Chromium OS'u dizüstünüzde deneyin!

Google Chrome OS'un farklı bir sürümünü hemen şimdi, kolayca deneyebilirsiniz!

  • Ali Güngör
Google Chromium'u bir deneyin!
Flow farklı bir Chromium sürümü

İşletim sistemlerinde kökten bir değişiklik olan Google Chrome OS projesi ilerliyor.

Chrome OS kendi içerisinde hiç uygulama barındırmayan, internet tarayıcı ve gerekli donanım sürücülerinden oluşan bir işletim sistemi.

Amacı çok hızlı açılan ve hızla çalışan sistemler kurmak. Siz de Chrome OS ya da açık kaynak adıyla Chromium OS'u kendi dizüstü bilgisayarınızda ya da netbook'unuzda deneyebilirsiniz.

Google'ın resmi sürümleri şu anda çok iyi donanım sürücülerine sahip değiller. Ancak yeni netbooklarla düzgün çalışan bu sürümler yerine Flow denilen farklı bir Chromium sürüm deneyeceğiz. Hem de 2GB'lık bir USB bellek üzerinden...

USB belleğe kurulum

Hexxeh mahlaslı bir meraklı tarafından geliştirilen Flow, Chrome OS hazır olana kadar meraklıları idare etmeyi amaçlayan bir test sürümü.

Windows altında boot edilebilir bir USB Image oluşturarak bunu sisteme takacağız ve çalıştıracağız. Ama öncelikle Flow'u indirmemiz ve daha da öncelikle sitesinden kullandığımız donanım destekleniyor mu görmemiz gerekiyor.

Flow farklı bir Chromium sürümü

İndirdikten sonra .img dosyasını Image Writer uygulaması ile açacağız ve USB belleğe yazacağız. Sistemi yönetici yetkileri açık kullanmanız gerekiyor. Bu noktada yapmanız gereken imaj dosyasını seçip, USB belleğe sürücü harfi atayarak Write'a tıklamak.

Boot etmek

Bilgisayarı yeniden başlatarak BIOS ekranına gelin. Bilgisayar yeni açılırken F tuşlarından biri ya da özel bir boot tuşu ile BIOS ekranına ulaşabilirsiniz.

Boot Device Priority ya da Boot önceliği ayarında, işletim sisteminin öncelikle USB'den yüklenmesi için öncelikleri değiştirmeniz gerekiyor. Sonra ayarları kaydedip çıkarak sisteme USB'yi takın ve yeniden başlatın.

Eğer sorun yaşarsanız PLoP Boot Manager'ı da deneyebilirsiniz. Sorunsuz açıldıysa, Chrome OS dünyası sizleri bekliyor.

Şifre ekranıyla karşılaşırsanız şaşırmayın, kullanıcı adı ve şifresi 'facepunch' iyi keşifler...

Flow farklı bir Chromium sürümü

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

iyide chip indirme linki verilmemiş

CHIP Online'ın notu:
İndirme bağlantıları yazı içerisindedir.

Ubuntu Netbook Remix üzerinden yazıyorum, parmak izi okuyucusu hariç tüm donanımı eksiksiz tanıdı. Biraz araştırma ile de güncel Nvidia sürücüsünü kurunca görsel açıdan tatmin edici,stabil ve hızlı bir sistem oldu ubuntu. Bilgisayarı yormuyor, işlemciye yüklenmiyor ve nvidia optimus teknolojisiyle de ekran kartını gerektiğinde hızlandırıp boştayken frekans düşürüyor, kusursuz bir sistem tavsiye ederim.

ssd istiyor mu bu?
o göre indirecez de
hani chrome os ssdlerde çalışıyordu ya

Masaüstüne kuramıyor muyuz ki?

Bende sifre sayfasi geliyor ama devam etmedi, simdi USB sticke baktim büyüklügü 250 mb ta düsmüs 8 GB ti, neyaptiysam eski büyüklügüne dönmüyor her cesit formatta attim olmuyor.
Ben USB stickimi 8 GB olarak geri istiyoruuuuuuuuuuuummmmmm.

şifre ilginçmiş facepunch
root-toor ikilemesi degil :D

deneyecem valla merak ettim...

Fazla boş Jolicloud kullandım geçen hafta çook daha başarılı aynı derece hafif USB den boot vsvs

Neden kötü
-Gmail gerekiyor, ben zaten kullanıyorum sorun değil de illaki internet mi gerek her açışta..
-Programlar fazla zayıf, anladık hafif olsun, ama jolicloud hem hafif hem dolu hem stabil hem de istediğinde program listesi var tek tıkla iniyor kuruluyor kendiliğinden.

http://www.jolicloud.com/

Netbook için bu program en iyisi, windows'ta iken takın, program kurar gibi boş yere kuruyor partition istemiyor, ve açılışta o açılıyor hoşunuza gitmezse program ekle kaldırdan siliyorsunuz boot listesinden de siliniyor...

Kurması/kaldırması kolay olması en büyük + ve içine oyun program kurmak İNANILMAZ kolay accountunuz oluyor ve app storeları var tamamen ücretsiz, kendiliğinden iniyor kendiliğinden kurulup yerini alıyor...

Donanım tanımada en sorunsuz sistem çünkü modelini giriyorsunuz driverlar hazır sürülerce netbook modelinin listesi var seçin hallolsun..

ÇOK hafif, öneririm... Chromium fazla taze, eksiği çok.

program çalışmıyor.insanı boşu boşuna ugraştırıyorsunuz.

benim gibi hemen atlayıpta 8 gb lik usb ye kurup sonra usb nin windows altında biçimlendirildiğinde 250 mb ye düştüğünü görenler

http://download.chip.eu/tr/USB-Disk-Storage-Format-Tool_176942.html

link ten pogramı indirip usb yi bununla biçimlendirin eski haline dönecektir

sadce laptoplar için mi? pclerde kullanılabilir mi?

Tesekkürler Arkadasim, sayende USB yeniden 8GB.
+100

Kurulum yapanların yorumlarını bekliyoruz hatta detaylı bir inceleme:)

bende yapmaya calsıtım ama olmadı vede 4 gb lık usb bellegım 256 mb kaldı nasıl gerı dondurcem bılmıom ole kaldı lutfen yardımcı olurmusunuz acıllllll

Merhaba,
Arkadaşlar sun virtual box a kurdum zipledim ve rarladım toplam 300 mb kadar alan kaplıyor.Yalnız sun virtual box türkçe portablesine kurdum içinede Data>.VirtualBox>HardDisks'in içinede chromeos-image-999.999.32309.211410-a1.vmdk 714mb lık olan vmdk yi yerleştirdim bu kadar 2 gb veya 4 gb yere gerek kalmıyor :D Bu vmdk portable galiba araştırın bulursunuz Chormium Os vmdk yazın google'ye...Kolay Gelsin.

Chromium OS'u direk bilgisayarda kullanabilir miyiz? Windows vs başka işletim sistemi olmadan?

macbooka yüklemek istiyorum ama nasıl olduğunu daha çözebilmiş değilim

Sen de yorum yaz