Disney+’ta yeni “Atatürk” dizisi skandalı: Akış devi baskılara boyun mu eğdi?

Disney+’ın, skandal bir karara imza atarak uzun süredir merakla beklenen Atatürk dizisini iptal ettiği iddia edildi. Bu kararın ardında ise, Ermeni Diasporası'nın yaptığı baskıların bulunduğu söyleniyor. Konu, siyaset sahnesine kadar uzanmış durumda.

Disney+’ta “Atatürk” dizisi skandalı yaşanıyor

Disney+, uzun zamandır ülkemizde faaliyet gösteren akış hizmetlerinden biri. Ve bu akış hizmeti, Türkiye pazarına oldukça iddialı yerli yapımlarla giriş yapmıştı.

Bu yerli yapımlardan biri de, başrolünde Aras Bulun İynemli’nin yer aldığı Atatürk dizisi olacaktı. Ancak bu dizinin etrafında gelişen olaylar, “Disney+’ta neler oluyor?” sorusunun sıklıkla gündeme gelmesine neden oluyor.

Atatürk dizisi iptal mi edildi?

Yeni bir söylenti, Atatürk dizisinin Disney+ tarafından iptal edildiğine işaret ediyor. Yunan medyasına göre, bir yıl önce lansmanı yapılan "Atatürk" isimli dizinin bütün dünyada yayınlanma planı iptal edildi. Ermeni lobisine yakın sosyal medya hesapları da, önce dizinin iptal edildiğini yazdı; ardından bir filme dönüştürüldüğünü ve sadece Türkiye’de yayınlanacağını iddia etti.

Gazeteci Candaş Tolga Işık, sosyal medya hesabından açıklama yaptı ve "Atatürk dizisiyle ilgili Ermeni Diasporası'nın her zamanki dezenformasyonlarından biri dönüyor. Yalan diasporası kendine yontmaya çalışıyor ama Disney'in kararında etkileri sıfır! Hakan Fidan ve İbrahim Kalın sürece bizzat müdahil oldu. Yarın Disney bir açıklama yapacak" diye yazdı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten açıklama

Henüz platformdan resmi bir açıklama gelmese de, olay siyaset sahnesinde de yankı bulmuş gibi görünüyor. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "söz konusu platformun bu tutumu, Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerine ve milletimize saygısızlıktır. Daha önce çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi ABD’deki bu sözde soykırım şebekesi, tarihi olayları yalan siyasetine alet etmektedir. Bu lobinin yegane amacı, defalarca görüldüğü üzere Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine de mani olmaktır. Bu şebekelerin faaliyetleri, Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti karşısında hiç hükmündedir. Bu şebekelere boyun eğenler utansın" dedi.

Disney+’ın bugün içerisinde konu ile ilgili resmi bir açıklama yapması bekleniyor...