Çin devi Alibaba, iOS ve Android'e karşı!

Çin'in dev şirketi, kendi işletim sistemi ile iOS, Android ve Windows'a rakip olmaya hazır!

  • Cem Şancı
Çin devi Alibaba, iOS ve Android'e karşı!

Çin'in dev online ticaret servisi Alibaba, Amazon ve e-Bay'in en çok korktuğu rakip olarak uzak doğuda imparatorluğunu güçlendirmeye devam ediyor. Firma şimdi, telefon üreticisi Meizu'nun azınlık hisselerini, 590 milyon dolar karşılığında satın alıyor. Meizu aracılığıyla Alibaba, kendi mobil işletim sistemini piyasaya sürüp iOS, Android, Tizen ve Windows'a rakip olacak. Aslında bu satın almanın ardında Çin pazarındaki iç rekabet yatıyor zira Alibaba'nın rakibi Tencent, şu anda WeChat Messenger uygulaması ile Çin'de neredeyse her telefon kullanıcının ekranına girmiş durumda.

Alibaba da şimdi kendi hamlesini yaparak rakibine karşılık vermek istiyor ama kim bilir, bu hamleyle telefon üretmeye de bir adım yaklaşan Alibaba, belki kendi markasıyla telefon da üretmeye başlayabilir. Gerçi rakibi Amazon bu konuda başarısız olmuştu ama Çin'de işler farklı gelişebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Tizeni işletim sistemi olarak saymak iOS Android ve Windowsa hakarettir.

@10 Şub 2015 11:37 aynen yakında tizen rafa kalkar

Wp ilk çıkınca wpciler piyasayı kasıp savunacak diodu noldu android % 80 ios % 12 wp %1.5 ve geri kalan diğer oslar. Buda aynı şekilde olcak

ali baba ha:)))

İsmi güzelmiş :D :D

Ha bir sen eksiktin :-P

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play