Doğru Temel

Intel ve AMD Dual Core işlemciler için piyasada bulunan en iyi anakartları sizler için test ettik.

Intel/AMD savaşı!

Intel ve AMD'nin, eski modellerine göre artık çok daha az güç harcayan ve buna karşın inanılmaz performans sunan yeni işlemcileri çıktığından buyana bilgisayarınızı güncellemek için en iyi zaman geldi de çattı. Tabiî ki yeni bir işlemci aldığınızda bu sisteme yeni bir de taban gerekiyor. Yazımızı okuyarak şu anda mevcut olan en iyi anakartlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Çok yeni değişikliklerle AMD Athlon 64 ailesinin yeni kuşak mimarisi Soket AM2 beraberinde anakartınızı da değiştirmenizi gerektiriyor. Yeni modellere ile birlikte DDR 2 RAM'ler de AMD dünyasındaki yerini buluyor.

Intel'in taze Core 2 Duo'su yine Soket 775'te yerini bulsa da işlemcilerin bacak şekilleri değiştiği için bu sisteme geçecek olanları da bir anakart değişimi bekliyor. Üreticiler her yeni kuşak işlemcilerle beraber yeni yonga setleri yayınladıkları için anakart değişimi şart oluyor. Aynı zamanda bu yongalarla birlikte yeni özellikler de sisteme dâhil oluyor.
Örneğin yüksek kapasiteli ve hızlı sabit disklerin PC'ye anında bağlanmasına yarayan SATA portları bu özelliklerden birisi. Tüm bu kadar özelliğe sahip olan anakartları sizler için test ettik.

AMD AM2 İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

AMD AM2 İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Asus M2N32-SLI Deluxe Wifi


ATI veya nVidia Yonga seti? Bu arada bu soru da işin tadı tuzu. İş ekran kartlarına gelince ATI 3200 yonga seti ile CrossFire desteği sunarak uygun bir tablo çiziyor.

En İyiyi Arayanlar İçin Birinci Kalite: Asus M2N32-SLI Deluxe Wifi

Piyasa lideri ASUS lider anakartı duyurdu: hızlı, kararlı ve yüksek donanımlarla birleştirildiğinde tüm ihtiyaçlarınız karşılayabilecek düzeyde bir anakart. Nvidia Nforce 590 SLI yongası ile standart uygulamaların yanında güncel 3B uygulamalarını çalıştırabilir 2 adet x16 PCI-Express slotu ile SLI keyfini yaşayabilirsiniz. Dual Gigabit LAN ve 802.11g-Standardındaki W-LAN kartı ile anakart iletişime de hazır durumda. Yüksek kapasitede veri alışverişi yapıyorsanız ister Firewire ister S-ATA girişlerine sabit disklerinizi takabilirsiniz.
Bu kadar özelliğin bedeli ise yaklaşık 220 dolar.

Fiyat: Yaklaşık 220 Dolar

ATI Hayranlarına Alternatif: MSI K9A Platinum

Artık nVidia'ya bir alternatif var: K9A Platinum üzerinde çalışan ATI'ın CrossFire Xpress 3200 yongası hızlı ve güvenilir. Sistem testleri PCMark05 ve 3DMark06'da bu anakart rakiplerine karşı tam bir güç gösterisi sergiliyor. Sadece bellek performansında biraz geride kalan anakartta oyuncular iki adet ekran kartı takarak CrossFire sistem kurabilirler. Donanım olarak ürünün Asus'a ulaşması biraz zor zira kablosuz ağ yok ve sadece Firewire 400 var. Bunula beraber 8 yerine 4 sata bağlantısı bulunuyor fakat bu özelliklerle 150 dolar eden anakart gerçekten bu fiyatı hak ediyor.

Fiyat: Yaklaşık 150 Dolar

AMD AM2 İşlemciler İçin En İyi Anakartlar
K9A Platinum

Ekonomk Bir Çözüm Arayanlar: Gigabyte GA-M55plus-S3G

Giganyte'ın AMD AM2 tabanı için sunduğu sistem eski bir tanıdığı içeriyor: nVidia nForce 430 eski işlemcilerle gündeme gelmişti ve şimdi ise yeni soket tipine uyarlanmış durumda. Yonga seti'nin can alıcı noktası ise tam HD desteği sunan bir ekran kartı ile birlikte gelmesi.
Geforce–6150 yongası güncel bütün oyunlarını oynamak istemeyen herkese yetecek düzeyde.
Sisteminizin gücüne göre bütün yeni kuşak yonga setlerini su ile soğutmak mümkün. Eğer sisteminizi resim işleme, Office ve internet gibi standart uygulamalar için kullanacaksanız 100 Dolarlık bu fırsatı iyi değerlendirmeniz gerekir.

Fiyat: Yaklaşık 100 Dolar
AMD AM2 İşlemciler İçin En İyi Anakartlar
Gigabyte GA-M55plus-S3G


AMD AM2 İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Intel Core-2-Duo İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Intel Core-2-Duo İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Yeni Core 2 Duo işlemci ailesi için şu anda sadece 2 tane yonga seti bulunuyor. Intel 975X son kuşak işlemciler için uyarlandı ve P965 ile birlikte tam bir Core 2 Duo performans yongası olarak tanıtıldı.

Performans göz önüne alındığında iki yonga seti de birbirine çok yakın bir çizelgeye sahip. Aradaki büyük fark ise takılabilen grafik kartlarının sayısında beliriyor: üstün Performans yongası olarak algılanan 975X kullanan anakartlar aynı anda iki ekran kartı takılarak CrossFire desteği sunabiliyor. Fakat P965 yongası böyle bir destekten mahrum.

Asus P5W DH Deluxe: Geniş donanım seçeneği, kararlı çalışma ve yüksek performans getirisi.


Meraklıları İçin Birinci Kalite: Asus P5W DH Deluxe

Intel Core 2 Duo anakartları arasında Asus kendini soylu bir biçimde öne çıkartıyor:5 değerlendirme kriterinden 4'ünden 100 alan Asus, Intel 975X ile zirveye oturuyor. Ürünün donatıları ise gerçekten mükemmel. Örnek vermek gerekirse Dual Gigabit LAN,Wireless LAN ve uzaktan kumanda bunlardan sadece birkaçı. Bu anakartı en önemli yanlarından biri ise kararlılığının üst düzeyde olması. Ürünün almadan önce P965 ile fiyat karşılaştırması yapmanızı tavsiye ediyoruz. Bu kadar özelliğin ve kalitenin tabiî ki bir de fiyatı var, bu sistemin fiyatı ise 250 dolar.

Fiyat: Yaklaşık 250 dolar

Intel Core-2-Duo İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Ekonomik Bir Taban: Biostar Tforce P965 Deluxe

Ülkemizde, Tayvanlı bu üretici pek tanınmamış olsa da şimdi tanıma fırsatımız olacak.. Intels P965 yonga setini Tforce P965 Deluxe anakart modeliyle ilk kullananlardan biri Biostar.160 dolara kullanıcılar, yetenekli ve birçok ihtiyacı karşılayabilen bir anakarta sahip olabilirler. Ürünün donatıları standart olmakla beraber bir tane daha Gigabit LAN bağlantısı ve bir FireWire bağlantısı eklenilebilirdi.

Fiyat: Yaklaşık 160 Dolar
Intel Core-2-Duo İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Intel Core-2-Duo İşlemciler İçin En İyi Anakartlar

Sonuç: Katkısız Performans

Sonuç: Katkısız Performans

Test masasında nadir de olsa rakipler berabere kaldı: Performans olarak bakıldığında AMD ve Intel işlemciler için nVidia ve ATI yonga setleri arasında hiçbir fark göremedik. Burada size karar vermede yardımcı olacak öğeler ise anakartın donatısı ve fiyat kriterleri olacaktır.

AMD İşlemciler İçin Anakartlar

Tavsiyelerimiz test birincisi olan nVidia nForce 590 SLI yonga setli Asus M3N32-SLI Deluxe Wifi modelinden yana. Donatıları göz ardı edilemez ve performansı da inanılmaz bir ürün. Eğer ATI ekran kartı tercih ediyorsanız, Kanadalı üreticinin yongasını kullanan MSI K9A Platinum'u kaçırmamalısınız. Eğer bütçeniz dar ise entegre grafik işlemcisi ve iyi performansı ile Gigabyte GA-M55plus-S3G tam sizn için üretilmiş bir anakart.

Intel İşlemciler İçin Anakartlar

Bir anakartta olması gereken tüm özellikler Asus P5W DH Deluxe'de mevcut: üst seviye donatılar, kararlı çalışma ve testin en yüksek performansı. Eğeğr Firewire gibi bir arabirimden vazgeçebiliyorsanız ve bütçeniz de kısıtlı ise ama yine de iyi performans istiyorsanız o zaman Biostar Tforce P965 Deluxe emrinize amade.

Okuyucu Yorumları