Chromecast'in içinde ne var?

Google'ın Chrome'lu yeni sihirli cihazı Chromecast nasıl çalışıyor, içinde ne var? İşte cevabı...

  • Ercan Uğurlu
Google, Chromecast ile vuracak!

Google tarafından dün yapılan konferansta tanıtılan Chromecast isimli HDMI dongle'ı kullanışlı bir çözüm olarak karşımıza çıkmıştı hatırlarsanız. Chromecast cihazıyla kullanıcıları mest edecek olan Google, peki küçük boyutlarıyla yalnızca HDMI bağlantısını kullanan Chromecast'te hangi teknik bileşenleri kullandı dersiniz?

Kablosuz ağ üzerinden Android tabanlı akıllı telefonunuz veya tabletinizdeki görüntüyü büyük ekrana taşımanıza olanak tanıyan Chromecast, bunun için yalnızca telefon ve tabletinize yapacağınız küçük bir dokunuşa ihtiyaç duyuyor. Yalnızca 35 dolara sunulan Chromecast'in teknik ayrıntıları arasına baktığımızda ise HDMI-CEC'i desteklediğini ve 2.4 GHz 801.11 b/g/n Wi-Fi ile çalıştığını söyleyebiliriz. Bunun yanında Marvell DE3005 yonganın sahibi olan Chromecast, Azurewave donanımını taşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

..."söyleyebiliriz" adamım sanki bu incelemeyi yapmışsınız gibi yazıyorsunjuz. google'dan korkun. dün ve önceki gün bu konu çarşaf çarşaf yabancı dergilerin internet sitelerinde vardı. tercüme etmeniz zaman aldı anlıyorum ama bari kendiniz inceleme yapmışsınız kanııs uyandıran cümlelerle yazmayın, ayıptır

2.4GHz bandı yüksek bit akışına sahip videolarda problem çıkarabiliyor 5GHz yapsalar daha iyi olurmuş. Tabi direk ağ üzerinden akış yapabiliyorsak. Bir yerde duyduğuma göre aynı ağda bile olsanız akış internet üzerindeki bir sunucu ile yapılıyormuş. Eğer bu doğruysa Türkiye'nin internet bağlantısı büyük problem çıkarır umarım yanlış duymuşumdur.

@26 Tem 2013 15:04 sanırsam wifi kullanarak interetten çekiyor dosyaları

SmartGlass çakması...

@26 Tem 2013 15:44 saçmaladığının farkında mısın? ikisi de google ın ürünü. Kendi ürününün çakmasını niye yapsın? ayrıca glass la hiç alakası yok

aklıma gelmişti demekten başka bişey gelmiyor :D

Iyide zaten android tv box wifi ve Bluetooth ozellikli gayet kullanışlı cihazlar 100 tl gibi bir fiyata satılmakta iken kim neden bu cihazı 35 dalara alsın? Tr de 60 dolardan aşağı satılmayacağı belli. Bence pahalı bir ürün. Mk 808 al birde air keyboard ile mouse bak hayatına.

Sen de yorum yaz