Diskinizi birleştirmeniz gerekli mi?

"Disk birleştirmek" nedir? PC'nizin diskini birleştirmeniz gerçekten gerekiyor mu? Cevaplar içeride!

"Disk birleştirmek" ne demek, hala gerekli mi?

Performans kaybı yaşamamak için sabit disklerimizi birleştirmemiz gerektiğini zaman zaman duyuyoruz. Peki yıllar öncesine dayanan bu işlevin, tam olarak ne işe yaradığını biliyor musunuz? Onu gerçekten hâlâ kullanmanız gerekiyor mu? Gerekiyorsa, ne sıklıkta kullanmalısınız?

Bugün kullanılan sabit disklerin çoğu, dönen bir disk, okuma/yazma kafası gibi hareket eden parçalara sahipler. Bilgisayarınız, diskinize herhangi bir veriyi yazarken, bu veri diskinize sıralı, birbirini takip edecek şekilde yazılır. Dosya yazılırken başka bir dosya bloğuna rastlanması halinde, bir sonraki boş bloğa geçilir. Bu ise diskin parçalanması anlamına gelir; bir dosyanın içeriği, diskin farklı bölgelerine dağılmıştır. Parçalanmış dosyaların okunması, okuma kafasının farklı konumlara atlaması anlamına geldiğinden diğer dosyaların okunmasına göre daha uzun sürer. Çok sayıda parçalanmış dosya aynı anda okunmaya çalışıldığında, performans önemli ölçüde düşebilir.

Birleştirme işlemi, temel olarak parçaları diskin yüzeyine dağılan dosyaları tekrar bir araya getirir. Birleştirme işlemi, diskin parçalanma durumuna göre birkaç saat bile alabilir. Birleştirme sırasında PC'nizi kullanmaya devam etmeniz mümkündür, ayrıca birleştirmeyi iptal etmeniz dosyalarınıza zarar vermez.

Parçalanmış disk, PC'nizi çok mu yavaşlatır?

Eskisi kadar olmasa da, diskinizde aşırı derecede bir parçalanma olmadıkça farkı çok hissetmeyebilirsiniz. Dolayısıyla diskinizi hala birleştirmenize gerek var (SSD'ler hariç, nedeni sonraki sayfamızda).

SSD'ler, Windows 7, 8 ve XP, diğer araçlar...

SSD diskleri birleştirmeye neden gerek yok?

SSD diskler, verileri mekanik bir sistem yerine bellek çipleri üzerinde depoladığından rastgele veriye ulaşma hızı çok daha yüksektir. Bunun yanı sıra SSD'ler, kendi optimizasyon işlevlerine de sahip olduğundan SSD'leri birleştirmemeniz gerekir. Dahası kısıtlı bir yazma sayısına sahip olan SSD'nizi birleştirmek, onun ömrünün daha çabuk tamamlanmasına neden olabilir.

Ancak SSD olmayan disklerinizi birleştirmeniz gerekiyor.

Windows 7 ve 8'de yapmanız gerekenler

Windows 7 ve 8, diskinizi otomatik olarak planlı bir şekilde birleştirdiğinden, bu konuyla çok fazla ilgilenmenize gerek yok. Windows'un bu işi yerine getirdiğinden emin olmak istiyorsanız, Başlat menüsünü (veya giriş ekranını) açın ve defrag yazın, ekrana gelen listeden disk birleştiricisini çalıştırın. Birleştiricinin en son ne zaman çalıştığını ve birleştirmeye ihtiyaç olup olmadığını buradan öğrenebilirsiniz.

Windows 7'nin otomatik birleştirme işlevini zaman zaman kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Windows 8 bu işi daha çok dikkate alıyor ve diskinizi birleştirmeden bırakmıyor.

Windows 8'deki Disk Birleştiricisi'nde SSD disklerinizi de görebilirsiniz. Burada SSD diskinizi birleştirmeniz, aslında onu birleştirmekten ziyade, optimizasyon işlerini yerine getirir. Dolayısıyla diğer disklerinizle beraber SSD'nizi de "birleştirmenizde" sakınca yok.

Windows XP'de disk birleştirme

Windows XP kullanıyorsanız, diskinizi kendiniz birleştirmeniz gerekiyor. Başlat > Çalıştır yolunu izleyin ve dfrg.msc yazarak Enter'a basın. Ekrana gelen Disk Birleştiricisi ile disklerinizi birleştirmeniz mümkün. Daha öncesinde İncele düğmesine basarak birleştirme işlemine gerek olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

Üçüncü parti birleştirme araçları gerekli mi?

Hangi dosyaların parçalandığını görmek veya sadece belirli dosyaları birleştirmek istiyorsanız, Windows'un varsayılan aracı yerine üçüncü parti araçlar kullanmak sizin için daha uygun olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

SSD disklerde sıralı okumanın (sequential read) rastgele okumadan (random read) her zaman hızlı olduğu söylenir. Bu nedenle, SSD disklerde disk birleştirme performans artışı sağlar diye düşünüyorum. Bir dönem Linux'da ext format ile formatlanmış disklerde disk birleştirme gerekmez diye yanlış bir inanış vardı. Bu da onun gibi birşey olmasın? HBB

@19 Oca 2013 00:21 SSD lerin okuma yazma döngüsü HDD ler gibi sınırsız olmadığından gereksiz yere yaz-sil işlemi diskin ömrünü azaltır. Yani (erişim süreleri çok düşük olduğundan) fark edemeyeceğin derecede bir performans artışı için diski eskitmeye gerek yok.

@19 Oca 2013 00:21 ext ile disk birleştirme yok... Linux dağıtımlarında sistem zamanla yavaşlamaz... hemen çamur atmayın...

Disk birleştirme en önemli faktör bana göre. her hafta düzenli bakım yaparım

benin uygulamalar cok gec aciliyor. Win7 kullandigimdan otomatik birlestiriyor. 3. Parti bir uygulama kullanmaya gerek var mi acaba?

Yararlı bi makale olmuş teşekkürler.Windows 8 in ssd konusunda nasıl yenilikler getirdiğini merak etmio değildim.

Eyvallah Chip :) Bildiğimiz şeyler ama okumakta yine de yarar var.

Windows 7 ve Windows 8 de Disk birleştirme performansı otoritelerinde kabul ettiği gibi iyileştirildi. Buna rağmen Ayarlardan otomatik zamanlamayı kapatıp, Raxco Perfectdisk 12.5 kullanıyorum, memnunum. Piyasada freeware olan diğer defrag programlarıda hiç yabana atılmayacak kadar iyi. Fakat en üst segment ya Perfectdisk 12.5 yada O&O Defrag Pro 16. Bakımda, Disk birleştirici olmazsa olmazlarım arasındadır.

Windows xp,7 kullananların defraggler gibi ücretsiz disk birleştirme aracı indirip kurup en azından 2 hafta 1 disk birleştirme yapmasını öneriyorum..:)

türkçe ve ücretsiz olan smart defrag 2.7 yi tüm türk kullanıcılara öneriyorum. üstelik bu programın tüm özellikleri kısıtlamasız olarak sunuluyor. sistem boştayken otomatik olarak birleştirmeye geçmesi veya zamanlanmış birleştirme yapabilmesi + özellikleri

Pc kasmasına ne gibi yardımları var .?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir