"Dünyanın en hızlı grafik kartı" göründü!

AMD, dünyanın en hızlısı oldğunu iddia ettiği bu grafik canavarını ilk kez dünyaya gösterdi!

  • Zeynel A. Öztürk
AMD, "dünyanın en hızlı grafik kartını" gösterdi

GDC 2013 basın konferansıyla etkileyici bir tanıtıma imza atan AMD'nin grafik kartı bombasını sona sakladığı anlaşıldı. Grafik bölümü ürün müdürü Devon Nekechuk, daha önce hiç gösterilmeyen Radeon HD 7990 referans tasarımını gözler önüne serdi.

Cihazın dünyaya ilk kez gösterildiğini söyleyen Nekechuk, ürünün henüz geliştirme aşamasında olduğunun altını çizerken çift GPU'lu birimden övgülü sözlerle bahsetti. "Bu cihaz, iki 7990 serisi GPU'dan oluşuyor. Bugün gördüğünüz sadece bir ön izleme serisi, dolayısıyla bazı detayları şimdilik sizinle paylaşmıyorum. Ancak bu cihaz, sadece dünyanın en hızlı grafik kartı değil, aynı zamanda 3 fanıyla fısıltı kadar sessiz çalışıyor. Bu şey, devasa bir performans sunuyor ve tam anlamıyla bir oyuncunun rüyası."

Nekechuk, Radeon HD 7990'ın piyasadaki diğer 7990'larla aynı aileden olduğunu vurguluyor. Yeni kartın ne zaman piyasaya sürüleceği ve detayları henüz bilinmiyor.

AMD'nin yeni tanıttığı buluta yönelik GPU'lar Radeon Sky serileri ise bulut üzerinden oyun oynamaya yönelik geliştirilmiş, profesyonel çözümler. Sky 900, 3584 stream işlemcisinden meydana geliyor, 6GB GDDR5 (3GB/GBP), 480GB/s bellek bant genişliği gibi özelliklere sahip. Sky 700 ise 1792 stream işlemcisinden, 6GB GDDR5'ten meydana geliyor ve 264GB/s aktarım hızına ulaşabiliyor. Son olarak Sky 500, 1280 stream işlemcisini üzerinde taşıyor ve 5GB GDDR5, 154GB/s bant genişliği gibi özellikler sunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

amd nvidia titan a nazire yapmış

yakında nvidia nın tek gpu lu kartlarına 3 gpu lu kartlar ile karşılık vermeye başlayacaklar herhalde...

@29 Mar 2013 19:29 Sende haklısın titan 3.000 lira gidip ona ver paranı sen aklını zorlama pek.

Öyle bir kart var ve adı da ASUS Ares II ayrıca Nvidia' nın TESLA ve Asus chipsetli MARS III' ü var

Ya amd yapma bunu rakibin zaten tek işlemci ile bitiriyor işi sen hala onu bunu birleştir.olmuyor işte sen iyisimi bırak bu işleri.

titan bunu siler süpürür

amd piyasada nvidia ve intele rakip olmasa herhalde aldığınız ürünleri şimdi üç katı fiyata alırdınız. bu yuzden amd nin var olması gerekiyor.

yahu hala amd olmasaydı intele su kadar bu kadar para verirdiniz diyen adam var. amd en iyi işlemcisi intelin 2 nesil önceki mimarisine eşdeğer perf sunuyor. ekran kartı kağıt üzerinde çok iyi real performansı vadedilenin yarısı bile değil. bu hep böyle olmuştur. üstüne bide driver beceriksizliği cabası. nvidanin yarısı bile olamaz ati hiç bir zamanda olamadı zaten... ucuz mal alıcak kadar zengin değilim demişler. alıcaksın intel-nvida en az 3 sene gözün arkada kalmasın...

@16 Nis 2013 00:27 sen bi anandtech.com a gir testlerine bak bakayım yada bi al eline GTX Titanla kıyasla bakayım 7990'ı herşeyi bi senmi biliyosun Amd fx ve bulldozerlerde dağıtmış olabilir ama x6 phenomlar hala favori ve intelden ucuz olması amd anakartlarınında ucuz olması nedeniyle yaklaşık 100 200 tl daha ucuza amd işlemcili bi sistem toplanabiliyor intele kıyaslan çocuk olma Nvidia sadece bazı oyunlarda desteği olduğu için daha iyi ama gir bi crysis 3 e görelim nvidiayı ;)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play