Dünyanın en güçlü 20 süper bilgisayarı!

Dünyanın en güçlü süper bilgisayarları listesi yenilendi! İşte en güçlü 20 bilgisayar ve sundukları.

Dünyanın en güçlü 20 süper bilgisayarı!

Avrupa'nın en güçlü süper bilgisayarı şu an İsviçre'de yer alıyor. 42. sayısı yayınlanan "dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarı listesi"nde Avrupa'nın yeni liderinin 6.27 petaflop'luk performansı ile Piz Daint olduğu ortaya çıktı.

Avrupa'nın en hızlısı olsa da Piz Daint, uluslararası sıralamada rakiplerinin gerisinde kalıyor ve 6. sırada yer alıyor. Dünyanın en hızlı bilgisayarı olan Tianhe-2, Çin'de konumlanmış durumda ve onun 33.86'lık performansını geçebilecek bir rakip henüz yok. Listede ülkelere baktığımızda ise Avrupa'nın 10 bilgisayarının listeden düştüğünü görüyoruz.

İşte dünyanın en hızlı 20 bilgisayarı, sundukları performans ve fazlası.

20. Curie Thin Modes

Fransa'da bulunan süper bilgisayar, 1.4 petaflop performansa sahip olduğu 77.184 işlemciyle ulaşıyor. Enerji tüketimi ise 22.5 megawatt.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

NE İŞE YARIYORMUŞ PEKİ BU SÜPER BİLGİSAYARLAR ONU DA YAZSAYMIŞSINIZ YOKSA SADECE Bİ FANTEZİNİN ÜRÜNÛ OLAN Bİ İSRAF MI ?

@21 Kas 2013 00:31 Bilimsel araştırmalar, nükleer alanlar, eğitim vb.

@21 Kas 2013 00:31 Bilimsel arastırmalarda kulanılıyor

Titan ve Tianhe-2 nin bukadar az enerji harcaması ilginç

GTX 680M'li, 32 gb ddr3 ram ve 3.40 ghz i7 işlemcili imac'imi süper bir bilgisayar sanarken bunlara baktım ve anladımki imac bunların yanında çerez kalır :)

ne alaka arkadaşım salak mısın? neyin israfından bahsediyosun? server bunlar.

BUNLARIN BÜYÜK BÜR ÇOĞUNLUĞU LİNUX KULLANIYOR BUNUDA YAZSAYMIŞINIZ E.D.

listede birinci olarak çin intel kullanmış, işin görünen kısmında çin akıllıca yapmış ve intel sayesinde başarı gözüksede bir detaya bakınca işin seyri değişiyor, 2. sırada yer alan titan`da ise amd işlemci kullanılmış, çekirdek sayısı 560,640 iken çin`in sistemindeki tam 3120000 çekirdek yani titan`daki sistemden 5 mislinde bile fazla! oysaki aralarında işlem performansında sadece 2 misli fark var, çinliler amd sistem tercih edip aynı sayıda işlemci kullansaydı 3 misli gibi çok daha yüksek bir performans edineceklerdi. amd`nin intel`den ne kadar iyi bir işlemci ürettiğinin bir diğer kanıtı!

@21 Kas 2013 14:27 sen olayı çok yanlış anlamışsın. 1 kadın 9 ayda doğurursa, 9 kadın 1 ayda doğurur gibi bişey olmuş bu.

Titan - Cray XK7 17,590.0 TFlop/s pratikte hesaplama gücü elde edilen. 27,112.5 TFlop/s teoride hesaplama gücü. Tianhe-2 33,862.7 TFlop/s pratikte hesaplama gücü elde edilen. 54,902.4 TFlop/s teoride hesaplama gücü. Ve burada iki bilgisayarı karşılaştırırken dikkat edilmesi gereken titan AMD İşlemci ve nVIDIA GPU kullanıyor. Yani burada AMD - INTEL karşılaştırması yapan arkadaş olayı bilmiyor. AMD - INTEL karşılaştırması yapılamaz. Kullanılan işlemci modeli ve işlemci çekirdek sayısı bilinmiyor. Burada titan sadece hesaplama için sadece AMD değil yanında nVIDIA nın GPU hızlandırmasınıda kullanıyor. Böyle düşünürsek nVIDIA hızlandırcılar ortalama olarak en az merkezi işlemcilerin 10 katı kadar işlemci gücüne sahip. Buradan çıkan sonuç AMD INTEL den güç felan değil. Yazık olan durum Intel burada da ezip geçmiş AMD yi ama daha önemlisi artık Grafik kartlarının hesaplama gücü o yüzden daha ucuza daha az enerji tüketimi GPU lar ile hesaplama gücü sağlana bilir. Önemli olan GPU yu kullanacak yazılımsal alt yapı. Söylenecek çok şey var ama.... Bu kadar yeter......

bu ne ya boyle olmaz ki

Amd intel' den iyi mi ???? :D sesli güldüm...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir