Chrome ile Firefox karşı karşıya!

Son zamanlarda iyice birbirine benzeyen bu iki tarayıcıdan hangisi daha iyi?

  • H. Hüseyin Öztürk
Firefox ve Chrome karşı karşıya!

Tarayıcıların iki devi Firefox ve Chrome, artık sadece görünüş olarak değil, işlevsel olarak da birbirlerine çok benziyorlar. Hangisinin daha iyi olduğunu görmek için, iki tarayıcıyı da yakından, detaylarıyla inceledik.

Kişiselleştirme, özelleştirme

Firefox, 29'uncu sürümünden beri Chrome'a daha çok benzemeye başladı. Sekmeler, simgelerin yerleri ve ayarların konumu, Chrome'dan kopyalanmışcasına benziyor. Buna rağmen, Firefox'un belirgin bir avantajının olduğunu söyleyebiliriz. Chrome'da tema olarak fazlaca seçenek olsa da, Firefox'da görünüşü çok daha ileri seviyede kişiselleştirebiliyorsunuz. Menülerin yerini değiştirip, istemediğiniz panelleri kaldırmak oldukça kolay. Chrome genel olarak daha temiz bir görünüşe sahip olsa da, Firefox bu esnek yapısıyla kişiselleştirme açısından daha önde.

Kullanış rahatlığı

İki tarayıcının da kullanışlı ve açık seçik bir arayüzü var, bu yüzden temel işlevlerini kullanmak çok kolay. Bu açıdan Chrome ve Firefox arasındaki en büyük farklardan biri, Firefox'un ayrı ayrı adres ve arama çubuklarına sahipken, Chrome'un bu ikisinin işlevini yerine getiren tek bir çubuğa sahip olması. Arama kelimesini girerken yapılan otomatik öneriler, sağ tıklama menüsü işlevleri ve bunun gibi yönlerden iki tarayıcı da eşit derecede iyi.

Chrome, diğer menülerde de bu kullanışlı yapıyı koruyor ve yer imleri, ayarlar gibi menüleri, normal bir internet sayfası sekmesinde gösteriyor. Firefox'da bunlar için ayrı bir pencere açılıyor. Tabii Chrome'un yöntemi daha az karışıklığa yol açıyor ve daha kullanışlı. Bir sekmenin başlığını tıklı tutup sürükleyerek bağımsız bir pencere haline getirme işlevi de, Chrome'da daha başarılı bir şekilde işliyor.

Eşitleme işlevine gelince, Firefox, 29. sürümünden beri Sync hesabı ile kullanışlı bir eşitleme işlevi sunsa da, Chrome'un eşitleme işlevi daha güvenli ve daha kapsamlı.

Hız

Hız bakımından Chrome, uzun süreler boyunca tüm rakiplerinin önünde seyretmişti. Son zamanlarda ise rakipleri onu yakalamaya başladı. Özellikle Firefox'daki JavaScript'in gelişmesi bunda etkili olmuşa benziyor. Mozilla'nın tarayıcısı şu anda SunSpider testinde Google Chrome'dan biraz daha hızlı görünüyor. Yalnız gerçek performansın geneline bakıldığında hala Chrome lider durumda. Sadece sayfaların yüklenme süresi değil, gerek menülerin tepkileri, gerek açılış süresi, gerek diğer işlevlerin hızı bakımından genel olarak Chrome önde.

Tarayıcı SunSpider V8 Peacekeeper Kraken FishIE tank (50/100/250/500 balık)
Firefox 29 221.0 ms 12,940 puan 2,617 puan 2367.9 ms 54/39/27/12 fps
Chrome 35 229.1 ms 15,827 puan 3,069 puan 2224.1 ms 60/54/33/19 fps

Eklentiler

Tarayıcınız beraberinde gelen işlevler sizin için yetersiz kalıyorsa, imdadınıza eklentiler koşar. Firefox uzun zamandan beri geniş ve esnek eklenti seçenekleri ile Internet Explorer karşısında galip durumdaydı. Şu anda eklenti sayısı olarak bakacak olursak, 17.000'in üzerinde eklentisi ve 355.000'in üzerinde teması mevcut.

Chrome Web Store, tam rakamları vermese de son yıllarda Firefox'a yakınlaşmış olmalı. Chrome için de en az bir kaç bin eklentinin olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız Firefox eklentileri hem daha çok işlev yerine getirebiliyor, hem de daha farklı şekiller alabiliyorlar. Chrome'un eklentileri genellikle yalnızca arama ve adres ortak çubuğunun yanında bir simge olarak yer alıyor ve işlevleri daha sınırlı. Bu yüzden Chrome teknik olarak bir adım önde olsa da, klasik eklentiler bakımından Firefox'un daha iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Google'ın "Packaged Apps" uygulamaları, eklenti olarak yüklenebilmenin yanında, Chrome'un dışında bağımsız olarak da çalışabiliyor.

Chrome ile Firefox karşı karşıya

İnternet tarayıcısı, internete açılan kapı olduğu için, hacker saldırıları için de en büyük hedeflerden biri. Google Chrome'daki güvenlik özellikleri de, içinizi rahat ettirecek kadar iyi. Arama sonuçlarındaki her bir internet sitesi, Google SafeSearch ile zararlı olmadığına dair onaylanıyor, açıkça zararlı olan indirmeler engelleniyor. Buna ek olarak, her bir Chrome sekmesi Flash Player'i bir sandbox içinde çalıştırdığı için, internet siteleri sisteminize direk olarak erişemiyor. Tabii her ne kadar güvenli olsa da, bu kez de bazı verileriniz Google'ın eline geçmiş oluyor. Firefox'da böyle bir sorun yok, ama Google'ın sunduğu ekstra güvenlik özellikleri de yok. Bu yüzden, internetteki klasik zararlılardan korunma bakımından, Chrome önde.

Sonuç

Firefox ile Chrome arasındaki yarış, şaşırtıcı şekilde hala başa baş gidiyor. Firefox, dev eklenti arşivini ve özelleştirme seçeneklerini korurken, Chrome daha iyi teknolojisi, performansı ve güvenliğiyle öne çıkıyor. Ama Chrome'un da, eklenti konusunda Firefox'u aratmadığı gerçek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 90 Yorum

Tabii ki Chrome. Tartışmasız, Kendi Marketiyle ve Temaları, Hızıyla Tartışmasız En İyi Tarayıcı.

chrome performans anlamında her ne kadar iyi olsa da güvenlik, eklenti gibi konularda sınıfta kalıyor ayrıca firefox açık kaynak kodlu olduğu için geliştiriciler çok da zorluk yaşamadan daha iyi bir ürün geliştiriyorlar o yüzden firefox tercihim

@10 Haz 2014 01:47 Chrome açık kaynak kodlu chromium projesinden çıkmaktadır. Tespitin yanlış. Aksine Chrome iki sefer test edilmiş oluyor düşünürsen.

@10 Haz 2014 08:00 açık kaynak kaodlu olmakla birlikte eklentilerin tümü kapalı kaynak kodunda ? bu bence koca bir çelişki :)

Karşılaştırma da emektar tarayıcıya sanki biraz torpil geçilmiş gibi belkide yaşı büyük gururu kırılmasın diye yapmışlardır. Bu karşılastırmanın her konuda galibi bence CHROME web tarayıcısıdır.

yıllarca firefox kullandıktan sonra artık opera next der susarım en hızlısı ve arayüzü en iyisi o

Duruma göre degismekle birlikte firfox sallar ama chrome flash icinde gelmesi bir arti uyrasmak istemezsem chrome kurarim ama firefox eklentileri ve ayarlari ile neredeyse bir isletim sistemi ki adamlar zaten onuda yapmaya başladilar.

@10 Haz 2014 03:28 İşletim sistemine benzeyen chrome'dur. kullandığım uzantıları görsen aklın hayalin durur.

@10 Haz 2014 10:15 heykır mısın sen

cpu sömürgeni chrome

Firefox'ta da arama ve adres çubuğu tek çubuk

Seni seviyoruz Firefox!

Ne chrome ne firefox. En iyisi efsane kullanıcı dostu Opera

safari ikisinide döver (!)

@10 Haz 2014 09:04 hehehehe güldürdün bizi sağol.

Chrome'u savunup duranlar gitsin kullanıcı sözleşmesini okusun adamlar bütün bilgilerinizi topluyor. Firefox güvenlik bakımından ve açık kaynak olmasından dolayı benim gözümde çok daha ileride.

chrome video oynatıcısı youtbe hariç berbat

Chrome Firefox'tan daha güvenli öyle mi? "Güven" kavramınızı tekrar sorgulayın bence, yaptığınız her şeyin, girdiğiniz her sitenin hatta internette attığınız her adımın Amerika'da bir firmanın serverlarında loglanması benim "güvenli" kavramımla çok örtüşmüyor ne yazık ki.

@10 Haz 2014 09:28 Doğru haklısında seni merak ettiklerinden değil paranı senden nasıl alırız, sana ne satabiliriz portföy oluşturmak için kullanılıyor.

@10 Haz 2014 15:21 Elbette bu şekilde kullanmak için topluyorlar ama topladıkları bizim kişisel bilgilerimiz, toplanma amacı ne olursa olsun bunun toplanması demek "güvenli değil" demektir.

Firefox keşke Chrome kadar hızlı olsa

Firefox kullanıyorum süper bir tarayıcı. Chrome kullanırken hep rahatsız oluyodum. Hep takip ediliyormuşum gibi geliyo bana. Firefox un en önemli ve rakiplerinde olmayan ozelliklerinden biri, içiniz rahat kullanabiliyorsunuz.

@10 Haz 2014 11:17 Evet firefox u çok rahat kullanabilirsin Gecko ve XUL engine i DOD ve CIA ortaklaşa geliştiriyor. Bunlar sizin hiçbir bilginize erişmiyorlar. Netscape ten bayrağı aldı alalı daha fazla kişi haklarına dikkat ediyorlar. Güvenilir arkasında tamamen Pentagon var.

@10 Haz 2014 15:19 o yazıları nerden okdun bilmiyoerum ancak Mozilla bir VAKIF sistemine sahiptir. yazılımcılar gönüllü olarak katılır ve bu bilgileri iletirler. Gelişim gönülülerce yapıldığı için denetim de de gönülüler yer alır bu işlemde eğer bir gizlilik ihlali varsa denetimcilerce belirtilir ve yapı silinir. Malum ki yapı bir başka gönüllü tarafından yapılmıştır ve kimsenin bir malı değildir. Pentagon gönüllü destek verebilir ancak MİT gibi Türkiye araştırma sistemleride bu yazılıma gönüllü destek veriyor. Eğer pentagon diye tek bir şey düşünürsen tüm dünyayı pentagon yönetiyor anlamına gelir ve bu aşırı saçmalıktan ibarettir. mozilla Firefox tüm kullanıcı denemelerinden geçtikten sonra kişisel bilgi kapanını atlattıktan sonra kullanıcıya yeni sürümünü iletir. ve genelde yeni sürümlerde tarayıcı dinamikleri değişir kullanıcı bilgi ve belgelerine ulaşım sürekli kapalıdır.

@mustafa2116 Cahil iste bilse konusmayacak, cia mis bilmem neymis. Ulan saf o kodlari kac gelistirici guncelliyor haberin varmi senin diyesin ama anlamazki.

Firefox 30 ile kendisini bana tekrardan sevdirmeyi başardı chrome ise saçma sapan bir eklenti yüzünden Facebook ta rezil olmamı sağladı ve face ptofilimi kapattırdı ne yapmalıyım şimdi chrome mu diyeyim

Kişileştirmeyi ve kişiye özel eklenti sekmesi chromede yok ve chromedeki eklentiler sistemin dışında da da çalışıyor. Bu nedenle chrome bana biraz daha soğuk geliyor.

Firefox 29 sürümünden sonra temanın değişmesiyle bozdu 28 kurdum onu kullanıyorum artık tema eski haline gelmediği sürece güncelleme yapmıycam uzun süre gelmezse bırakıcam firefoxu.

@10 Haz 2014 12:27 classic theme restorer kullanarak eski görünümde yeni sürümleri kullanabilirsiniz

@10 Haz 2014 12:27 tema sıkıntısı olanla maxthon teması kurun addons sitede var daha bi güzel oluyor

Tabi ki opera :P

Chrome un güvensiz olduğuyla ilgili gayet mantıklı ve açıklayıcı bir yorum yazmıştım sırf sizin düşündüklerinizle uyuşmuyor diye insanların yorumlarını yayınlamıyorsunuz

ikisi de artık çöp durumunda.. ram canavarı olmuşlar resmen.. opera kullanıyorum kalite ve konfor konusunda tartışmasız

@10 Haz 2014 14:38 opera 2011 den bu yana cehrome alt sistemlerini kullanıyor. Sende Dolaylı oalrak CHROME kullanıyorsun.!

Bilgilerim orda burda tutuluyor diyenlere; günde 2 milyardan fazla insanın sadece 1 işlemlik internet kullandığını düşünün, 2 milyar log eder. Rahat olun o kadar log'un arasından sizizkilere bakmaya bile fırsat olmaz

@10 Haz 2014 15:32 ya tutarsa hesabı. YA OKURLARSA?

Internet Explorer 11 64-bit en iyisi

firefox u 5 tane eklentiyle chrome dan 10 kat hızlı yaparsın güvenlik modülü devre dışı bırakırsan 20 kat daha hızlı olur güvenliğe önem veriyorsan firefox derim ama illa çok hızlı olsun 10 sekme sonra şişsin çöksün göt olsun istiyorsan chrome a devam et derim biz profesyoneller boşuna firefox kullanmıyoruz

firefox u 5 tane eklentiyle chrome dan 10 kat hızlı yaparsın güvenlik modülü devre dışı bırakırsan 20 kat daha hızlı olur güvenliğe önem veriyorsan firefox derim ama illa çok hızlı olsun 10 sekme sonra şişsin çöksün göt olsun istiyorsan chrome a devam et derim biz profesyoneller boşuna firefox kullanmıyoruz

@10 Haz 2014 17:24 biz profesyoneller boşuna kullanmıyoruz yazmış. Lan işte ben bu özveriye hayranım ya)))) Yesinler abim senin profesyonelliğini....)))

@11 Haz 2014 17:32 ahah çok iyiymiş bu :))

@10 Haz 2014 17:24 Profesyonel adam yaptığı işten para kazanır. Yaptığı işten para kazanan adam sitesini tüm browser'lara uyumlu yapmak zorundadır. O candır, bu canadır diye saçmalayacağınıza realiteye bakın. Bir programcı olarak hangi tarayıcı standartlara daha bağlıysa o benim için candır, gerisi ise sinir küpü durumlarıdır. Çünkü standartlara bağlı olan tarayıcılar yazılan kodu, eforu ve hata olasılığını düşürür, performansı ve uyumu arttırır. Bu yüzden web programcıları genellikle IE'den nefret ederler.

tarzı yeter firefox benimiçin herzaman fazlasıyla iyi başka zamanlarda zenmate için yandex browser kullanıyorum chronme un çöküşleri adamı deli ediyor

@10 Haz 2014 17:55 Coolnovo (chromeplus) chromiumda 1 numara. ama en iyisi internet explorer

İnternetinin yavaşça hız beklemeyin

chrome canary kullanıyorum çok hızlı

Opera candır gerisi heyecandır..

Mac kullanıyorum ikiside boş bence safari gayet iyi bir de operayı yükledim ikisi gayet uyumlu oldu :) win 8 kullananlara tavsiyem ise opera ve ie yi kullanın Firefox gibi rezalet bir tarayıcıyada eskiden sevdiğim ama puan iyice bozmuş olan chrome de gerek yok bence

opera next !

En iyisi internet expoler

sanki herkez aşırı gizli bilgilerle uğraşıyorda aman güvenlik diyor. Görem duyanda hepinizi çok gizli projelerde çalışıyor sanır. Web tasarımcı olarak (bilenler bilir ne kadar çok sayfa refresh edildiğini) en hızlı olan her zaman en iyisidir. Bende eskiden firefox kullanırdım ama son zamanlarda tamamen chrome kullanmaya başladım ve son derece memnunum. Operada iyi ff de iyi ama chrome bir numara. Sanal testler filan hikaye. Heleki arkasında google gibi bir dev varken macera aramaya gerek yok.

Operanın tasarımı çok güzel. Firefox da kullanıyorum ama yeni tasarımı güzel olmamış sol üst taraf boş kalmış menüyü sağ tarafa almışlar ve kullanışsız bir menü olmuş.

ie en iyisi İnterneten 720p videoları chrome dan izlerken sükekli takilirken ie de akıcı şekilde izleniyo tek sorun temalar yok

@11 Haz 2014 12:52 sallama be... bende sorun yok... + Firefox daha kullanışlı...

@14 Haz 2014 11:15 Bu sorunu bende yaşıyorum. Eski bilgisayarlarda Chrome videoları oynatırken çok kasıyor, işlemciye öyle yükleniyorki yapacak birşey yok. IE ise daha az işlemci gücüyle akıcılık elde ediyor tüm videolarda. Ama bilgisayar yeniyse sorun yok. Chrome gayet güzel çalışıyor. Ama IE nin akıcı video oynatması gerçek.

Windows 8.1 and IE 11 nokta...

firefox candır

Bnce masaüstü firefox her konuda baba ama mobilde chrome un biraz gerisindelsr

Firefox daima hızlıdır

Firefox menü işlevleri ve hız..

Google'in kisisel bilgiere olan acligi cok rahatsiz edici o yuzden kullanmiyorum ve mumkun oldugunca uzak durmaya calisiyorum.

Ram bakimindan hayvani bi sekilde guc tuketiyor bunada bi cozum bulsalar

@12 Haz 2014 22:59 firefox konusunda diyorsan haklısın

@13 Haz 2014 15:27 firefox bir kerede ne kadar ram kullandığı görülüyor. ama chrome 4-5 tane program gibi göründüğü için toplamda aynı ramı kullanıyorlar

chrome web store daki linkler eklentiler sayılıyomu

ikisi arasında favorim chrome, firefox hala hantal yapısından kurtulamadı ama bence iyisi ikiside bırakın ve operaya geçin

FFF ( FireFox Forever )

yıl 2014 olmuş hala Firefox haberine internet explorer çöpünü kullanıp öneren var... yuh...

@14 Haz 2014 11:16 sensin çöp. ie sunspider de 1. geldi kendi testimde naber :)

web için tek ihtiyacınız firefox. Chrome kullanıyorsanız bir yerlerde mutlaka ah firefox demişsinizdir.

Opera. Oda chrome tabanli oldu gerci. Eskiden daha iyidi tabi.

Google chrome'a güvenliği ile öne çıkıyor diyen editör, hiç siber güvenlik haberleri okumuyor besbelli.

çoğu kişi chrome kullasanda son zamanlarda güncellemeyle gelen ve ezelden beridir sıkıntıları olan chrome gün geçtikce kan kaybediyor firefox bu sayede bir adım daha öne çıkmış oluyor

Kıromu sıradan kullanıcılar kullanır firefox ise profesyonellere göredir

Her iki tarayıcıyı da kullanmaktayım. İnternette surf yaparken Chrome, programlama ile uğraşırken Firefox vazgeçilmezimdir. İkisininde yeri ayrı.

iki tarayıcıda gün geçtikçe birbirlerine benzemekteler. zira chrome'un eklenti altyapısında kullandığı bazı özellikler firefox tarafından geliştirilmekte (desktop notifications gibi). performansların bu kadar yakın olmasının sebebi bu.

Ciddi olarak söylemek isterim ki 2-3 senedir chrome kullanıyordum.Ancak son zamanlarda fark ettim ki chrome haddinden fazla erişime sahip bilgisayarımda,rahatsız edici reklamlarda cabası,haber okurken filan altan sağdan soldan çıkıyor.Ve rahatsızlık yaratıyor.Farkettim ki IE de böyle bir durum oluşmuyor.Bunun üzerine chrome kaldırıp Mozilla denedim,alıştığım performansı alamadım,mecbur chrome kullanıyordum ki,bir arkadaşımın tavsiyesiyle Opera yükledim.Ve şimdi çok memnunum.Hem chrome dan kurtuldum,hem aynı perfomanslı başka bir tarayıcı buldum.

@TcTuRkTc opera daha onceki gibi bagimsiz degil chrome tabanli calisiyor artik. onceki gibi bagimsiz calissaydi benim secimimde opera olurdu ancak chrome'a devam...

@17 Haz 2014 13:30 Doğru söylüyor olabilirsin bu konuda bir bilgim yok,chrome tabanlı olması sorun değil.Yinede kullanımda gözle görülür bir çok farklılık var.en önemlisi içim rahat be kardeşim....)))

adblock eklentisiyle başarılı bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz.

bide safariyi deneyin

@17 Haz 2014 11:33 Bir mac kullanıcısı olarak safariye haddinden fazla şans verdim. Geç açılmaları, donmaları, kafasına göre videoları açmaması derken illallah ettim.

benim tercihim chrome hız ve kişiselleştirme ön planda benim için,firefox ta denedim opera da çöp tenekesi ie de,ama özellikle hız konusunda chrome gibisi yok bence..güvenlik eksiği var deniliyor doğru olabilir ama diğerlerinin olmadığının garantisi var mı ?

Open source olduğu için Mozilla Firefox'u kesinlikle tercih ederim ama benim biligsayarımın özellikleri iyi olsada Firefox, Chrome'a göre 5-6 saniye gecikmeli açılıyor. Ve bazen sayfaları temel HTML olarak yüklüyor.

crome daha hızlı kişisellerştirme olarak da çok iyi açıyosun oturumu istersen amerikeya git evdeki tarayıcın karşında

chrome mozilladan daha hızlı ayriyetten chrome nın kendisinde flash desteği var ama mozillada flash playeri ayriyetten bir daha kurmak zorunda kalıyoruz

Ah be. Internet Explorer'a tema desteği gelse ve içlerinde Katy Perry teması olursa Internet Explorer Forever! Internet Explorer kullanmam diyorsanız CoolNovo (ChromePlus)'u öneririm.

Sonuna kadar Firefox!

tabiki ff gerisi yalan

Linux kullanıyorsan Firefox dışında bir alternatif görünmüyor.

Sen de yorum yaz