Çift çekirdek veya 4 çekirdek ne işe yarar?

Çift çekirdekli, 4 çekirdekli veya 8 çekirdekli işlemcilerin tek çekirdeklilerden ne farkı var?

  • Zeynel A. Öztürk
Çift çekirdek veya dört çekirdek ne işe yarar?

Bir süre önce kullandığımız bilgisayarlar, tek çekirdekli işlemcilerden ibaretti. Şimdilerde ise PC'lerimizde, laptop'larımızda ve tabletlerimizde kullanılan işlemciler çift, dört hatta sekiz çekirdekliler. Peki çift çekirdekli bir işlemciyle dört çekirdekli işlemci arasında ne gibi farklar olduğunu, çok çekirdeğin ne işinize yarayacağını hiç merak ettiniz mi?

Çekirdeğin tanımı: Her işlemci çekirdeği, ayrı bir merkezi işlem birimidir. Örneğin çift çekirdekli işlemci, tek çipli bir işlemci gibi görünür ancak içerisinde iki işlem birimi vardır. Ek merkezi işlem birimleri, birden çok işi aynı anda yapabilirler.

Saat hızı: Saat hızı, işlemcilerin ne kadar hızlı çalıştığını belirler (ancak tek başına hızı ölçmekte yeterli değildir). Örneğin Intel'in Core i5-3330 işlemcisi, 3GHz ile çalışan dört çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdeklerin her biri 3GHz'de çalışır.

Çift çekirdek hızı ikiye katlamaz: Bilgisayar yazılımlarının çoğu tek iş parçacığı kullanacak şekilde yazıldığından, işi birden fazla işlemciye dağıtmaz. Dolayısıyla tek iş parçacıklı bir yazılımı 4 çekirdekli bir işlemcide çalıştırdığınızda, sadece tek çekirdekte çalışacaktır; diğer işlemciler ise farklı işler için boşta, hazır olarak bekleyeceklerdir. Bazı uygulamalar, çoklu çekirdeklerin sunduğu avantajları kullanırlar. Bunlar arasında Google'ın Chrome web tarayıcısı, bazı oyunlar, sıkıştırma yazılımları buluyor. Ancak çoğu yazılım, tek çekirdeğinizi kullanacaktır. Çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmanız, MS Office'i iki kat hızlı çalıştıracağınız anlamına gelmez. Ancak birçok yazılımı aynı anda kullanıyorsanız veya sanal makinelerden faydalanıyorsanız, çoklu çekirdeğin farkını hissedeceksiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

Çok çekirdek ,güçlü bir işlem gücü imkanı sunmaktadır. Bahsedildiği gibi; bir çok programda daha fazla performans ve daha fazla işlem yeteneği sumaktadır.

@08 Mayıs 2013 16:06 arkadaşlar bu bilginin neresi yanlış, eksilemişsiniz?

Çok çekirdekli işlemcilerde her çekirdeğin kendi CPU su ve cache belleği (önbellek) bulunur. Her çekirdek kendine özel önbelleği kullandığı için her buyruk işlendiğinde ana belleğe gidip oradan bilgi getirmekle uğraşmaz ve iş parçacıkları sayesinde belli bir miktar hız artışı sağlanır. Ayrıca sırasız yürütüm kullanıldığı için bir çok işlem aynı anda daha akıcı işlenebilir.

çok güzel bir paylasım tesekkürler

Sanal çekirdeklerin de ne işe yaradığını söyleyebilir misiniz?

@08 May 2013 19:11 Elimizde 4 Fiziki işlem birimi ( çekirdek ) olduğunu varsayalım. Bunlara bir de ad verelim. A çekirdeği - b çekirdfeği - C çekirdeği - D çekirdeği. A ,B ve C çekirdekleri birer işlem yapıyor diyelim ( a da firefox- b de chrome- c de photoshop açık ) C çekirdeği'ndeki işlem yükü artıp kapasiteyi zorladığı'nda Boştaki D çekirdeğini yazılımsal olarak böler ve C deki işlem yükünü hafifletir.

Sonunda mesajıma cevap vermeniz sevindirici ama bni de bilgilendirseniz iyi olurdu... Chip ailesinin takipçilerini adam yerine koyması güzel... Teşekkürler.

yukarda anlattığınız olay tamamen eski os lar için geçerli yani xp ve Vista bunlarda çok çekirdek desteği yoktur win7 ve sonrasında çok çekirdek desteği vardır çok çekirdekli cpu yu tek cpu gibi optimize eder iş paylaşımı yaptırır. aynı uygulamayı xp veya vistada çalıştırdığınızda tek veya 2 çekirdeğe yük bindirirken win7 de çalıştırırsanız tüm çekirdeklere yük bindiğini görürsünüz. umarım anlatabilmişimdir.

Ziyaretçi (21:18) Vista çoklu çekirdeğe sahip bir işletim sistemidir. Yazılımsal Aktarımda çoklu çekirdek kullanımı açık bırkılırsa ki normalde yazılıma eklenmediği sürece tek çekirdek kullanır PC tek çekirdeği Kullanır. Bunun nedeni İşlevin tek çekirdeklik oluşu. Çok çekirdekli PC lerde Aynı anda artan CPU işlevi İŞlevsel yer değiştirmeden ve bu işlevin verdiği işlemcisel tepkiden kaynaklanıyor Yani bilgi doğru. Sizin gördüğünüzdeki bilgide yorumlama hatanız var sadece.

@mustafa2116 win7 yi iyi araştır Vista çoklu çekirdek kulanabilir ama çoklu çekirdek otomatik yük dağılımına sahip değildir win7 le beraber geldi bu fonksiyon , kulanılan uygulama vistada kaç çekirdek ayarlandıysa onu seçer wind ise sistemde kaç çekirdek varsa hepsi işlem yapar win7 ilk çıktığında çok tartışıldı bu konular. örnek fifa 08- 09 du sanırım vistada 2 çekirdek kulanırken win7 de 4çekirdek otamatik kulanıyordu vistada benzeşme ayarla diyip tüm çekirdekleri manual seçmek gerekiyor du yoksa donuyordu bunun gibi - öbür yandan tyazılımsal olarak tek çekirdek izin veren uygulamalar konusunda dediğiniz doğru ama o yazılımlar tarihte kaldı tam hatırlayamıyacam denk gelirse siz deneyin win7 de çok çekirdek kulanmaya zorlaması lazım veya yanlış hatırlıyor olabilirim, win7 altındaki os lerde tek kulanır veya kaç çekirdek ayarlandıysa ms bukonuda win7 de geliştirme yapmıştı bu yazıyı win7 çıktığında yazsaydınız detaylı bilgi verirdim gereksiz bir konu butun yazılımlar çok çekirdek üzerine artık telefonlarbile. anakonudaki yazıyı okuyan bu işten anlamayan kulanıcıları yanlış yönlendirme olur bu konu ancak gider az çekirdekli olan cpuyu satın alır nasılsa kulanamayacak diye yazık eder win7 ve üstü bütün çekirdekleri tam verimle kulanabilir sizin bir şey yapmanıza gerek yok içiniz rahat olsun.

@mustafa2116 sistemde 6 çekidek 6 da ht var total 12 çekirdek Vista lisansı vardı 8 çıkakadar ondan kulanıyordum 8 e terfi ettirdim lisansı. Vista kadar dandik bir os yok yaw wistada tek veya 2.3 çekirdek kulanan uygulamalar win 8 de 6+6 hepsini kulanıyor yük bindiriyor.

yıl olmuş 2013 daha çekirdek ne işe yarar diyorsak bence boşa konusuyoruz çekirdeksiz işlemci kalmadı gibi zaten.

zaten çekirdeksiz işlemci olmaz. Bunu bilmeyen senin gibiler için açılmış konu :)

@09 May 2013 09:54 çekirdeksiz işlemci kalmadı nedemek :)) beyni olmayan insan kalmadı gibi bişey demişsin..adam 40 yaşında yeni bilgisayar öpreniyor ve bilmiyorsa napacaksın..herkes bilecek diy bişey yok bilader

@16 May 2013 09:54 arkadasa sorarmısın bu yazıda ne arıyor....

@09 May 2013 09:54 çok fena fail olmuşsun kardeş:)

@baryon iyi laf koymsun :D

@baryon süpersin almsitir cevabi

@16 May 2013 09:54 tamam çok güzeldi. Hayırlı günler hoşçakalın

yine chrome reklamı yapılmış :P

olay şu işlemcin çift çekirdek olduğu zaman 2 farklı bilgisayar gibi çalışıyo. Yani aynı hızda 2 araba gibi düşün. 8 kişi yolculuk yapıyosun, 4 kişi bir arabada 4 kişi de diğer arabada mı daha rahat gidersiniz? Yoksa 8 kişi bir arabaya tıkışıp mı daha rahat gidersiniz? yani çift çekirdeğin özelliği sen bilgisayarda 2 farklı işlem yaparken takılmamasını sağlıyo, ikinci işleme başlamak için birinci işlemin bitmesini beklemiyo, 2 işi aynı anda yapıyo yani 2 farklı programı normal hızda çalıştırabiliyo.ramlerle alakası yok

@07 Ağu 2013 21:36 Adamın Yazdığını Okumayıp Senin yazdığını okudum saol :)

örneğin çok güzel yukardan bir şey anlamamıştım çok net bir cevap oldu teşekkür ederim

@07 Ağu 2013 21:36 gerçekten üstteki açıklamadan daha net olmuş teşekküler

Valla ne diyim iyiydi. Herkes ne biliyorsa onu yazar.

@12 Nis 2014 13:12 saol şimdi daha net anladım

HAKKATEN ALLAH RAZI OLSUN

Gayet açıklayıcı ve faydalı olmuş fakat Cache Bellek olayına da değinseniz daha iyi olurdu. Saygılar

TEŞEKKÜRLER

Merhaba ben led tv araştırması yapıyorum hang marka alayım karar veremedim lg çekirdek samsung 4 çekirdek karar veremedm-18 tl fiyat fark var 20 inin araslında fikir verirsenz sevinirim

çok tşk ederim. işime yaradı.

benim telefonum 4 çekirdekli ve çok iyi performans 3000 liraya aldım sizde paraya kıyın bence

Kardeş çift çekirdek intel pentium g3258 aldım çekirdek düşük olduğunda yani çift çekirdek olduğu için neyi yavaş olur

peki çift çekirdek mi daha iyi dört çekirdek mi?

Beyler islemcim i3 3.2 ghz 3210 4 çekirdekli .. Ekran kartı ise gt630 4 GB , RAM 8 GB ,ama yeni çıkan oyunlarda FPS 20 ye kadar düşüyor yardım edin, islemcidenmi ekrran kartından mıdır yenisini alacağım. ANLAYAN ARKADASLAR VARSA YARDİMCİ OLURLARSA. COK SEVİNİRİM TESEKKURLER

Her işlemcinin içinde çekirdek bulunur ve bu çekirdeklerin veya çekirdeğin herbirinin de saat hızı (GHZ veya MHZ) vardır.Hepsi aynı saat hızında çalışır yani 2çekirdekli bir telefonun işlemcisinin saat hızının 1.2GHZ (1200MHZ) olduğunu düşünürsek bu telefonun işlemcisinin içindeki her iki çekirdekte 1.2GHZ saat hızında çalışıyor anlamına gelir.Buda dört çekirdekli 1.2 GHZ'lik bir cihazla tek çekirdek performansı destekleyen bir oyunu oynadığınızda her iki telefondan da aynı performans almakdemek

Peki ya çift çekirdekli işlemcim var benim bunların her biri 1.50GHz bunlar birleşirmi yani hızım 3GHz olurmu?

ALLAH RAZI olsun bide çekirdeksiz işlemci kalmadı ne demek 09-05-2013 09:54 işlemci değil beyin yanmış :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play