Çin hızlı internet için 3000 km fiber döşüyor

Çin, internetin yarısını sansürlese de, hızlı internet için servet dökmekten geri kalmıyor!

  • Cem Şancı
Çin bu kez, fiber seddi kuruyor!

İnterneti yasaklamasıyla ve hatta vatandaşları yurt dışındaki servisleri kullanamasın diye ülke içinde kendi çapında küçük bir sanal dünya kuran, Google, Microsoft ve Apple gibi ABD teknoloji ve internet şirketlerini sürekli baskı altında tutan, ofislerini sık sık basan Çin, halkın daha hızlı internet kullanabilmesi için 3000 kilometre uzunluğunda yeni bir fiber hattı döşeyeceğini açıkladı.

Döşenecek yeni hattın toplam maliyetinin 477 milyon dolar olacağı da vurgulandı. Çin'de bugüne kadar dünya İnternet alt yapısını oluşturan erişim noktalarından 7 adet bulunuyordu. Çin yeni hamlesi ile 3 yeni erişim noktası daha kuracak. Bu yeni erişim noktaları Beijing, Shanghai ve Guangzhou da kurulacak ve Çin'li yetkililere göre, yeni erişim noktaları Çin'deki bağlantı yoğunluğunu hafifleterek internete daha hızlı bağlanmayı mümkün kılacak.

Çin de şu anda 600 milyon internet kullanıcısı bulunuyor ve bu kulllanıcıların çoğu Çin içindeki yerel servisleri kullamayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla Çin'li internet servisleri, batılı rakipleriyle boy ölçüşebilecek kadar büyümüş durumdalar. Yeni fiber hamlesi ile toplam kullanıcı sayısının daha da artması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

ülkemizin neden ilerlemediğinin kanıtı. saray inşaa etmek için değil geleceği inşaa etmek için para harcıyor adamlar.

@17 Oca 2015 20:06 ozaman çine git bizim ülke olsa yasakcı diye ortalığı kaldırırsınız sen git çine ülkemiz bize yeter

@17 Oca 2015 20:06 saraycığımızı ısıtmak içinde 10milyon tl vermişiz. o paraya 100bin i bulmayan nüfuslu bi şehrimiz ilçemiz ısınır tüm kış boyunca. yazık yaa.

@17 Oca 2015 20:06 Ne saraymış arkadaş, mideye oturmuş hazımsızlık yapmış, bırakın bu kokuşmuş siyasi yorumları. Haberin içeriği bir kere mullak o kadar fiber hat sanki direk eve bağlanıyor, fiber altyapı TR de de var hala 8mbite kadar kullanıyorsunuz, çinin son kullanıcı interneti yerlerde tr ile yarışır.

@18 Oca 2015 02:29 kullanıyorsunuz demişsin sen uzayda mısın? :)

@17 Oca 2015 23:37 Ortaçağ ülkesi istiyosanız külliyeler kapalı 15 çocuk yapan anneler istiyorsanız gidin arap yarımadasına orada hazır yapılmışı var bu ülkeyi ve medeniyeti bırakın.

@17 Oca 2015 23:37 çinde yaşasam bi vpn alır keyfime bakarım burada akp yi pas geçecek bi sosyal sistem bulamadık ne yazıkki.

@17 Oca 2015 23:37 Bırakın artık bu lafları.

Su saray muhabbeti de dilimizin ucundan eksik olmuyor. Baydiniz.

çin türk düşmanı arkadaşlar sempati duymayın çine lütfen

İsterlerse tüm ülkeye kablo döşesinler.Çin batılı ülkelerin paralı köle pazarıdır.Halkıda iki komünizm hikayesiyle uyuyan aptallardır.Daha hızlı internete girmeleri köle olduklarını degiştirmez.Çin hükümetide hiçbir teknolojiyi ,geliştiremeyen mühendis yetiştiremeyen ,tüm fikirlere kapalı ,monarşik bir hükümettir.

@18 Oca 2015 00:53 Yiğidi öldür hakkını yeme, adamlar uzay üssü kuruyor, dünyadan haberin yok.

@18 Oca 2015 00:53 Mobilden yazmışsın kullandığın telefon büyük ihtimal Çin'de üretildi.

Çin şu anda dünyanın en hızlı gelişen ülkesidir, çok iyi mühendisleride vardır , sömürülerek değil ticaret yaparak para kazanırlar, batılı ülkelerin sömürge pazarlarından biri biziz, rusyada bizim yolumuzda ilerliyor, ingiltere bankaları vs uzun sürede piyasadan tl çeker ve bunu hızlıca piyasaya basar böylece tlnin değeri anlık düşer. 1,30 dan 1,20 düşünce ülkenin değeri anında %20 düşer. Gördünüzmü sömürgeyi yabancılara çalışmış oluyoruz. Bunu bilenler ticarette dolar kullanır, bu durumu çözmenin yoluysa ekonomide dolar döndürmektir

gidip Çin' e taşınıyorum

@18 Oca 2015 12:34 güle güle seni hiçbir zaman özlemeyeceğiz

@18 Ocak 2015 00.53 çin çok büyük bir pazardır kendi kendisine yetmesi bazen zor fakat çin batıya ihtiyaç duysada batıda çin e ihtiyaç duymaktadır bu da çin ilgili iş yapmaya çalışanların batıdan daha büyük fırsatlarla iş yapabileceği anlamına gelir bu da üretim demektir köle midir köledir fakat kendisi dünyanın bir minyatürüdür ve fikirlere kapalı değildir

Bu kadar yasakla isterse 1 milyon Gigabit olsun hiç bir işe yaramaz.

çin türk düşmanı diyince zoruna giden arkadaşlar olmuş

Adamlar en doğrusunu yapmakta yabancılara bilgi sızdırmıyor kazanç sağlamıyor kendi kendilerine yetiyor yabancılarda kazanamadıklar için laf yapıyor.Yalnız bu güç kötü kullanılırsa toplum yanlışları dopru öğrene bilir tehlikesi bu zihniuet önemli

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play