Depolama biriminizin ömrü ne kadar?

Sabit diskler, SSD'ler ve flaş disklerde ne kadar süreyle veri depolayabilirsiniz; ne zaman ölürler?

  • Zeynel A. Öztürk
Depolama biriminizin ömrü ne kadar?

Konu dosya depolama olduğunda seçenekleriniz hiç de kısıtlı değil. İster çok yüksek hıza sahip olmak isteyin, ister taşınabilirliğe veya yüksek kapasiteye size göre iyi bir seçenek var. Peki depolama medyaları ne kadar dayanıyor?

CD ve DVD'lerin çok uzun ömürlü olmadıklarını biliyoruz, peki sabit diskler ve SSD'lerin ömrü ne kadar? Bilgisayarınızda aktif olarak kullandığınızda veya verilerinizi depolayıp kaldırdığınızda ne kadar dayanıyorlar? Gelin cevapları birlikte arayalım.

Sabit diskler

Veri kurtarma uzmanları, zaman zaman eski disklerden ne kadar çok veriyi geri getirebildiklerini gösteriyorlar. Bu yüzden bir sabit disk üzerindeki verilere ulaşılmasını imkansız hale getirmek, onu fiziksel olarak parçalamaktan geçiyor.

Ancak verilerin kurtarılmasının kolay olması, sabit disklerin uzun vadeli veri depolamada güvenilir olduklarını göstermiyor.

Sabit diskler, hareket eden parçalara sahiptirler - hareketli bir kol, dönen bir disk üzerindeki verileri okur. Çoğu şey gibi bu hareketli parçalar zamanla bozulacaktır. Bunun yanında sabit diskler, "kafa kazası" olarak adlandırılan soruna yatkındırlar. Kafanın diske temas etmesi durumunda disk yüzeyi soyulabilir ve parçalar etrafa dağılabilir. Bu durum elektrik kesintisinden fiziksel sarsıntılara farklı nedenlerden meydana gelebilir.

Sabit diskinizi kullanmıyorsanız, üzerine kopyaladığınız verilerin yıllarca korunmasını bekleyebilirsiniz. Sabit diskler verileri manyetik olarak sakladıklarından, güçlü manyetik alanlardan uzakta korunmalıdırlar. Bunun yanında diskteki manyetik izler zaman içinde etkisini kaybedebileceğinden, birkaç senede bir veriyi tekrar okuyup yazmak gerekir.

SSD'ler ve flaş sürücüler

SSD'ler

SSD'lerin uzun dönemdeki güvenilirliği, yeni olmaları nedeniyle belirsiz bir konu. SSD'ler hareketli parçalara sahip olmadıklarından, "kafa kazası" sorununa sahip değildirler. Bu yüzden sarsıntılara ve iyi olmayan koşullara daha dayanıklıdırlar. Sabit diskleri olumsuz etkileyen mıknatıslar, SSD'ye zarar vermez.

Ancak SSD'nin geri kalan bileşenleri, sabit disklerdekine benzer ve bozulabilir. SSD'lerin güçle ilgili sorun yaşamasına da sıkça rastlanmaktadır. Bu durumda veriler bozulabildiği gibi, tüm sürücü de kullanılmaz hale gelebilir.

SSD'deki her bir bellek bloğuna tekrar yazabileceğiniz veri miktarı bellidir. Çoğu diskte bu birkaç bini geçmez. Ancak SSD'ler, her bloğu kullanmak için sabit disklerin kullanmadığı bir teknolojiden, wear-leveling'den faydalanır.

SSD'lerin verileri güç olmaksızın ne kadar saklayabileceği, birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar arasında sürücüde kullanılan flaş bellek türü, depolama koşulları, yazma döngülerinin ne kadar kullanıldığı gibi değişkenler bulunmaktadır. Dell'in 2011'de yayınladığı bir rapor, verilerin 3 aydan 10 yıla kadar saklanabileceğini söylemekteydi.

Flaş sürücüler

USB flaş sürücüler ve SD kartlar, SSD'dekine benzer sorunlara sahiptirler. Flaş sürücülerdeki bileşen sayısı daha azdır, ancak genellikle 3.000 - 5.000 kez yazılabilirler. Daha ucuz bellek modülleri kullandıklarından, güvenilirlik anlamında genelde SSD'ler kadar iyi değildirler.

USB flaş sürücüleri, arşivleme amaçlı kullanmaya yönelik değildirler. Sürücü üreticisi Flashbay, verilerin kusursuz bir ortamda 60 ile 80 yıl arasında bozulmadan saklanabileceğini söylüyor. Ancak gerçekte bu sayılar, çok daha düşük olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

optik ortamları depolama birimi saymıyorsunuz heralde siz? ayrıca elektrik kesintiyle sabit disklerin kafa çarpma problemi yaşadığını nerede gördünüz?

@13 Mart 2015 07:04 Benım başıma geldi. Diske wındows kururken (mekanık sabit disk) elektrık gitti geldi. sonrasında işleme yenı basaldıgımızda sıfır diskte bad sectör oluşmuştıu

ne anladık şimdi?

O kadar yazı yazmışlar adam gibi en ufak bir bilgi yok. Ben size söylim ama deneyimlerimden. Günde 4-5 saat veri yazıp okunan bir harddisk 5 yıl gibi bir sürede kullanılmaz hale geliyor. 4-5 saat verip yazılıp silinen bir SSD 2 yıla kullanılmaz hale geliyor. Sadece veri okunan bir harddisk 10 yıla kadar dayanabiliyor. Sadece veri okuyan bir ssd 6-7 yıl dayanabiliyor. Eletrik kesintileri kafayı bozmuyor sadece o anda yazmakta olunan veri aniden kesilince bad sector oluşuyor.

@13 Mar 2015 10:21 Verilerin gerçeklerle ve uzman kullanıcılar ile uyuşmuyor. 10 Yıldır Sistemde SSD kullanıyorum ve hala performansı iyi. Senin dediklerin yurtdışında yabancı acemi kullanıcı endişlerine benziyor, lifespan of an SSD de aynen senin tanımlarına benzeri yapıyorlar. Malum sitelerden başı sonu bozuk dosyaları yüklemediğin adam gibi kullandığın sürece SSD 10 yıl kullanımda sorun çıkarmaz. Ayarları dikkatli yaparsan harika çalışır. HDD elektrik kesintisinde kafa bozulur sadece bad sector oluşmaz. HDD havadan nem kapar bozulur SSD, PCIE, M2 gibi değildir. Onarım için 1 TB lik diskte 24 saate ihtiyacın var. Kısaca beladır, yavaştır, ısınır ve ses çıkarır. Lifetime garantisi hikayedir düzgün kullanımda 2-3 senede çöpe atarsın. SSD süreleri daha az dense dahi daha performanslı daha dayanıklı.

@13 Mar 2015 15:59 Asıl senin söylediklerin hikaye kardeş, 10 yıl önce ssd bu ülkede hayaldi onu geç, ayrıca sürekli yazıp silinen bir ssd yi 10 yıl kullanabilen varsa ben taksimde eşek gibi bağırıcam. Eletrik kesildiğinde o an kafanın lazeri vurduğu noktadaki veri bozulur ve bad sector oluşur :) Deneyim konuşuyor.

@13 Mar 2015 15:59 verilerin kurtarılamadıktan sonra almayalım. Kusura bakmasınlar hiç. Önemli olan verilerin kaybolmaması çünkü aletin asıl amacı o !

@16 Mar 2015 10:18 Lazer Diyorsun Hmmmm. Deneyim İşe Yaramıyormuş Demekki Çok.

@16 Mart 2015 10:18 lazer mi ? Neyden bahsedıyorsun ? Optik sürücümü yoksa SSD mi ? Biraz dersine çalış ve bilgi sahibi ol. Daha senın evınde pc yokken ben bılgısayar kullanıyordum. Çevremde kimsede ssd yokken ben 500 TL ye ssd almıştım... Kimsede cd yazıcı yokken bende vardı.... İster ınan ıster ınanma. İnandırmak içinde bi rçabam olmaz. Sadece sunu bil. Tam 30 yıldır bilgisayar ile içiçeyin. Nasıl geliştiklerini çok iyi bilirim

eletirik kesintisiyle veri kaybi olur pek bilgi içermiyor

Boş boş yazmak yerine birkaç test sonucu içeren net sayılar ekleseydiniz keşke.

Son teknoloji daha iyidir. SSD kullanın ;)

@13 Mar 2015 22:48 ssd den veri kurtarılamıyor deneyin görün.

@14 Mar 2015 05:47 ilk çıkan ssd lerden veri kurtarıla biliyordu çünki flaş bellek mantığıyla çalışıyordu, yeni çıkan urunlarde veri tiri vs vs gibi tek nolojilerle tüm nand lara parçalanıp yazılıyor hız artıyor ama sildiğiniz bir veri yi geri kurtaramazsınız denemesi bedava .

ssd şart az bellekte olsa şart istemeyen almaz

ssd candır gerisi heyecandır.Siz harddiskte okuma yazma kafasını hiç gördünüz mü?tüm bilgilerinize erişim toplu igne ucu kadar ufak bir okuma mekanizmasından calısıyor. Yani o kadar hassas bir kafanun umuduna tüm bilgileriniz.Bence ssd derim ve oyle yapıyorum. 5 dkda acılan bilgisayar abartısız sölüyorum sanieyeler içinde acılıyor.

@13 Ocak 2016 17:24 bozulan bir hdd yi açtım bizzat içime baktım. Mekanık parclar . Dönen bir parlak yüzey ve kafa. Kafa bozulunca yada yüzeye çarparsa o diski çöpe atın. Bitti..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play