Chrome OS'u nasıl indirip yükleyebilirsiniz?

Google'ın Chrome OS'unu bilgisayarınıza nasıl indirip yükleyebilirsiniz? Açıklıyoruz...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome OS'u nasıl indirip yükleyebilirsiniz?

Etrafta birçok müthiş Linux dağıtımı dolaşırken, Chrome OS'a ne gerek var diye soruyor olabilirsiniz. Bu soruyu sormakta haklısınız. Cevap ise herkesin tam donanımlı bir Linux dağıtımını kullanmak istemeyebileceği.

Chromebook, başarısının bir kısmını hafif, Gentoo tabanlı işletim sistemine borçlu. Google hizmetlerine sorunsuz, hızlı erişmek istiyorsanız, Chrome OS çekici bir seçenek olabilir. Merak etmeyin, Chrome OS'u yüklemek zor bir iş değil.

Chrome OS'un açık kaynak projesinin adı olan Chromium OS, mavi temasıyla biraz farklı görünse de Google hesaplarınıza ulaşmanıza olanak tanıyor ve Chrome OS ile aynı avantajlara sahip.

İşletim sistemini 2008 yılında çıkan Lenovo X200 laptop'umuzda sorunsuzca çalıştırabildik. Genel olarak Intel donanımlarının sorunsuz çalıştığını söyleyebiliriz.

Chromium OS yapılarını indirebileceğiniz birkaç site bulunuyor. Bu yazımızda güncel olan bir Chrome OS yapısını kullanacağız.

Yapıyı indirin

1. Yapıyı indirin

Özel hazırlanmış en son yapıyı buradan indirin. 32-bit ile 64-bit arasındaki seçimi donanımınıza göre yapmaya dikkat edin.

2. Önyükleme medyası

İndireceğiniz 7zip dosyası, yaklaşık 1GB boyutunda olacak. Arşiv dosyasını çözdüğünüzde ise elinizde 2,4GB'lık bir IMG dosyası olacak. Bu dosyayı kullanarak Chromium OS'u çalıştırabilir ve kullanabilirsiniz, ancak yüksek hız için bir SSD veya HDD'ye yükleme yapmanızda fayda var.

dd komutunu kullanarak dosyası bir USB sürücüsüne veya SD karta kopyalayın:

$ sudo dd if= of=/dev/sdbX bs=4M

3. Chromium OS'u başlatın

Laptop'unuzu USB çubuğundan başlatın. Guest (misafir) gezinti işlevini kullanabildiğiniz için, herhangi bir hesaba oturum açmanız gerekmiyor. Ctrl-Alt-T'ye basarak Chrome Shell crosh'u açın. Şimdi shell yazarak gerçek Linux shell'ini çalıştırın.

Chromium OS'u yüklüyoruz

4. Chromium OS'u yüklüyoruz

Dikkat! Bir sonraki komut, dahili sabit diskin içindekileri tamamen silecek. Çift önyükleme konusunda başarı kaydedemediğimizden, bundan başka çare yok gibi görünüyor.

Parola kullanmanız istenirse password sözcüğünü kullanın. $ /usr/sbin/chrome-install--dev /dev/sda komutunu verdiğinizde yükleme başlayacak.

Yükleme tamamlandıktan sonra USB çubuğunu çıkartın ve bilgisayarı baştan başlatın.

5. API anahtarlarını alın

İmzalı anahtarlar olmaksızın bazı Google hizmetlerine bağlanmanız mümkün olmayacak. Buradaki Chromium Google Code grubuna üye olun ve ardından Google Developers Console'u açarak "Create Project" seçeneğine tıklayın.

Drive API/SDK, Google Maps Geolocation API ve Google Now for Chrome API'larını etkinleştirin.

6. Anahtarları ekleyin

Anahtarlar büyük ve küçük harfe duyarlı olduğundan, onları girerken dikkatli olun. Bunun için Crosh'u açın $ shell , $ sudo su , $ mount -o remount,rw / , $ cd /etc , $ vi chome_dev.conf komutlarını verin. Anahtarları vi içerisine aşağıda anlattığımız şekilde girin.

ESC'e basarak oturumu kapatın ve tekrar oturum açın. Chromium dosyaları artık erişilebilir olacak.

Google API anahtarları

Bu adımı uygulamanız şart değil, ancak Chromium Files uygulamasının Google Drive hesabınızla sorunsuz çalışmasını istiyorsanız, bu yolu takip etmelisiniz.

vi içerisinde yapılandırma dosyalarının sonuna şu satırları yeni anahtarlarınızla birlikte ekleyin:

GOOGLE_API_KEY=

GOOGLE_DEFAULT_CLIENT_ID=

GOOGLE_DEFAULT_CLIENT_SECRET=

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

2018'de Android ve Chrome OS birleşince, ilk işim 8 yıllık Windows bilgisayarımı 5. kattaki evimin balkonundan aşağıya atmak olacak. Sonra gidip Google'ın işletim sistemiyle çalışan son model donanımlı bir dizüstü bilgisayar alacağım. Sabır ediyorum. Az kaldı Windows bekle tarihin karanlık sayfalarına gömüleceksin, Android geliyor bekle!

@04 Aralık 2015 07:07 bende aynısını yapacam

@04 Aralık 2015 07:07 sakin ol ve elindeki klavyeyi yavaşça yere bırak. sakın bi delilik yapim deme evlat

@04 Aralık 2015 07:07 Panpa windows bırak linux al.

@04 Aralık 2015 07:07 sakın i7 işlemci gtx 990m ekran kartlı pc almayı düşünme!!! celeron+onboard yeter gerisi vürüs barındıran işletim sistemine (chrome os) fazla gelir ne o i3i5i7990m980m970m960m950m940m930m920m910m lara gerek i386 işini görür buna göre pc al :D yok yada sen konkord taplet al olsun bitsin... hatta şimdi at kasayı balkondan windows sana layık değil... senin gibiler vürüs barındıran işletim sistemine layıklar...(vürüs diyeni dinlemeyen kayıtsız kullanıcıya buradan selam olsun!)

@ttbpc Sam amcanın da mahsüle ihtiyacı var hiç olur mu ? Tarlaya ekilecek. Bunları çalıştıracaklar ki kendileri de kendilerini yönetici olarak hissetsinler değil mi ? Hoş mindows ve armut da aynı şey ya... Yine mindowsa ayar çekip sağır bırakabiliniyor en azından.

@04 Aralık 2015 07:07 Bilgisayarı atmak yerine diski biçimlendirip Windows'u silmeyi denesen, içine Chromium OS, Android x86, Remix OS ve Linux dağıtımlarını doldursan, belki artık çatıya çıkmaktan vazgeçersin.

@04 Aralık 2015 07:07 Peki windows oyunları, directx ne olacak?

Bu da bir Linux dağıtımı. Linux ile neler yaratılabilir güzel bir örnek. Yinede Ubuntu candır.

@04 Aralık 2015 08:22 bence manjaro ve debian candır ;)

Yav bu linuxleri kurmak niye bu kadar zor yaaa.... windows ne güzel next next next....

@04 Aralık 2015 09:54 aslında Linux kurmak daha kolay :) Hiç Ubuntu kurmamış biri gibi konuşuyorsunuz denemenizi tavsiye ederim.

@04 Aralık 2015 09:54 hayatında linux kurmadın demi?

@04 Aralık 2015 09:54 linux u bende beğenmedim zor kullanımı ama kurulumu windows kadar kolay (ubuntu) bende kasmalar yapmıştı ubuntu sanırım donanım desteği yoktu. 2009 bilgisayara 2012 yılında kurmuştum

Android çok stabildi sanki chrome os eksikti .

vürüs barındıran işletim sistemi (vürüs diyeni dinlemeyen kayıtsız şartsız kullanıcıya selam olsun!)

amd 970 chipset kullanan hiç bir anakartta linux driver yok.dağıtım bana bakıyor ben dağıtıma.el mecbur geri geçtik microsoft'a

Ben daha önce ChromeOS denedim, Windows üzerinde bilgisayarı açtıktan sonra yalnızca Chrome tarayıcısı ve Chrome mağazası açıkken ve Windows'ta Chrome tarayıcısını kullandıktan sonra başka hiç bir şeyi kullanmadan bilgisayarı kapattığınızda ne oluyorsa aynısı oluyor. O yüzden size bilgisayarınızda ChromeOS yerine Android-x86 kullanmanızı öneririm. Android'te yaşam var. Ama Play Store uygulamalarını çalıştırırsa o zaman yüklemeye değer tabii ki...

linux çok denedim bi halt olmaz arkasında büyük ve yırtıcı bir şirket olmadıktan sonra ....benim de umudum chrome os

Chrome os flasha dd ile yazdırdım fakat açılınca touchpadle calışmadı ne yapmam gerek

21.yy da hala komut satırı mı var yaa.yok mu kardeşim bunun usb boot versiyonu.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play