Dünyanın en hızlı ekran kartı, elmaslar sayesinde gerçek oldu

Elmas tabanlı üst seviye çip soğutmaları, performansı inanılmaz seviyelere ulaşan ekran kartlarının kapısını sonuna kadar açıyor.

Dünyanın en hızlı ekran kartı, elmaslar sayesinde gerçek oldu

Diamond Foundry, en iyi CPU’ların ve en iyi GPU’ların sıcaklığını kontrol altında tutmak için elmasları nasıl kullanabileceğine yönelik çalışmalarını devam ettirirken bazı etkileyici sonuçlar elde ediyor.

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, sentetik elmas plakalar kullanan, adı açıklanmayan üst düzey bir Nvidia GPU üzerinde yapılan testler, standart üretim malzemeleriyle yapılan testlere göre yaklaşık üç kat daha fazla performans gösterdi.

Bu kıyaslamalar yayınlanmadığı için gerçekliklerini garanti etmemiz mümkün değil. Ancak değerler doğruysa, elmas soğutmalı grafik kartları dünyanın en hızlıları olacaktır.

Mikroçipler giderek daha küçük boyutlara ulaşırken, soğuk kalmalarını sağlamak da giderek daha önemli hale geliyor. Endüstrinin, daha küçük paketlere daha fazla güç sığdırmak için mümkün olduğu kadar uzun süre maksimum performans seviyelerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla bileşenleri soğuk tutmanın sürdürülebilir ve uygun bir yolunu bulması gerekiyor.

Şirketin söylediğine göre bu, dünyanın ilk 100 mm’lik tek kristalli elmas plakası ve 30 yıl önce başlayan bir projenin zirvesini temsil ediyor. Kuruluş, ölçeklenebilir yüzeylerde tek kristalli elmaslar oluşturmak için heteroepitaksi adı verilen bir teknoloji kullandı ve bunu ölçeklendirmenin bir yolunu da buldu.

Diamond Foundry, elmas plakaların çip tasarımına dahil edilip edilemeyeceğini araştırırken Intel, ürün serisinde cam alt tabakalar kullanmaya odaklanıyor. Intel’in cam kullanan çözümü, bileşenlerin doğrudan soğuk tutulmasına yardımcı olmak yerine, farklı çipler arasındaki verimliliği ve iletişimi artırmaya destek oluyor.

Diamond Foundry, elmas dalgalanmasındaki kusur yoğunluğunu azaltmayı ve elmasın bir soğutma mekanizması olarak silikondan 17.200 kat ve silikon karbürden 60 kat daha iyi olduğunu iddia ettiği tam potansiyeline ulaşmayı hedefliyor.