Chrome Düşüşteyken Bile Edge Tercih Edilmiyor

Chrome ve diğer web tarayıcıları düşerken bile Edge'in yerinde sayması, Microsoft için dikkate değer bir tablo ortaya çıkardı!

Chrome Düşüşteyken Bile Edge Tercih Edilmiyor

NetMarketShare'e göre Microsoft'un en yeni web tarayıcısının kullanım oranı, geçtiğimiz ay yalnızca yüzde 5,65 idi. Aynı dönemde Google Chrome, yaklaşık yüzde 60 pazar payıyla tarayıcı piyasasına hükmetmeye devam ediyordu.

NetMarketShare verilerine göre Chrome'un pazar payı son iki senede ilk kez bir miktar gerileme gösterdi. Ancak bu duruma rağmen kimsenin Microsoft'un web tarayıcısına geçmeyi tercih etmediği anlaşılıyor. Firmanın yayınladığı son istatistiklere göre Chrome'un kullanım oranı, yüzde 59,57'den yüzde 59,38'e geriledi. Benzer şekilde Internet Explorer ve Mozilla Firefox'un da pazar payı geriledi.

Pazar paylarındaki bu kayıpların Edge'in işine yaradığını düşünüyor olabilirsiniz, ancak bu gerçekleşmedi. Web tarayıcısının pazar payı şu an yüzde 5,66 ve geçen ayki orana göre yalnızca yüzde 0,01 artış var. Bu artış ise hata payının içinde.

Tarayıcı kullanım oranlarını takip eden StatCounter'ın verileri de benzer bir tablo çiziyor. StatCounter'a göre Chrome, Firefox ve Internet Explorer, Ağustos ayında durağan bir performans sergilediler veya gerilediler. Apple'ın Safari'si ise yüzde 5,04'ten yüzde 5,51'e yükseldi.

Bu durumun Microsoft'a endişe vermesi gerekiyor çünkü Chrome gibi popüler tarayıcılar pazar payı kaybederken bile kullanıcılar, Temmuz 2015'ten beri Windows 10'la bütünleşik olarak gelen Edge yerine Opera, Vivaldi gibi daha az bilinen tarayıcılara geçmeyi tercih ediyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Şu anda en iyi tarayıcı Opera. Bu yüzden artık sürekli Opera kullanıyorum. her açıdan harika bir tarayıcı ve Comodo Sandbox/Container ile de uyumlu. Birkaç özelliğinden de bahsedelim: Entegre VPN, Entegre Ad&Malware Sites Blocker, Harika Speeddials, Harika News Sources Özelliği, WhatsApp&Facebook Messenger Özelliği, Mouse Gestures, Harika Temalar ve Arayüz ve de Performans... Windows 10 ile beraber Firefox'ta ise yükleme esnasında takılma sorununu gözlemliyorum. Mozilla sorunu çözmelidir...

@cleverman sen kullanıyorsan en güvensiz en kötü o... Edge bile o kadar kötü değilmiş...

Yandex dünyada hiç kulanilmiyor mu yani

şu edge tarayısını tüm platformlarda kullanılır hale niye getirmezler aklım almıyor.alternatif arayanlara vivaldi brave cligz(mozilla tabanlı alman teknolojisi deneyin mozilla'dan hızlı bütünleşik adblocker,anti pishing,https upgrade) maxthon

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir