Chrome for Android'e yeni veri tasarruf özellikleri!

Chrome'un Android sürümü, internet bağlantısı müthiş olmayan kullanıcıları sevindirecek yeniliklerle geldi!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome for Android'e yeni tasarruf özellikleri!

Chrome'un Android sürümüne gelen yenilikler sayesinde Google'a göre yüzde 67'ye kadar veri tasarrufunda bulunabileceğiz. Bunun yanında sayfaları ve videoları çevrimdışı görüntülemek üzere kaydetmek de artık mümkün.

Birçoğumuz sorunsuz bir internet bağlantısı bulmakta sorun yaşıyor ve Google, içerikleri çevrimdışıyken de görebilmemiz için yeni girişimlerde bulunuyor. Chrome Blog'a göre Chrome'daki veri sıkıştırma modu, MP4 videolarında artık yüzde 67'ye kadar tasarruf sağlayabiliyor. Normal gezintide ise yüzde 60'a kadar tasarruf sağlanıyor. Bununla birlikte gerçek hayatta ulaşacağınız tasarruf miktarının yüzde 20-30'larda kalabildiğini söyleyelim.

Google, internet bağlantısında sorun yaşandığında ise önce sayfadaki temel detayları yükleyip, geri kalanını sonra yüklemenize izin veriyor. Google'a göre bu şekilde optimize edilen sayfalar, yüzde 90'a kadar veri tasarrufu sağlayabiliyor. Bu geliştirmelerden faydalanmak için mobil Chrome'un ayarlarından Veri Sıkıştırma işlevini etkin hale getirmeniz gerekiyor.

Uçak gibi internet bağlantısının çok yavaş olduğu veya hiç olmadığı bir yerdeyseniz, sayfaları önceden indirip saklayabiliyorsunuz. İndir düğmesini sağ üstteki "üç nokta" simgesine dokunduğunuzda görüyorsunuz.

Son olarak Chrome'un yenilenen "yeni sekme sayfası", sık ziyaret ettiğiniz web siteleri için her zamanki düğmeleri gösterirken, alt tarafa kaydırdığınızda tarama geçmişinize ve Google'ın hakkınızda bildiği diğer şeylere göre önerilen makaleleri görüyorsunuz.

Tüm bu yenilikler, Chrome for Android'in en son sürümünde kullanıma sunulmaya başlanmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

chrome kullanmak browserdan anlamamakla özdeştir.

@28 Eylül 2016 20:42 interneti google in zanneden kullanıcıdan baska ne beklenir, cokta seyapmamak lazim.

Edge in çakması olmuş.

Sürüm numarasını verir misiniz? Çünkü brnim cihazlarımda bu özellikler yok.

Masaustu versiyonunda eklenti olarak vardi bu ozellik. Yuzde 2-3 un uzerinde veri sikistirma yaptigini hic gormedim. Cok ama cok abartilmis rakamlar.

Chrome ramde islemcide tasaruflu olsun.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play