Dünyanın ilk arama motoru Archie ile tanışın!

"Dünyanın ilk arama motorunun" neye benzediğini hiç merak ettiniz mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Dünyanın ilk arama motoru Archie, böyle bir şeydi!

1998 sonlarından bu yana kullandığımız Google veya ondan birkaç sene önce ortaya çıkan Yahoo ve AOL, uzun ömürlü arama motorları arasındalar. Ancak bilinen ilk arama motoru, bunlardan hiçbiri değil.

Tarihe bilinen ilk arama motoru olarak geçen Archie, bugünkünden çok daha farklı bir arama deneyimi sunuyordu. 1990'da McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage tarafından yazılan Archie, herkese açık FTP sunucularının dosya listelerini depoluyordu. Bu sayede herkese açık dosyaları bulmak ve indirmek çok kolay bir hale geliyordu.

Archie arama motorunu hala sunucusunda barındıran adreslerden bir tanesi, Varşova Üniversitesi. Üniversitenin bu sayfası üzerinden FTP sunucularını ve Polonyaca web sayfalarını arayabiliyorsunuz. Bununla birlikte sitenin index'i uzun yıllardır güncellenmemiş görünüyor.

Daha fazlası, haberimizin ikinci sayfasında!

İlkel ama hala iş görüyor!

Archie arama motoru çok ilkel olsa da yine de aramanızı özelleştirmeye yönelik bazı seçenekler sunuyor. Örneğin aramanızı "Anonim FTP" veya "Polonyaca Web Index'i" üzerinde gerçekleştirebildiğiniz gibi, arama dizinizin bir alt dizi, tam arama veya RegExp olarak algılanmasını sağlayabiliyorsunuz. Aramanızı daha spesifik bir hale getirmeye yönelik isteğe bağlı arama parametreleri de bulunuyor.

Archie, bugünkü standartlara göre çok ilkel kalsa da, hala iş görmesi oldukça ilgi çekici. Hizmetin sunduğu arama özelleştirme işlevleri ise şaşırtıcı derecede iyi. Arama motorlarının günümüze dek nasıl geliştiğini görmek açısından da Archie, iyi bir örnek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Resmen çöp bu :D

Google bunu da başkalarından çalmış demek. Hiç şaşırmadım aslında.

@22 May 2013 13:41 o zaman apple da iphone'u Graham Bell'den çalmış. Mantığını seveyim senin.

polonyaca değil lehçe güzel kardeşlerim

Bir arama yapayım dedim 10dk dir bekliyorum :)

hey allam ya daha neler görücez :)

Dünyanın ilk arama motoru Yandex'e benziyordu:)...

Facebook yazdım hala bekliyorum :D

tarayıcı benimle yaşıt :D

" o zaman apple da iphone'u Graham Bell'den çalmış. Mantığını seveyim senin. " doğuştan mantık hatalı arkadaşım graham bellin telefonuyla iPhone arasında bi benzerlik görürsen söyle tamammi?

17.38 de yazan arkadaşım biraz beynini çalıştır Graham Bell ilk telefonu bulmasaydi ne iphone ne samsung lg Sony nokia vb. Hiç bir telefon olmucakti

17:38 ve 21:45 birbirine zıt iki görüş, ikisi de beni eleştirmiş. Graham Bell telefonu icat etmiş olsa da iphone ve ilk üretilen telefonun tek ortak noktaları ikisinin de adının telefon olması ve ikisinin de arama yapmak ve aramaları kabul etmek için kullanılabilmesiydi. Onun dışında hiçbir benzer noktaları yok. Google ve Archie'nin benzerliği de bundan ibaret. İkisinin de adı arama motoru, ikisi de internette bir şeyleri aramak için kullanılıyor. Ama google'ın kullandığı algoritma, çalışma şekli google tarafından icat edilmiş ve o güne kadarki arama motorlarından çok daha farklıdır. Google archie'ye bakıp arama motorunu oluşturmuş demek de, apple graham bell'in telefonuna bakıp iphone'u icat etmiş demek kadar abestir kısacası. Çaktınız?

23 59 tespit cok dogu

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play