Çin, Müslüman Nüfusuna Zorla Zararlı Yükletiyor!

VPN'leri engellemek gibi kısıtlayıcı müdahaleleriyle tanınan Çin, iddiaya göre Müslüman nüfusun telefonuna zorla casus yazılım yükletiyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Çin, Müslüman Nüfusuna Zorla Zararlı Yükletiyor!

Çin'in kendi vatandaşlarına uyguladığı kısıtlamalar, VPN'leri ve proxy'leri engellemesi, artık herkes tarafından biliniyor. Bu tür engellere Rusya'nın da katıldığını sizlerle paylaşmıştık. Ancak henüz tam olarak doğrulanmasa da, Çin'in bunlarla yetinmediği, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki müslümanları telefonlarına casus yazılım yüklemeye zorladığı iddia ediliyor.

Jingwang adlı casus yazılım, iddiaya göre mesajları, IP numarasını, Wi-Fi oturum açma bilgilerini topluyor ve cihazdaki içerikleri izliyor. Casus araç topladığı tüm bu bilgileri Çin hükümetinin veri merkezlerine gönderiyor. Raporlara göre bu bilgiler "terörist etkinliğini" keşfetmek üzere kullanılıyor. Cihazda yasadışı bir şeye rastlanması halinde kullanıcı, veriyi silmemesi halinde tutuklanmakla tehdit ediliyor.

Twitter'daki bir kullanıcının paylaşımına göre hükümet, WeChat üzerinden bir QR kodu gönderiyor ve kullanıcılardan söz konusu zararlıyı yüklemelerini istiyor.

Hükümetin bölge içerisinde kontrol noktaları oluşturduğu ve uygulamanın telefonlara yüklü olup olmadığını kontrol ettiği söyleniyor. Uygulamayı yüklemeyenler, 10 güne kadar hapis cezası alabiliyorlar.

İnsan hakları savunucuları bu yaşananları büyük bir adaletsizlik olarak adlandırıyor. Çin aynı bölgedeki kullanıcılara daha önce de müdahalede bulunmuş, 2016'da WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarını yükleyenlerin telefonun hattının kapatılacağını söylemişti. Eğer Radio Free Asia kaynaklı bu iddialar doğruysa, durum oldukça endişe verici görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Çin zamanında Tibete çok büyük zulümler yaptı. Güçsüz ve farklı olanlar sömürülüyor.Avrupa aynısını Afrika, ABD tüm dünyaya, Rusya çevresine yaptı yapıyor. Tüm dünyaya bu gözle empati yapmaliyiz. Kavga zulüm tartışma artık bitmesi lazım...

bizdede bu kafada olanlar var...

Her devletin kuralları vardır. Kurallara uyunuz! Herkes casus yazılımı yüklesin!..

@cleverman aha içimizdeki china ajanı...

1) yazılımı tasarlayan, üreten, popüler edip, yaygınlaştıran belirli bir aşamadan sonra yerel hükümetin emrine verecektir. 2) bizim ülkemizde çok yaygın kullanılan popüler yazılımlar da Sam Amcaya ve diğer uluslara zaten her türlü ispiyon ve veri toplamak için art niyetli kullanılmıyor mu? Bunu Çin yapınca tükaka biraz traji komik oluyor. Hepsi yapıyor!!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost