Çin, kripto paraları yasaklamasına rağmen, Dünya'nın iki numarası olmaya devam ediyor

Çin, kripto para madenciliğine yasak getirse de Dünya'nın 2’inci en büyük madencisi olmaya devam ediyor. Listenin ilk sırasında ise bakın hangi ülke var...

Kripto paraları yasakladılar ama halen Dünya'da ikinci sıradalar...

Çin, Mayıs 2021 tarihinde, ülkede kripto para madenciliğini ve ticaretini resmi olarak yasaklamıştı. Ancak buna karşın Çin, Cambridge Alternatif Finans Merkezi'nin (CCAF) verilerine göre Bitcoin madenciliğinde dünyanın en üretken 2’inci ülkesi durumunda.

Çin’in kripto para madenciliğini yasaklaması tüm dünyayı derinden etkilemişti. O günden bu yana büyük bir düşüş gösteren kripto para pazarı, hala kendine gelebilmiş değil. Araştırma raporlarına göre kripto para madenciliğinde yüzde 37.84’lük oran ile en yüksek pay ABD’ye ait olurken, onu yüzde 21.11 ile Çin takip ediyor. Kazakistan yüzde 13.22 ile 3’üncü sıraya otururken, 4’üncü sırada ise yüzde 6.48 ile Kanada var.

Listede 3’üncü sırada olan Kazakistan bunu, biraz da Çin’e borçlu. Kripto para madenciliğinin Çin’de yasaklamasının ardından bu alanda yüzde 18’in üzerinde bir fazladan faaliyete ev sahipliği yapmaya başlayan ülke, bu süreçte yerel elektrik kesintileriyle karşı karşı kalmıştı. Ülkenin elektrik şebekesi operatörü KEGOC, yüksek taleplerin ekim ayında 3 santralde kesintilere sebep olduğunu söylerken, bu sebeple ülkede kayıtlı olan 50 kripto para madencisinin enerjisinin sınırlandırılabileceği açıklamasında bulunmuştu.