Dev teleskopta Canon lensleri kullanılıyor!

Evrenin sırlarını araştıran dev teleskopta bu önemli ismin lensleri kullanılıyor!

Dev teleskopta Canon lensleri kullanılıyor!

Karanlık madde ve karanlık enerji gözlemi aracılığıyla evrenin sırlarının çözülmesine yardımcı olan Subaru Teleskop, uzay araştırmalarında hep ön planda olmuş devasa boyutta bir teleskop. Teleskobun en temel bileşeni olan Hyper Suprime-Cam Asal Odak Kamerası, Canon tarafından geliştirilen ve üretilen bir düzeltici lens donanımına sahip.

Subaru Teleskop, dünyadan yaklaşık 13 milyar ışık yılı uzak mesafedeki cılız ışık sinyallerini alma ve bunları insan gözüyle görülebilir net görüntülere dönüştürme kapasitesine sahip. Bu devasa teleskop, 8 metre sınıfındaki teleskoplar arasında özel bir yere sahip. Asal odakta bir gözlem enstrümanının bulunması sayesinde, yıldız ışığının ışık bozulmaları ve atmosferik dağılımı düzeltiyor ve geniş bir görüş alanında yüksek görüntüleme performansı sunuyor.

Bu teleskop için Hyper Suprime-Cam (HSC) adı verilen ultra geniş görüşlü asal odak kamerasının geliştirilmesi gerekiyordu. Canon, yarı iletkenler için geliştirdiği optik sistemlerde ve sahip olduğu çeşitli teknolojilerde yılların getirdiği deneyimi devreye sokarak, HSC'nin geliştirilmesi sırasında karşılaşılan güçlüklerin üstesinden gelmeyi başardı.

Canon teknolojisi ile zorlukların üstesinden gelindi

NAOJ (Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi) tarafından yürütülen bu proje için Hyper Suprime-Cam (HSC) adı verilen ultra geniş görüşlü asal odak kamerasının geliştirilmesi gerekiyordu. Bu geliştirme sayesinde, aralarında çok cılız ışık yayan galaksiler olmak üzere, daha fazla galaksi gözlenebilecek ve çok daha kısa süre içinde evrenin daha geniş bir alanı taranabilecekti.

HSC düzeltici sistemini geliştirme ve üretme işi Canon'a verildi.  Kağıt üzerinde çok basit görünen bu işlemde hedef çapı üç katı artırmaktı, görüş alanını teorik olarak zaten üçe katlanacaktı.  Ancak bu durumda, işlem o kadar da kolay değildi. Çünkü düzelticinin Subaru Teleskobun mevcut yapılandırılması nedeniyle değiştirilemeyen, ağırlık ve boyutsal anlamda çok sıkı sınırlandırmalara uygun şekilde üretilmesi gerekiyordu. Canon bu noktada, yarı iletkenler için geliştirdiği optik sistemlerde ve sahip olduğu çeşitli teknolojilerde yılların getirdiği deneyimi devreye soktu.

Özel lens ortalama mekanizması

Özel lens ortalama mekanizması

HSC'ye yönelik asal odak düzeltici için çeşitli özgün teknolojileri ve uzman bilgileri kullanmak gerekiyor. Kombine halde kullanılan iki farklı ham malzeme, sıcaklıktaki değişimlerden kaynaklanan strese maruz kalabiliyor. Subtropikal Hawai iklimini göz önünde tutan Canon, lensleri her zaman aks ortasında tutmak için S-Lec (Subaru Lens Ortalama Mekanizması) adını verdiği bir lens ortalama mekanizması geliştirdi.
2012 yılının Ağustos ayında Subaru Teleskobuna takılı HSC ultra geniş görüşlü asal odaklı kamerayı kullanarak deneme gözlemleri yapılmaya başlandı ve geliştirmeyi daha ileri düzeye taşıyacak çalışmalar halen devam ediyor. Canon 30 m'lik diyafram sunan bir ultra geniş teleskop olan Otuz Metrelik Teleskop (TMT) sistemini inşa etme sürecinde yer alıyor. Japonya, ABD ve Kanada'dan bilim insanlarıyla birlikte yürütülen projenin 2021 yılında tamamlanması bekleniyor.

Bu teknoloji farklı ürünlerde de kullanılacak

Canon Kurumsal Ar-Ge Grup Yönetici Yardımcısı Ryuichi Ebinuma, teknolojiyle ilgili şunları söyledi; "HSC'nin asal odak düzelticisinin geliştirilmesi ve üretilmesi görevi, bizim için müthiş bir fırsat ve bunun için müteşekkiriz. Canon olarak bu teknolojiyi sadece astronomi alanında uygulamakla kalmayacağız, aynı zamanda dijital kameralar ve yarı iletken litografi ekipmanları gibi diğer birçok üründe de kullanacağız."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Canon HSC teknolojisi ile lensleri bu dev Teleskoplarda kullanacak haberine itirazım yok, bu doğru fakat Teleskoplarda kullanılan dev ebattaki optik camları ise Optik Cam üretiminde, kullandığı Hightech ile dünya devi ve bir numara olan Jena'da Carl Zeiss firması üretiyor, (ülkemizde nitelikli gözlük, mikroskop ve dürbün camı markası olarak tanınıyor). Şili'deki dev gözlem rasathanesi için Carl Zeiss şirketince tasarlanan, üretilen ve monte edilen lens Camı Dünya'da ebat olarak tektir. Canon'un 30 m'lik diyafram sunan bir ultra geniş teleskop olan Otuz Metrelik Teleskop (TMT) sistemini, bu yeni proje'sinde büyük ihtimal Carl Zeiss'a bu lens camını yaptıracaklardır. Bilim insanlığın rehberidir. Çıkarsız ve umarsız İnsanlık, Emek ve Bilim elele verse, üstesinden gelemeyeceği, Dünyanın çözülemeyecek hiçbir sorunu kalmaz. ''İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır'' Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli.

Canon işte bu yüzden bu fotoğraf işinde bir numara. Diğer markalar yanında daima 2. planda kalır.

@02 Mar 2014 13:38 üzgünüm fakat henüz bu konularda yeterli tecrübe sahibi değilsiniz! Canon çok iyidir fakat boy ölçüşemeyeceği markaların da bu sektörde söz sahibi olduğunu akıldan çıkarmayalım. Yashica, Nikon, (profesyonel Fotoğrafçıların tercihi Hasselblad, Mamiya, Leica) Pentax, Sony, Minolta teknoloji kültürü almış markalardır...Önce bilgi sahibi olalım sonra fikir sahibi olmamızda bir sakınca yoktur..

Heralde japonlar carl-zeiss lens kullanmazdı, gider kendi ülkesinin şirketinden alırdı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost