üzerinden insanlara ulaşan ve insanların kredi kartı bilgileri dahil tüm bilgilerini toplayan bütün sahtekar alışveriş siteleri HTTPS'e geçtiler:) Üstelik de bu siteler "HTTPS ile Güvenli Alışveriş" ibaresini kullanıyorlar. Google Ads sayesinde sayısız mağdur var. Google Ads sayesinde güvenilir sitelerde bile sahtekarlar reklamlarını yayınlayabiliyorlar. İnsanlar bilgisizler ve tuzağa düşüyorlar. Bence öncelikle çözülmesi gereken sorun budur...

@cleverman, emperyalizmin temel dayanağı, toplumları aptallaştırmaktır. sinsi güven pazarlayanlar da, gizlice ihlal edenler de kendileri. üretim kontrolü tamamen onların elinde. maddiyat ve maneviyat paryalarına da sürü psikolojisiyle güdülmek kalıyor. insanları kayıt altına alınmış güvenli(!) inançların şemsiyesi altına toplayanlarla bugünküler aynı sistemin adamları.

@cleverman Bu tip şirketler son zamanlarda sıkca aynı hatayı yapıyorlar. Genişleyip büyürken hazırdaki hizmetlerin kalite kontrollerini aksatıyorlar...

Eee Firefox'da bu özellik zaten mevcut. Neden sadece Chrome diye belirttiniz ki.

Aynı olayı firefox 52 betada opera 43 betada göstermeye başladı bu sistemin tüm tarayıcıların beta sürümlerine gelmesi çok ilginç

PC'de Edge, mobilde Safari. Gayet memnunuz

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir