Çöken PC'ler için 5 kurtarma USB'si / diski!

PC'niz açılmadığında sizi çaresizlikten kurtaracak 5 müthiş kurtarma diski... Hepsi içeride!

Çöken, virüs bulaşan PC'ler için 5 kurtarma diski!
Trinity Rescue Kit

Bilgisayarınız açılmadığında veya bir arkadaşınız sizden çöken PC'sini onarmanız için yardım istediğinde, ilk önce sorunun nerede olduğunu anlamak istersiniz. Bunun yanında sistem açılmamakta inat ediyorsa, önemli verilerinizi PC'den farklı bir sürücüye kopyalamak da iyi bir fikir olabilir. Bu tür sistem sorunlarını çözmekte size en çok yardımcı olacak şey ise, bir kurtarma CD'si (veya USB çubuğu).

Acil durumlarda imdadınıza yetişecek kurtarma disklerinden en iyisi hangisi? Bu biraz da ihtiyaçlarınıza bağlı, ancak sizler için seçtiğimiz bu 5 harika kurtarma diskinden en az birinin tam size göre olduğunu düşünüyoruz.

Trinity Rescue Kit

İster Windows kullanın, ister Linux, sorun gidermeye özel tasarlanmış bu Linux dağıtımı ile hasta işletim sisteminizi tekrar ayağa kaldırabilirsiniz.

İçerisinde Windows parolasını sıfırlamaya, sabit diskleri zararlılara karşı taramaya, disk kopyalamaya, dosya ve bölüm kurtarmaya, ağ paylaşımlarına erişmeye yönelik araçlar içeren Trinity Rescue Kit'i CD'ye veya USB belleğe rahatlıkla yazabilirsiniz.

Hiren's BootCD ve Ultimate Boot CD

Hiren's BootCD

Hiren's BootCD

Windows sistemlerini kurtarmaya yönelik geliştirilen Hiren's BootCD'nin size sunduklarını anlatmakla bitirmemiz zor. Kurtarma diskinin sunduğu araçlar ve işlevler arasında antivirüs araçları, anti-zararlı araçları, BIOS onarma araçları, gereksiz dosya ve klasörleri temizleme araçları, dosyaları güvenle silme, verilerinizi farklı bir sürücüye yedekleme, kayıp bölümleri onarma ve çok daha fazlası var.

Hiren's BootCD

Ultimate Boot CD

Windows ve Linux sistemlerini onarmaya yönelik araçlar içeren Ultimate Boot CD'de de bir teknisyenin ihtiyaç olacağı çoğu şey var: Donanım testi, sabit disk yönetimi, sabit disk bölümü onarma, bellek testi, CPU testi, BIOS yönetim araçları, veri kurtarma araçları ve fazlası.

Ultimate Boot CD'nin sadece Windows'a özel geliştirilen sürümünü kullanmak isterseniz, BartPE'yi temel alan ve tam bir Windows XP çalıştıran Ultimate Boot CD for Windows'u kullanabilirsiniz.

System Rescue CD ve Knoppix

System Rescue CD

System Rescue CD

System Rescue CD, Linux ve Windows sistemlerinde, aynı zamanda sunucularda meydana gelen sorunları çözmekte yardımcı oluyor. Disk içerisinde disk bölümlerini yönetmeye ve onarmaya yönelik araçlar, veri yedekleme ve disk kopyalama araçları bulunuyor. System Rescue CD, birçok dosya sistemini desteklediğinden neredeyse tüm sürücülerle çalışabiliyor.

System Rescue CD içerisinde ağ sorun giderme ve tanı araçları, bir disk yazma aracı, sistem dosyası düzenleyicileri, ek bootloader'lar, antivirüs araçları da var.

Knoppix

Önyükleme yapılabilir bir Linux CD'si olan Knoppix, yüklendiğinde size kullanabileceğiniz tam bir işletim sistemi sunuyor. Knoppix, size sorun giderme araçlarının yanı sıra, tam bir işletim sistemi sunan bir dağıtım ve Firefox, Open Office, GIMP gibi yazılımlarla beraber geliyor. Knoppix içerisinde sorun gidermeye yönelik veri kurtarma, disk kopyalama gibi araçlar bulunuyor.

Knoppix'in en önemli özelliği, esnek oluşu. Aracı indirdikten sonra, kendi sorun giderme araçlarınızı seçebilir ve kendi önyükleme CD-DVD'nizi oluşturabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bunların arasında kayıp registry'yi düzelten program yok sanırım. Tek çözüm format mı? Beklenmedik bir şekilde bilgisayarımın registry'si çökmüş (ve tamamen silinmiş) de...

Kalıcı çözüm bir Mac almak

@27 Şub 2013 14:47 Linux kurmak bana daha pratik gibi geldi nedense!

@27 Şub 2013 14:47 ne macmiş be, gören duyan da bunu uzay icadı falan sanacak, halbuki sadece pencere kapama düğmesi sağ üstte değil sol üstte olan bi kurtlu elma ürünü

Mac i beğenmeyenlerin çoğunun parası yok zaten.

benim bir MacPro laptop um var ama inanin arkadaslar oda cöktü gecenlerde.

kalıcı çözüm gerçekten

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir