Chrome, Safari ve Opera'da Yeni Tehlike!

Sadece Firefox'un etkilenmediği, Chrome, Safari ve Opera kullanıcılarının dikkat etmesi gereken yeni bir tehlike ortaya çıktı!

Otomatik doldurma e-dolandırıcıların yeni hedefi

Otomatik doldurma sayesinde internette dolaşmak, alışveriş yapmak ve iletişim kurmak artık çok daha hızlı, ancak dolandırıcılar bu özelliğin de bir açığını keşfetmiş gibi görünüyor.

Finlandiyalı bir web geliştiricisi olan Viljami Kuosmanen, Chrome, Safari ve Opera tarayıcılarının otomatik doldurma sistemlerinin web siteleri ile gereğinden fazla bilgi paylaştığını keşfetti. İsminiz ve e-posta adresinizi doldurma işini otomatik doldurmaya bıraktığınız zaman tarayıcı gerçek adresinizi, telefon numaranızı ve hatta kredi kartı bilgilerinizi bile yollayabiliyor.

Kuosmanen, hazırladığı küçük web sitesinde bahsettiği fenomeni çok açık şekilde kanıtlıyor. Sadece isim ve e-posta adresi isteyen bir form gibi görünen site, eğer formu otomatik doldurursanız rızanız olmadan neredeyse tüm kişisel bilgilerinizi ele geçiriyor. Kuosmanen'nin yaptığı site ele geçirdiği ham veriyi size geri vererek hangi bilgilerinizin tehlikede olduğunu açıkça ortaya seriyor.

Eğer bahsi geçen tarayıcılardan birini ya da LassPass gibi benzer işlevleri gören eklentiler veya uygulamalar kullanıyorsanız, otomatik doldurma ayarlarını gözden geçirmenizi öneririz. Bu fonksiyonun kolaylığından vazgeçmek istemiyorsanız bile güvenliğinden şüphelendiğiniz sitelerde otomatik doldurmayı kullanmadan manuel olarak bilgilerinizi girmeniz en güvenli çözüm.

Firefox kullanıcılarının içi rahat olabilir çünkü tarayıcı bu tarz bir açığa sahip değil. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var çünkü Firefox yapımcıları otomatik doldurmayı güncelleyeceklerini açıklamışlardı.

Ali Ruhi Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Microsoft Edge en iyisi.

en iyisi Microsot Edge

Edge cogu eski kullanici tarafindan uzunca sure kullanilmadigindan hala ie6 ile ayni oldugu saniliyor, daha kucuk yastakiler ise tamamen google reklamlarının yonlendirmesiyle chrome kullaniyor, soru basit: size asiri reklamla empoze edilen sey gercekten bedava olabilir mi? Aciklar kasti, ve birileri kesfedene kadar kapatılmıyor, bilmediklerinden degil bunu kullaniyorlar.

tey teey zaten chorme ne ediyor nereye gidiyor... izliyor biliyorduk e apple ın' da bundan nasiplenmes gerekti ama opera bu işlere girmesi biraz iddalı olmuş yani piyon musun arkadaş yani nedir neyse fazla da hırpalamayalım

En güvenli ve en iyi tarayıcı arasında dağlar kadar fark olsa da bu kadarı teoride mümkün zaten bilişim de herşey teoride mümkün. En iyi tarayıcı, Google Chrome. En güvenli tarayıcı,Mozilla Firefox. En fonksiyonlu tarayıcı ise Maxthon dur. İyi günler.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir