Chrome Sekmeleri ve Eklentileri RAM'i Tüketmesin!

Kaynak tüketimi yüksek olan Chrome, hem kendini hem PC'nizi yavaşlatıyorsa, sorunun çözümü yine Chrome'un içerisinde!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome Sekmeleri ve Eklentileri RAM'i Tüketmesin!

Chrome, bellek tüketimi konusunda tüm web tarayıcılarını rahatça geçebiliyor. Chrome'un daha az RAM tüketmesi için izleyebileceğiniz birkaç yol var.

RAM kullanımını azaltmak için arka planda RAM'i tüketen sekmeleri kapatabilir, RAM'e aç eklentileri izleyebilir veya hangi sekmelerin en çok RAM'i kullandığını görebilirsiniz. Tüm bunlar için Chrome içerisindeki görev yöneticisini kullanabilirsiniz.

Chrome'un görev yöneticisini açmak için Menü > Diğer araçlar > Görev yöneticisi yolunu izleyin veya Shift-Escape klavye kısayolunu kullanın. Ekrana gelen pencerede Chrome'da açık olan tüm sekmelerin ve çalışan eklentilerin bir listesini göreceksiniz. Listeyi bellek kullanımına göre sıralamak için Bellek sütununa tıklayın. Böylece en çok RAM kullanan sekmeleri ve eklentileri kolayca görebileceksiniz.

Chrome normalden yavaş çalışmaya başladıysa, RAM'i en çok kullanan sekmeleri kapatabilirsiniz. Sekmeyi kendiniz kapatabilir veya görev yöneticisinde seçip "İşlemi sonlandır" düğmesine basabilirsiniz. İkincisini yaptığınızda sekmeyi kapatmaktan ziyade, "sonlandırmış" olacaksınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Sekme kapatarak browser mi hizlandirilirmis canim? Boyle bir tavsiye mi verilir. Kullanmayalim, bilgisayari kapatalim o zaman yavas calismasin diye. uBlock Origin ve Ghostery eklentilerini yukleyin Chrome'un RAM kullanimi yari yariya dussun. Ustelik CPU kullanim da abartisiz on kat azalsin. 2 GB RAM'li iki cekirdek Core Duo makine de Windows 10 Lite + Chrome 5 sekme ile 1.3 GB ram kullaniyor bu sayede. Eklentileri kaldirsam 2 GB RAM mumkun degil etmez.

sadece eklememiz yeterlimi yoksa işlem yapmamız gerekiyormu

uBlock Origin ve Ghostery eklentilerini yukledim. Bir şey değişmedi!

Şaka mı bu? Chrome ile bir tane sayfa açınca görev yöneticisinde dört tane chrome.exe görünüyor... Yazı olsun diye yazılmış. Tem bir fiyasko. 4 GB ramli i7 Nvidia gt540m doannım chrome da zorlanıyor daha ne olsun..

@bt06 vallahi benim bilgisayarımında i7 işlemcisi 8Gb ram'i 2 GB Nvidia ekran kartı var. Chrome'u açınca şaşırıyor yahu!

Bububla uğraşıncaya kadar başka tarayıcı kullanırım chorone tam bir felaket

Bilgisayarından Chrome'u kaldır,Operaya geç rahat et.Bilgisayarında rahatlasın

Mantıksız bi tavsiye

-"Chrome çok kaynak tüketiyor, ne yapmalıyım?" +"Chrome' u kapat."

Vay canına. Sekmeleri azaltmak hiç aklıma gelmemişti. :)

chrome bilgisayarı durduruyordu resmen bende artık opera kullanıyorum.

crome yazarları bunun zaten farkındalar ve bir şeyler yapmıyorlar ise, bu tarayıcıyı kullanmayı bırakın bakın nasıl kulak verecekler.

Merhaba millet! Chrome konusunda iyileştirilmiş fikirler verecek olan var mı?

@30 Mart 2017 07:44 edge kullan. Sistem ile entegre olan her zaman daha iyidir. Safari ile macOS gibi.

Edge kullan, hem daha hızlı hemde daha güvenilir

Mozilla Firefox kullanın. Hem gizliliğinizi koruyun hem de bu sorunlarla uğraşmayın.

29-03-2017 00:38 yorumu yazan kardeşim. çok teşekkürler.. tavsiyene uydum, farkedilir derece chrome hızlandı. çok rahatladı laptop

Slimjet tarayacısını kullanabilirsiniz bunun yerine içine chrome eklentilerini ekleyebilmekle beraber youtube daki videoları indirebiliyorsunuz ve ekran görüntüsü alma özelliği var + reklam engelleyecisi deneyin derim.

Sen de yorum yaz