Çin'de 5G "Tamam", 6G için Çalışmalar Başladı

5G konusunda dünya lideri konumundaki ülke, bir sonraki nesil mobil ağlar için "resmi" süreci başlattı!

Çin'de 5G "Tamam", 6G için Çalışmalar Başladı

Ticari 5G hizmetlerini ülke çapında hizmete başlatan Çin, bir sonraki nesil 6G için araştırma ve geliştirme sürecini resmi olarak başlattı.

Çin'in Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın yayınladığı bir basın bildirisine göre hükümetin birkaç bakanlığı ve araştırma kurumları, bu iş için bir teknoloji ar-ge grubu kurdular. Çin hükümeti, daha önce 6G geliştirme sürecini 2018 bitmeden önce başlatacağını söylemiş, ticari ağların 2020'lerin sonu gelmeden hazır olmasını umduğunu belirtmişti. Ülke 4G alanında biraz geç kalsa da, 5G'de lider konumunda.

Çin, şu an dünyanın en geniş 5G ağına sahip durumda. Ancak ülkenin telekom bileşenlerinde önemli bir oyuncu olan Huawei, ABD'nin güvenlik endişeleri nedeniyle Amerikan pazarının dışında kalmış durumda. ABD Başkanı Donald Trump, Amerika'nın 6G'de lider olmasını istediğini söylemişti, ancak bu konu henüz belirsizliğini koruyor.

Samsung ise 6G için kendi ülkesi Güney Kore'deki çalışmalarını sürdürüyor. Bu firmaların yanı sıra Kuzey Finlandiya'daki 251 milyon euro'luk 6Genesis projesi, 6G araştırmalarını başlattı.

6G'nin hazır olduğunda 1Tbps'ye kadar teorik hızlara ulaşabileceği düşünülüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

3,G Yİ HALEN KULLANIYORUZ. 4G Yİ DE ANCAK DAHA 5G VAR. HER XG Yİ KAÇ YIL KULLANABİLİRİZ MESELE BURADA BENİM CEP 4G Yİ KULLANIYOR. 5 YIL DAHA KULLANABİLİRSEM NE ALA. HER YENİ xG DE YENİ CEP TELEFONU SATIŞI DEMEK BU ADAMLAR PARA KAZANMAK İSTİYOR.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play