Chrome, Artık Siteye Göre Susturuyor!

Chrome'un sitelerin sesini susturma işlevi, son sürümle birlikte, artık daha akıllıca davranıyor...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome, Artık Siteye Göre Susturuyor!

Web tarayıcınızın siteleri susturma davranışı, şimdiye dek iki uç noktadan biriydi: Tarayıcı ya her şeyi susturuyor ya da kulaklarınızı patlatıyordu.

Ancak bazen sekmeden çıkan sesi duymak da isteyebilirsiniz, bu durumda her defasında sesi açmayı hatırlamanız gerekiyor. Neyse ki Google, Chrome'un son sürümünde bu soruna bir çare buldu. Yeni sürüm, sekmeleri web geçmişinize göre otomatik olarak susturuyor ve çalıyor. Belirli bir siteyi sıkça susturuyorsanız, Chrome bir süre sonra bu siteyi otomatik olarak susturmaya başlıyor. Tarayıcı, ses çıkarmasına izin verdiğiniz sitelere dokunmuyor.

İşlevin çalışması için web geçmişine ihtiyacınız yok. Tarayıcı, sıfırdan başladığınızda, kullanıcıların ses dinlemekten rahatsız olmadığı 1.000'in üzerinde sitenin ses çıkarmasına varsayılan olarak izin veriyor. Google, zaman zaman "susturmayı kaldırmak" durumunda kalacağınızı kabul ediyor ancak deneyimin zaman içinde iyileşeceğini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

chrome windows bilerek sabote etti artık eskisi gibi çalışmaya bilir

Tarayıcılara böye bir yük bindirmektense web sitelerinin otomatik ve genellikle sesi sonuna kadar açık başlayan içeriklerden rahatsız olduklarının bilincinde olup,ona göre davranmaları gerekirdi.Bir çok insan sırf bu sebeple videoların otomatik çalışması ve gereksiz trafiği önlemek amacıyla önceden yüklenmesini engelleyecek eklentiler yapıyor veya yüklüyorlar. Peki 3-5 kere fazla reklam gösterebilmek amaçlı sitelerin bu yaptıklarına değdi mi ? Şimdi ise kullanıcılar reklamları tümden kapıyorlar.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play