Daha güçlü bir PS4 yolda olabilir!

Mevcut PlayStation 4'ten daha güçlü, yeni bir PS4 modeli geliyor olabilir...

  • Levent Öztürk
Yüksek performanslı PS4 yolda olabilir...

Sony, "yüksek performanslı" bir PlayStation 4 modelini sunmayı düşünüyor olabilir. Bu düşünce, Sony Computer Entertainment'ın kıdemli yardımcı başkanı Masayasu Ito tarafından, bir röportaj sırasında dile getirildi.

Japon oyun yayını 4Gamer ile konuşan (ve DualShockers tarafından tercüme edilen) Ito, PS4'ün X86 mimarisi kullanıyor olmasından dolayı geliştirmelerin zaman içerisinde gerçekleşebileceğini; ancak eninde sonunda gerçek olacağını söylemekteydi. Ancak Ito, yakın zamanda teknik olarak daha üstün bir PS4 modeli tanıtmak konusunda Sony'nin bir planı olmadığının da altını çizdi. 

Daha güçlü bir PS4 modeli sunmak, PS4 sahiplerini ikiye ayıracaktır ve bunun da Sony'nin şu anda, özellikle PS4 satışları oldukça iyi bir şekilde ilerlerken, yapmayı isteyeceği bir şey olduğunu söylemek mümkün değil. Sony'nin aynı düşünce sonucuna ulaşıp ulaşmayacağı ise ayrı bir soru olarak durmakta. Ayrıca Ito'nun, direkt olarak bir soru sorulduktan sonra varsayım olarak konuşmasına da dikkat etmek gerekiyor. Ancak Ito'nun konuşmasının, var olan modelin yanı sıra daha güçlü bir PS4 modelinin sunulmasının "düşünülebileceğini" içerdiği bir gerçek.

Konsolların bu tarz büyük güncellemelere genellikle ulaşmadıklarını söylemek doğru olur. Güncellemeler genellikle daha iyi enerji kullanımı gibi geliştirmeler olarak sunuluyor ve teknik performans, genellikle bir neslin başından sonuna kadar aynı kalıyor.

Ancak, taşınabilir oyun konsolu dünyasında bu durumun bir istisnası bulunmakta. 2014 yılında Nintendo, daha iyi bir CPU performansına sahip olan ve eskisinin yanında satılan yeni bir Nintendo 3DS modeli sunmuştu. Bu yeni sistem, bütün Nintendo 3DS oyunlarını çalıştırırken, çoğu Nintendo DS ve DSII kütüphanelerini de çalıştırmaktaydı. Ancak bazı oyunların sadece New Nintendo 3DS üzerinde oynanabilir olması da bazı ufak sorunlar yaratmıştı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

4k ve 8k olayı bozdu :)

böyle bişey yaparsa ps biter benim için xbox geçerim

@26 Ekim 2015 19:42 geçmemen hata zaten

@26 Ekim 2015 19:42 adam parasına göre seçenek sunuyor, bunu cep telefonu markaları da yapıyor, mini ya da normal telefon modelleri çıkartıyor. Senin kafaya göre gidersek mini ya da compact çıktı diye başka firmaya geçmek gibi olur

Bu konsol jenerasyonu nasıl hala hayatta bilmiyorum, yeni teknoloji diye abartılan konsollar 900p çözünürlüğünde 30 FPSte oyun çalıştırmakta zorlanıyor. Bundan daha güçlü olmaması başlı başına bir ayıp zaten.

@26 Ekim 2015 22:06 60 fps oyunlar var uncarted

Sony yetkilileri kelime oyunu yapıyorlar. PS3 oyunculara grafik olarak artık yeterli gelmeyince AMD ile anlaşıp x86 mimarisinde PS4 pazara sundular. PS4K planları başından beri vardı ki bu açıklamalar geliyor. 4-5 yıllık orta segment E.Kartları güncel çoklu platform oyunları High'da 1080p/30fps oynatıyor, PS4'de aynı oyun 900p/30fps kalıyorsa ortada ciddi güç açığı var. Seneye Nintendo NX çıkacak söylentileri dolaşıyor (hybrid, 4K, VR, Ultra/60fps PC'ye denk, E3/2016 lansman)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play